První sankce na ruské jádro? V USA připravují zákaz dovozu obohaceného uranu
Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se ruský energetický sektor stal jedním z primárních cílů západních sankcí, mimo jiné v podobě zákazu dovozu uhlí, ropy, ropných produktů či v některých případech i zemního plynu. Ruskému jadernému průmyslu se sankce sice doposud vyhýbaly, tato situace však nemusí mít dlouhé trvání. Američtí zákonodárci již připravují legislativu, která by měla vést k zavedení zákazu dovozu obohaceného uranu, jelikož Rusko je stále jedním z klíčových dodavatelů této suroviny na tamní trh.
Výbor pro energetiku a obchod v rámci dolní komory amerického kongresu ke konci minulého měsíce odhlasoval návrh legislativy, která by měla v následujících letech omezit a následně zcela zakázat dovoz obohaceného uranu z Ruska.
Výbor se tímto krokem poslal návrh mezi tamní poslance, k jeho závaznému přijetí je tak ještě daleká cesta, jelikož zákon bude muset první projít oběma komorami kongresu a být podepsán prezidentem, což může trvat několik měsíců. V případě senátu prošel návrh legislativy a paralelního zákona tamním výborem pro energetiku a přírodní zdroje v polovině května.
„Spojené státy jsou nebezpečně závislé na ruských dodávkách uranu pro naše stávající jaderné elektrárny. Odhlasování návrhu vysílá trhu silný signál, který pomůže obnovit vedoucí pozici amerického jaderného průmyslu palivové infrastruktury,“ uvedla americká poslankyně Cathy McMorrisová Rodgersová, která návrh předložila.
Na základě aktuálního návrhu by podle S&P Global měl být zakázán dovoz uranu z Ruska do Spojených států do 90 dní od jeho přijetí. Americké ministerstvo energetiky by nicméně mohlo udělovat výjimky v případech, kdy k dodávkám ruského uranu nebude pro vybrané jaderné elektrárny žádná alternativa a dovoz bude v národním zájmu.
Objem výjimek by nicméně měl být omezen a od roku 2027 by již žádné výjimky neměly být udělovány. Z počátku by dovoz obohaceného uranu z Ruska měl být dle aktuálního návrhu zastropován na téměř 579 tun ročně a každým rokem by tato hodnota měla pravidelně klesat na 459 tun v roce 2027.
"Válka na Ukrajině nám jasně ukázala, že nemůžeme být v otázce dodávek paliv závislí na rozmarech Ruska. Mělo by být cílem obou politických stran a národní bezpečnosti, aby se průmysl Spojených států oprostil dovozu ruského uranu,“ uvedl v polovině května předseda podvýboru pro energetiku, klima a bezpečnost Jeff Duncan, kdy návrh legislativy na zákaz dovozu uranu z Ruska prošel prvním hlasováním.
Provozovatelé amerických jaderných elektráren podle S&P Global pokrývají obohaceným uranem z Ruska zhruba pětinu své poptávky, řada z nich však již dříve uvedla, že se snaží tuto závislost ukončit co možná nejdříve. Západní dodavatelé obohaceného uranu plánují značně navýšit své výrobní kapacity, nicméně tento proces může zabrat několik let.
Mohlo by vás zajímat:
Je fajn, že svět se tak mění, že sankce se stávají jako způsob "trestu" neúčinné a přinášejí větší škody tomu, kdo je uvaluje, než protistraně. Snad se dočkáme toho, že tento pozůstatek unipolárního světa vymizí úplně.
Ono je to krapet naopak. Sankce devastují ruskou ekonomiku. Ryjí držkou v zemi.
Rusojaderníčci budou samozřejmě kvůli sankcím brečet a donekonečna v rámci své jaderné propagandy pomlouvat OZE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se