Domů
Jaderné elektrárny
NuScale podává v Kanadě žádost o posouzení svého modulárního reaktoru

NuScale podává v Kanadě žádost o posouzení svého modulárního reaktoru

Společnost NuScale podala na začátku letošního roku žádost o předlicenční posouzení svého modulárního reaktoru ke Kanadské komisi pro jadernou bezpečnost. Tento proces má usnadnit následné získání licence pro stavbu modulárních reaktorů. Společnost cítí na kanadském trhu významný potenciál a připravuje se ve spolupráci s Bruce Power na možnou výstavbu v provincii Ontario.

Společnost NuScale Power před nedávnem oznámila podání žádosti o posouzení svého modulárního jaderného reaktoru (SMR) u kanadské Komise pro jadernou bezpečnost (Canadian Nuclear Safety Commission). Cílem předlicenčního posuzování (pre-licensing vendor design review) je zjistit soulad s kanadskými pravidly pro jaderné elektrárny. Posuzování je rozděleno do tří fázi a NuScale vstoupilo současně do první a druhé fáze. Úspěšné předlicenční posouzení neznamená automatické získání licence pro daný typ reaktoru, ale dává velké šance pro její následné získání.

Zájem Kanady o malé modulární reaktory

Společnost se pro kanadský předlicenční proces rozhodla především kvůli plánům na případnou výstavbu tohoto typu reaktoru v Kanadě. Zájem o výstavbu modulárního reaktoru již zmínila kanadská společnost Bruce Power. Ta v současnosti již provozuje klasické jaderné elektrárny v provincii Ontario. Spolupráci s NuScale navázala v Kanadě rovněž i společnost Ontario Power Generation.

„Design reaktorů od NuScale je již dostatečně vyspělý, a proto jsme se v Bruce Power rozhodli se zapojit do rozvoje a nabídli zpracování projektového záměru (business case). Tento krok zapadá do naší dlouhodobé snahy o poskytování levné, spolehlivé a zároveň čisté energie pro kanadské rodiny i podniky.“

Mike Rencheck, CEO Bruce Power

NuScale malý modulární reaktor. Zdroj: NuScale Power

Mezinárodní působení

Modulární reaktor od NuScale před nedávnem dosáhl milníku i v USA, kde pokročil do další fáze certifikace. Kanada a USA přitom minulý rok podepsaly memorandum o spolupráci, kde se zavázaly spolupracovat na společném posuzování nových jaderných zařízení.

První SMR reaktor od NuScale by měl být spuštěn v roce 2026 a provozovatelem elektrárny má být společnost Utah Associated Municipal Power Systems, působící v Utahu (USA). NuScale kromě USA a Kanady zkoumá možnosti výstavby reaktoru i v Jordánsku, Rumunsku a v České republice. V září minulého roku oznámila spolupráci s NuScale zdejší energetická společnost ČEZ.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.