První betonáž druhého bloku jaderné elektrárny Búšehr byla zahájena
Írán zahájil výstavbu druhého bloku své jaderné elektrárny Búšehr. Ceremoniál k prvnímu vylití betonu proběhl v pondělí a zúčastnil se jej prezident Íránské organizace pro atomovou energii (IOAE), Ali Akbar Salehi, vládní úředníci a vedoucí zaměstnanci ruské jaderné společnosti Rosatom.
Ruskem postavená elektrárna Búšehr 1, první energetický reaktor na středním východě, byla připojena k národní energetické soustavě 3. září 2011. Další dva bloky mají být dokončeny v letech 2024 a 2026.
ASE, dceřiná firma ruského Rosatomu a generální dodavatel projektu JE Búšehr, podepsala smlouvu o výstavbě obou reaktorových bloků na klíč se společností Nuclear Power Production and Development Company of Iran v listopadu 2014. Oba bloky designu VVER-1000 (generace reaktorů III+) mají disponovat nejmodernějšími bezpečnostními prvky a celkovým výkonem 2100 MWe, uvedla ASE.
„Jaderná energie poskytuje spolehlivý zdroj elektřiny … a každá elektrárna ušetří 11 miliónů barelů ropy (přibližně 660 miliónů dolarů) ročně,“ řekl Salehi ve vysílání z pondělního ceremoniálu.
Projekt výstavby se blíží do druhé třetiny
Íránské a ruské společnosti podepsaly smlouvu na výstavbu Búšehr 2 a 3, reaktorů o jednotkovém elektrickém výkonu 1057 MWe. Práce na nich byly zahájeny v prosinci 2016 a IOAE v pondělí uvedla, že první betonáž znamená podle harmonogramu splnění více než 30 % z projektu výstavby.
Od zahájení projektu byly vykopány více než 3 milióny metrů krychlových zeminy a použito 3000 tun železobetonu a asi 350 000 tun cementu.
Zdroj fotografií: AEOI
Mohlo by vás zajímat:
Zatím velmi úspěšná politika Rosatomu je založena na dvou faktorech : 1. Rusko disponuje pokročilou reaktorovou technologií generace III +, VVER -1200 a první tyto reaktory jsou již v Rusku v komerčním provozu. 2. Rusko /zatím/ vyřešilo velmi ožehavou otázku financování stavby ,kde na dva reaktory je nutno vynaložit 10 mld. USD a na čtyři dokonce 20 mld. USD. Rusko poskytuje na stavbu půjčky ve výši i 90 % ceny stavby , takže objednávky - "jedou jak na běžícím pásu" : Turecko si objednalo 4 reaktory, Egypt také 4 , Čína také 4, Uzbekistán také 4 , Indie také 4, Irán 2, Bangladéš 2, IndieBělorusko 2, Maďarsko 2, Finsko 1. To je 29 reaktorů jen v zahraničí , další staví Rosatom doma , takže jde celkem o více jak 30 nových reaktorů. Má to ale jeden háček, Rusko musí těmto státům na stavbu půjčit celkem asi 150 miliard Dolarů, což je skoro jeden roční HDP ČR. Dokáže tyto půjčky stále ufinancovat ? Neobjeví se problémy ?? To ukáže budoucnost.
Ono by bylo zajímavé, znát také detaily uzavíraných smluv ohledně dodávek a financování. Odkdy běží splatnost, jestli se alespoň něco platí už zálohově v průběhu stavby, v jakém okamžiku je dílo "předáno" a počíná běžet splatnost celé sjednané částky, jaká je splatnost resp. kalendář umořování, úroková míra apod. A pak taky data ke kterým se nikdo zvenčí nedostane = jaké jsou reálné náklady generálního dodavatele na dodání díla. Tzn. jedna věc je částka na papíře, jakou dodavatel půjčil zákazníkovi, a druhá věc je, kolik ho dodávka reálně stála v nákladech, a jak se splátky půjčky a reálně vynaložené náklady překrývají dodavateli v čase. Bariéry vstupu do odvětví jsou nemalé, konkurence omezená, obchodní příležitosti stojí díky politice všeho druhu dost na vodě, stejně tak budoucí splátky z různých pro nás exotických zemí... takže aby to bylo dlouhodobě s nějakou jistotou rentabilní, musí tam být docela slušný "polštář" hrubé marže... A toto nemyslím nijak zle vůči Rusům, naopak klobouk dolů, kam to Rosatom za ty desítky let dotáhl, technicky a obchodně.
To : frr
Souhlasím, krásný příklad je nyní Maďarsko. Podepsalo smlouvu s Ruskem na stavbu dvou bloků VVER- 1200 za 12,5 mld. Euro. Samo dá 2,5 mld. a Rusko půjčí 10 mld. Euro. To bylo zveřejněno, ovšem nebyl zveřejněn splátkový kalendář, jak bude Maďarsko 30 let Rusku splácet těch 10 miliard. Jde hlavně o úroky a jejich výši. V maďarském parlamentu to nabudilo opozici , která trvá na zveřejnění podmínek oné půjčky a soud jí dal za pravdu. Sám jsem zvědav, jestli po 30 letech splácení nepřekročí cena za Paks II třeba i 20 mld. Euro místo těch 12,5. Podmínky těch půjček nebývají zrovna příznivé. Často musí zahájit splátky už v době, kdy je celá stavby teprve v polovině a elektřina se zdaleka ještě nevyrábí.
TO : frr
I já uznávám, že obchodní politika Rosatomu je zcela mimořádně úspěšná. Stačí se podívat na podepsané smlouvy /včetně už stavěných/ na stavbu reaktorů v zahraničí : Rusko = 29, Korea = 4, Francie = 5, Čína = 4.
Vzorec pro výpočet splátek se jmenuje umořovatel, jsou to dávno známé kupecké počty. Viz např:
https://obchod.wolterskluwer.cz/cz/financni-gramotnost-elektronicka-podpora-ke-stazeni.dm-16971.xlsx
Zvolte kartu "umořovatel". Tabulka v originální podobě spočítá jenom roční splátku podle výše půjčky a délky splácení, vzorec pro celkový součet si musíte do nějaké buňky přidat sám (= počet let krát roční splátka).
Za třicet let vychází navýšení na dvojnásobek při úrokové míře lehounce nad 5%.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se