Domů
Jaderné elektrárny
První jaderná elektrárna v Polsku: Bechtel a Westinghouse podepsaly dohodu o spolupráci
Reaktor AP1000. Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

První jaderná elektrárna v Polsku: Bechtel a Westinghouse podepsaly dohodu o spolupráci

Americké společnosti Westinghouse a Bechtel podepsaly s polskou energetickou firmou dohodu s hlavními principy spolupráce na designu a výstavbě první polské jaderné elektrárny. Dohoda obsahuje plán projektu a potvrzuje implementaci jeho další fáze. Výstavba elektrárny má být zahájena v roce 2026 a dokončena v 2033.

Polská vláda si vybrala reaktor AP1000 firmy Westinghouse pro svou první jadernou elektrárnu v listopadu loňského roku. Podepsaná dohoda umožní zahájení prací na designu jaderné elektrárny a vytvoří základ pro podpis dohody o výstavbě v roce 2025. Některé licenční a inženýrské práce probíhají už nyní. Potřebná povolení k výstavbě chce Polsko získat v letech 2026-2027, ale detailní harmonogram projektu bude vytvořen ve spolupráci s americkými firmami.

„Dnešní dohoda je ukázkou pouta, které spojuje tyto tři skvělé americké a polské společnosti v jeden tým oddaný jednomu cíli. Tímto cílem je využít nejlepší světové technologie, které pomohou Polsku postavit jadernou elektrárnu, která bude poskytovat bezpečnou, dostupnou a čistou energii pro příští generace,“ uvedl Mark Brzezinski, velvyslanec USA v Polsku.

Patrick Fragman, CEO z Westinghouse, uvedl, že tým Westinghouse-Bechtel se v minulosti osvědčil spuštěním reaktoru AP1000 v USA v jaderné elektrárně Vogtle, přičemž spuštění dalšího reaktoru se blíží. Další čtyři reaktory AP1000 jsou v úspěšném komerčním provozu v Číně. Podle informací z tiskové zprávy firmy Bechtel byl reaktor AP1000 vybrán pro devět bloků na Ukrajině a je zvažován na dalších lokalitách ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království nebo v USA. V Číně jsou další projekty již ve výstavbě.

Polsko se obává zpoždění

Obavou Polska jsou případná zpoždění projektu. Mimo jiné proto byla s dvěma americkými firmami podepsaná jediná dohoda. To minimalizuje rizika z pozice Polska jako investora. Jedná se o první případ, kdy tyto dvě firmy budou pod jediným kontraktem. Další rizika mají být minimalizována najmutím převážně lokálních dodavatelů v Polsku.

Aby mohl být dodržený plánovaný rok uvedení do provozu v roce 2033, tak bude nutné některé klíčové komponenty objednat ještě před samotným podpisem dohody o výstavbě. Prodlení v dodání těchto komponent by mohlo významně přispět ke zpoždění celého projektu. K podobným problémům například došlo v případě elektrárny Vogtle, kdy někteří dodavatelé Westinghouse nebyli dostatečně připravení.

Letošní rok je klíčový pro budoucnost první jaderné elektrárny Polska. Polská vláda musí udělat finální rozhodnutí a měla by se podepsat finální dohoda o výstavbě s firmami Westinghouse a Bechtel. Zároveň se stále diskutují finální podmínky financování projektu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Zdeves Pavel
2. červen 2023, 19:18

No Bechtel ani WEC technologií nedodávají. Nějaký šrot leží na lokalitě Summer, kde se stavba ukoncila. Už to nabízeli Ukrajině. Jinak výroba Japonsko a Jižní Korea. Čína si to postavila sama, protože si koupila projekt, který přepracovala. Kdopak bude vyrábět stavební moduly asi pro Polsko. Bohužel dva bloky USA stály přes 30 mld. USD.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se