Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom žádá tři miliardy USD za zrušenou stavbu jaderné elektrárny ve Finsku
Hanhikivi, Zdroj: Fennovoima
Zdroj: Fennovoima

Rosatom žádá tři miliardy USD za zrušenou stavbu jaderné elektrárny ve Finsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom podala žalobu, ve které požaduje po finském konsorciu Fennovoima tři miliardy dolarů (74,5 miliardy Kč) jako náhradu škody za vypovězení smlouvy na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku. S odvoláním na oznámení Rosatomu o tom dnes informovala agentura Reuters. Ruská firma už dříve varovala, že se bude bránit právní cestou.

„K dnešnímu dni podala státní korporace šest žalob na celkovou částku tři miliardy dolarů,“ uvedl Rosatom na svém účtu na síti Telegram.

Podrobnosti jsou podle něj důvěrné.

Projekt Hanhikivi byl zadán konsorciu Fennovoima, v němž dvě třetiny akcií vlastní finské podniky, například firmy Outokumpu, Fortum a SSAB. Zbytek drží dceřiná společnost Rosatomu RAOS Voima.

Konsorcium květnové rozhodnutí zdůvodnilo velkými průtahy a neschopností firmy RAOS realizovat projekt. „V posledních letech výrazné prodlevy u dodavatele pokračovaly a dál narůstaly. Válka na Ukrajině zvyšuje rizika spojená s tímto projektem, čemuž RAOS Project nedokáže zabránit,“ uvedlo tehdy konsorcium. Dodalo, že jeho spolupráce s firmou RAOS Project s okamžitou platností končí.

Finská vláda po začátku konfliktu uvedla, že nedá povolení ke stavbě elektrárny, protože projekt už nepovažuje za životaschopný.

Česká republika se vloni v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku rozhodla nepřizvat Rosatom do tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Rosatom je světovou jedničkou v počtu zakázek na stavbu jaderných elektráren. Kromě toho firma dodává palivo do elektráren postavených v sovětské éře v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a ve Finsku. Do jaderné elektrárny Temelín budou nicméně od roku 2024 palivo dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.

Ke konci minulého měsíce Rosatom a egyptské úřady informovaly, že ruská firma zahájila výstavbu jaderné elektrárny na severním pobřeží Egypta. Vznikající zařízení v přímořské oblasti ad-Dabá bude první jadernou elektrárnou v Egyptě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Emil
23. srpen 2022, 14:06

Rosatom žádá tři miliardy USD po společnosti Fennovoima, a ta zase žaluje o dvě miliardy Eur dceřinné společnosti Rosatomu. Ale Euro klesá...

euractiv. com/section/energy-environment/news/finnish-energy-company-to-take-russias-nuclear-giant-to-court/

Maly Jarda
23. srpen 2022, 14:09

Oni to Finové rádi zaplatí a ještě k tomu nakoupí americké zbraně za další miliardy ..a jejich sfetovaná premiérka jim k tomu zatančí

Richard Vacek
23. srpen 2022, 15:11

Je pravda, že v Evropě je realizace větší investice obrovským problémem. Přitom kdysi i v Evropě stačilo 5 let od prvního kopnutí do připojení jaderné elektrárny k síti. Naštěstí v jiných zemích rozvoj jaderné energetiky pokračuje.

A ty Vrbětice se snad podaří došetřit, aby to neskončilo jen nějakou blamáží, kdy politikům je viník jasný, ale důkazy, které by obstály i u soudu, nebudou. Zbytečně by to kazilo vztahy mezi zeměmi.

Ivan Švančara
23. srpen 2022, 18:29

Ja dokaz k Vrbeticim mam, odfotil som tych agentov, ako isli okolo na bicykli. Navigaciou ich smeroval sam diabol z vychodu.

Jimi
24. srpen 2022, 08:34

Je hezké, že Rusy ani při totálním kolapsu jejich ekonomiky neopouští humor. Snad jim to zasmání pomůže. Na miliardy ať zapomenou.

Ivan Švančara
24. srpen 2022, 09:29

moze mi vojak Kefalin vysvetlit, co si predstavuje pod slovnym spojenim Totalny kolaps? Ze pouzivas cudzie slova este z teba nerobi mudreho cloveka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se