Domů
Jaderné elektrárny
NuScale podává v Kanadě žádost o posouzení svého modulárního reaktoru
Projekt modulárních reaktorů od společnosti NuScale; Zdroj: NuScale

NuScale podává v Kanadě žádost o posouzení svého modulárního reaktoru

Společnost NuScale podala na začátku letošního roku žádost o předlicenční posouzení svého modulárního reaktoru ke Kanadské komisi pro jadernou bezpečnost. Tento proces má usnadnit následné získání licence pro stavbu modulárních reaktorů. Společnost cítí na kanadském trhu významný potenciál a připravuje se ve spolupráci s Bruce Power na možnou výstavbu v provincii Ontario.

Společnost NuScale Power před nedávnem oznámila podání žádosti o posouzení svého modulárního jaderného reaktoru (SMR) u kanadské Komise pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission). Cílem předlicenčního posuzování (pre-licensing vendor design review) je zjistit soulad s kanadskými pravidly pro jaderné elektrárny. Posuzování je rozděleno do tří fázi a NuScale vstoupilo současně do první a druhé fáze. Úspěšné předlicenční posouzení neznamená automatické získání licence pro daný typ reaktoru, ale dává velké šance pro její následné získání.

Zájem Kanady o malé modulární reaktory

Společnost se pro kanadský předlicenční proces rozhodla především kvůli plánům na případnou výstavbu tohoto typu reaktoru v Kanadě. Zájem o výstavbu modulárního reaktoru již zmínila kanadská společnost Bruce Power. Ta v současnosti již provozuje klasické jaderné elektrárny v provincii Ontario. Spolupráci s NuScale navázala v Kanadě rovněž i společnost Ontario Power Generation.

„Design reaktorů od NuScale je již dostatečně vyspělý, a proto jsme se v Bruce Power rozhodli se zapojit do rozvoje a nabídli zpracování projektového záměru (business case). Tento krok zapadá do naší dlouhodobé snahy o poskytování levné, spolehlivé a zároveň čisté energie pro kanadské rodiny i podniky.“
Mike Rencheck, CEO Bruce Power

NuScale malý modulární reaktor. Zdroj: NuScale Power

Mezinárodní působení

Modulární reaktor od NuScale před nedávnem dosáhl milníku i v USA, kde pokročil do další fáze certifikace. Kanada a USA přitom minulý rok podepsaly memorandum o spolupráci, kde se zavázaly spolupracovat na společném posuzování nových jaderných zařízení.

První SMR reaktor od NuScale by měl být spuštěn v roce 2026 a provozovatelem elektrárny má být společnost Utah Associated Municipal Power Systems, působící v Utahu (USA). NuScale kromě USA a Kanady zkoumá možnosti výstavby reaktoru i v Jordánsku, Rumunsku a v České republice. V září minulého roku oznámila spolupráci s NuScale zdejší energetická společnost ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se