Domů
Jaderné elektrárny
Polská vláda novelizuje legislativu, aby urychlila investice do jaderné energetiky
Zdroj: gov.pl

Polská vláda novelizuje legislativu, aby urychlila investice do jaderné energetiky

Polská Rada ministrů přijala návrh zákona, kterým se mění zákon o přípravě a realizaci investic do jaderných energetických zařízení a souvisejících investic. Cílem je urychlení výstavby jaderných bloků, přičemž první by se měl v Polsku začít stavět v roce 2026. Do roku 2040 by v zemi, která hledá náhradu za uhelné elektrárny, mohlo vyrůst až 9 GW jaderného výkonu.

Polská Národní agentura pro atomovou energii (Państwowa Agencja Atomistyki) oznámila, že Rada ministrů přijala návrh zákona na podporu rozvoje jaderné energetiky. Novela zákona o přípravě a realizaci  jaderných energetických zařízení a souvisejících investic, předložený ministryní klimatu a životního prostředí, má za cíl zejména zrychlit výstavbu.

"Očekáváme, že nová pravidla vstoupí v platnost do konce roku," uvedla Národní agentura pro atomovou energii v prohlášení.

Hlavní body nové legislativy

  • Seznam doprovodných investic bude rozšířen o investice nutné k provedení environmentálního průzkumu lokality.
  • Zajištění větší stability investičního procesu prostřednictvím hlavního rozhodnutí hned v počáteční fázi ještě před rozhodnutím o umístění zařízení.
  • Rozhodnutí o umístění zařízení a povolení vstupu na pozemek bude rozšířeno i o měření, zkoušky či jiné práce, které jsou nutné k vypracování zprávy o vlivu na životní prostředí.
  • Kupující nebo prodávající nemovitosti, na kterou se vztahuje rozhodnutí o umístění zařízení, bude povinen nahlásit údaje o novém vlastníkovi příslušnému vojvodství. Neoznámení a neprovedení řízení bez účasti nového vlastníka nebude důvodem pro obnovu řízení ani pro jeho zrušení.
  • Orgány veřejné správy na odůvodněnou žádost investora bezplatně poskytnou informace a údaje pro použití v souvislosti s plněním úkolů souvisejících s jadernými zařízeními a souvisejícími investicemi.
  • Bude zavedena možnost dočasného provozu jaderného zařízení do získání povolení k uvedení do provozu.

Nové jaderné bloky

Výstavba prvního jaderného bloku by měla v Polsku začít v roce 2026 s cílem dokončit jej během sedmi let. Cílem je pak s odstupem 2-3 roky zprovozňovat další bloky. Celkem by jich pak v zemi hledající náhradu za své uhelné elektrárny mohlo vyrůst až šest s instalovaným výkonem až 9 GW.

O výstavbu tlakovodních reaktorů v Polsku projevila společnost Westinghouse Electric Company s blokem typu AP1000. Francouzská společnost EDF v říjnu předložila nezávaznou nabídku na dodávku šesti reaktorů EPR. Zájem má také jihokorejská Korea Hydro & Nuclear Power se svými reaktory APR-1400.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Jaderný obr na Vysočině. Francouzi ukázali, jak by vypadaly Dukovany v jejich režiii
1. prosinec 2022, 12:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Švančara
22. srpen 2022, 20:34

Severne kridlo odhodlanych, Polsko, to tiez vzdalo.

energetik
23. srpen 2022, 08:04

Pokud to nebudou dělat na míru jedné firmy jako v ČEZku, tak by to mohlo Polákům vyjít.

Ivan Švančara
23. srpen 2022, 08:59

Poliaci to budu robit na mieru aj ruskym firmam?

energetik
23. srpen 2022, 12:48

To bych u Poláků neočekával, až takový šílenci to nejsou. Ale může to být míru například jedné polské firmy, podobně jako je to i u nás plánováno jen pro ČEZ i s veřejnými garancemi a financemi bez výběrového řízení. Navíc se ČEZ jako provozovatel JE moc neosvědčil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se