Domů
Jaderné elektrárny
Ropný gigant Chevron investuje do startupu zaměřeného na rozvoj jaderné fúze
Jaderná fúze
Jaderná fúze. Autor: Jong-Kyu Park

Ropný gigant Chevron investuje do startupu zaměřeného na rozvoj jaderné fúze

Americký ropný gigant Chevron oznámil realizaci investice do startupu Zap Energy, který se zabývá vývojem modulárního řešení založeného na principu jaderné fúze. Přidává se tak k italské ropné společnosti ENI a k norskému Equinoru, kteří v minulosti v rámci snahy o snižování uhlíkové stopy také investovali do startupů v oblasti jaderné fúze.

Hodnotu provedené investice Chevron nesdělil, nicméně se jednalo o investici v rámci tzv. Série A, prostřednictvím které získal startup Zap Energy, založený v roce 2018, na další rozvoj svého řešení 6,5 milionů dolarů.

„Vnímáme technologii jaderné fúze jako slibný budoucí nízkouhlíkový zdroj energie. Investice našeho fondu Future Energy Fund do Zap Energy rozšiřuje portfolio společností Chevronu, u kterých věříme, že mohou hrát roli v energetickém přechodu,“ uvedla Barbara Burgerová, prezidentka Chevron Technology Ventures.

Podle Chevronu se jedná již o desátou investici realizovanou prostřednictvím fondu Future Energy Fund, který byl založen v roce 2018 s cílem objevovat průlomové technologie, které umožní globální dekarbonizaci, propojení energetiky a dopravy a decentralizaci energetiky.

Snižování uhlíkové stopy

Oznámená investice je dalším krokem Chevronu ke snižování uhlíkové stopy. Loni na podzim společnost oznámila, že plánuje do 7 let snížit emise skleníkových plynů z produkce ropy o 5 až 10 % a z těžby zemního plynu o 2 až 5 %.

Činí tak jako součást Ropné a plynárenské klimatické iniciativy (OCGI – Oil and Gas Climate Initiative), která byla založená v roce 2014 a která zahrnuje 12 ropných společností stojících za přibližně třetinou globální produkce ropy a zemního plynu. Kromě Chevronu jsou součástí OCGI například společnosti BP, Shell, Total, Equinor či ExxonMobil.

Hlavním cílem iniciativy je snižovat emise skleníkových plynů a zvyšovat účinnost využití energie. Společnosti také investují do technologií na zachytávání oxidu uhličitého, které ho zároveň dokáží uskladnit ve vytěžených ložiscích nebo porézních prostorách pod zemí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se