Odstávky německých jaderných reaktorů trvají, v provozu jich zůstává šest

DomůElektrárny v EvropěOdstávky německých jaderných reaktorů trvají, v provozu jich zůstává šest

V Německu je v současné době v provozu 6 jaderných reaktorů, a to se navzdory pátečnímu znovuspuštění jednoho bloku v jižním Bavorsku nezmění ani v příštích dvou týdnech. 1,4GW blok Isar 2 byl totiž odstaven kvůli každoroční výměně paliva.

Blok jaderné elektrárny Gundremmingen C (na úvodní fotografii) o výkonu 1,6 GW byl v pátek znovu připojen a v současné době již běží na plný výkon.

„Reaktor byl odstaven dříve, než bylo plánováno, kvůli dodatečné údržbě a opravám. Po plánované výměně paliva byl blok znovu spuštěn 6. ledna, ovšem neúspěšně, což si vyžádalo dodatečné opravy,“ uvedl provozovatel JE, jehož většinově vlastní společnost RWE.

Odstaven byl reaktor o výkonu 1,4 GW Isar 2 kvůli každoroční výměně paliva a pravidelné údržbě. Odstávka by měla trvat dle předpokladů provozovatele dva týdny.

Isar 2 a dva bloky elektrárny Gundremmingen pokryly v loňském roce zhruba 37 % bavorské spotřeby. Kvůli německému odklonu od jaderné energetiky se ale v příštích letech počítá s jejich úplným uzavřením, což představuje pro oblast Bavorska riziko nedostatku elektřiny. Situaci by mělo vyřešit severo-jižní propojení, jeho spuštění se ovšem nepředpokládá dřív než v roce 2025.

Dostupnost jaderných elektráren na minimu

Dostupnost jaderných elektráren je tuto zimu na nejnižších hodnotách minimálně od 80. let 20. století, jednak z důvodu dodatečných oprav, ale také kvůli nevídaným odstávkám na výměnu paliva poté, co na konci minulého roku vypršela platnost daně za jaderné palivo. Další dva jaderné reaktory by měly měnit palivo v průběhu letošního února.

Zahraniční server Platts odhaduje nedodávku kvůli nedostupnosti jaderných elektráren na 5 TWh v období od prosince do února.

Již v roce 2016 vyrobily německé jaderné elektrárny rekordně málo elektřiny (85 TWh). Ze zbývajících 8 reaktorů bude trvale odstaven Gundremmingen B na konci tohoto roku a Philippsburg na konci roku 2019.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia.org

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...