Plány první polské jaderné elektrárny přitahují kritiku z Německa i Rakouska

DomůJaderné elektrárnyPlány první polské jaderné elektrárny přitahují kritiku z Německa i Rakouska

Německá strana Zelených požaduje konzultaci s polskou vládou v souvislosti s plánovanou stavbou jaderných elektráren v Polsku. Polsko neposlalo posudek dopadů na životní prostředí sousedním zemím, podle Polska pro to není důvod. Ke kritice se přidalo i Rakousko.

Polsko plánuje postavit 6 jaderných elektráren. K zahájení stavby první z nich by mohlo dojít již za 4 roky u obce Zarnowiec, která leží u Baltského moře.

Žádný oficiální posudek

Dle zpravodajského portálu EURACTIV je Berlín přímo rozzuřen, protože zatím nedostal od Polska posouzení dopadů na životní prostředí, což je dáno mezinárodním právním předpisem. Na tento fakt si již stěžovali němečtí zástupci strany Zelených ministrovi hospodářství a energetiky, Peterovi Altmaierovi, v oficiálním dopise z loňského listopadu. Tuto skutečnost označili přímo za „nepochopitelnou a nepřijatelnou“.

Ministr Altmaier se obrátil na předsedkyni Výboru pro jadernou bezpečnost v Bundestagu, aby využila mezinárodního práva a požádala o konzultaci s polskou vládou. To se zatím nestalo.

V případě velkých projektů, kam se výstavba jaderné elektrárny počítá, jsou státy obvykle povinny provádět přeshraniční posouzení dopadů na životní prostředí. Případně dotčené státy mají také právo požádat o přímou konzultaci. Nicméně žádný posudek nebyl z polské strany sousedním zemím zaslán.

Pro posudek není důvod

Polsko sice sepsalo strategické posouzení vlivů na životní prostředí v rámci energetické strategie pro rok 2040, ale v dokumentu bylo psáno, že „žádné potenciálně významné dopady na životní prostředí ostatních členských zemí“ nebyly nalezeny. A vzhledem k tomu, že Německo žádný oficiální požadavek na posouzení nebo konzultaci nepodalo, nic dalšího se neuskutečnilo.

Strana Zelených v Německu ovšem situaci vidí jinak a tvrdí, že Polsko porušuje výše zmíněný mezinárodní zákon. Tajemník ministerstva hospodářství a energetiky ovšem odpověděl, že ministerstvo nebylo upozorněno na případné dopady ze stavby na Německo a tak si nevyžádalo posudek. Strana Zelených se proto nedávno obrátila přímo na Evropskou hospodářskou komisi OSN.

Kromě německé strany Zelených se kritika hrne i ze strany dlouhodobého odpůrce jaderné energetiky – Rakouska. To kritizuje zastaralost posudku a nedostatečnou připravenost vůči možným haváriím či útokům.

V listopadu 2018 předložilo Polsko návrh národního klimatického plánu pro rok 2040. V jeho rámci plánuje výstavbu šesti nových jaderných elektráren, dvou z nich u Baltského moře.

Autor úvodní fotografie: Markus Distelrath