Írán zahájil výstavbu druhého bloku své jaderné elektrárny Búšehr. Ceremoniál k prvnímu vylití betonu proběhl v pondělí a zúčastnil se jej prezident Íránské organizace pro atomovou energii (IOAE), Ali Akbar Salehi, vládní úředníci a vedoucí zaměstnanci ruské jaderné společnosti Rosatom.

Ruskem postavená elektrárna Búšehr 1, první energetický reaktor na středním východě, byla připojena k národní energetické soustavě 3. září 2011.  Další dva bloky mají být dokončeny v letech 2024 a 2026.

ASE, dceřiná firma ruského Rosatomu a generální dodavatel projektu JE Búšehr, podepsala smlouvu o výstavbě obou reaktorových bloků na klíč se společností Nuclear Power Production and Development Company of Iran v listopadu 2014. Oba bloky designu VVER-1000 (generace reaktorů III+) mají disponovat nejmodernějšími bezpečnostními prvky a celkovým výkonem 2100 MWe, uvedla ASE.

JE Búšehr 1; Zdroj AEOI

„Jaderná energie poskytuje spolehlivý zdroj elektřiny … a každá elektrárna ušetří 11 miliónů barelů ropy (přibližně 660 miliónů dolarů) ročně,“ řekl Salehi ve vysílání z pondělního ceremoniálu.

Projekt výstavby se blíží do druhé třetiny

Íránské a ruské společnosti podepsaly smlouvu na výstavbu Búšehr 2 a 3, reaktorů o jednotkovém elektrickém výkonu 1057 MWe. Práce na nich byly zahájeny v prosinci 2016 a IOAE v pondělí uvedla, že první betonáž znamená podle harmonogramu splnění více než 30 % z projektu výstavby.

Od zahájení projektu byly vykopány více než 3 milióny metrů krychlových zeminy a použito 3000 tun železobetonu a asi 350 000 tun cementu.

Zdroj fotografií: AEOI

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *