Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom oficiálně zahájil výstavbu dalšího bloku v Leningradské jaderné elektrárně
Jaderná elektrárna Leningrad II; Zdroj: Rosenergoatom
Zdroj: Rosenergoatom

Rosatom oficiálně zahájil výstavbu dalšího bloku v Leningradské jaderné elektrárně

Ruští stavbaři prvním litím betonu oficiálně zahájili stavbu dalšího jaderného bloku v zemi. Konkrétně se jedná o sedmý blok jaderné elektrárny Leningradská v severozápadním Rusku. Jaderný blok typu VVER-1200 s životností 60 let má zemi pomoci v naplnění cíle 25 % jaderné elektřiny do roku 2045. V různých fázích plánování země počítá až s 30  novými jadernými reaktory.

Ruská energetická společnost Rosatom informovala o oficiálním zahájení stavebních prací na sedmém bloku jaderné elektrárny Leningrad. Technici zahájili betonáž základů reaktorové budovy s rozlohou 2100 metrů čtverečních. Celý proces betonování, během kterého se spotřebuje 5,5 tisíce metrů krychlových betonu, má být dokončen v létě. Ceremonie se prostřednictvím videokonference účastnil i ruský prezident Vladimir Putin.

„Do roku 2045 se podíl jaderné výroby na celkové energetické bilanci Ruska zvýší na 25 %. Dobrým příspěvkem k tomuto cíli je i výstavba nového účinného energetického bloku v JE Leningrad. Jeho spuštění zlepší energetickou bezpečnost celého severozápadního regionu Ruska a poskytne spotřebitelům ekologičtější a čistou elektřinu v nadcházejících letech," uvedl Putin.

Jaderná elektrárna Leningradská disponovala ve své první fázi čtyřmi reaktory RBMK-1000 spuštěnými v letech 1973 až 1981. První dva již elektřinu nevyrábí a druhé dva čeká odstavení v letech 2025 a 2026. V rámci druhé fáze Rosatom počítá také se čtyřmi bloky, tentokrát typu VVER-1200. První dva již dodávají elektřinu do sítě od roku 2018, respektive 2021. Nový blok plánuje Rosatom spustit v roce 2030. Životnost všech bloků společnost plánuje na nejméně 60 let s 20 letou opcí na prodloužení.

„Díky provozu jaderné elektrárny a jejím příspěvkům do rozpočtu Leningradské oblasti fungují tisíce průmyslových podniků, sociálních zařízení, staví se silnice a realizují se velké regionální investiční akce," poznamenal guvernér Leningradské oblasti Alexander Drozdenko.

Obnova ruské jaderné flotily

V Rusku je podle World Nuclear Association celkem 37 provozovaných jaderných bloků, které se na výrobě elektřiny podílejí z 20 %. V různých fázích výstavby pak jsou čtyři reaktory a dalších 26 reaktorů v plánovacím procesu. Některé nové bloky mají nahradit dosluhující reaktory, další pak pomoci s navýšením podílu jádra na 25 % do roku 2045.

"Rosatom nyní staví dva bloky 2. etapy JE Kursk, které jsou již v pokročilé fázi připravenosti. Dále budou následovat jaderné elektrárny Smolensk a Kola. Další rozvoj jaderné výroby plánujeme na Uralu a dále na Sibiři a Dálném východu, kde se předpokládá největší nárůst spotřeby,“ uvedl Alexej Lichačev, generální ředitel Rosatomu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Michal K.
25. březen 2024, 09:29

kazdy nizkoemisny zdroj je krok vpred. Ale ten podiel 20% neni zas az tak uchvatny

Jan Veselý
25. březen 2024, 11:30

Za to určitě můžou zelení. /s

Vítězslav Novák
25. březen 2024, 12:56

Rozumný stát nevyřazuje funkční elektrárny dřív, než má za ně náhradu.

Rusko je rozumný stát, většina EU zjevně není.

Je vhodné rovněž připomenout, že Rosatom staví VVER-1200 a jejich komponenty vyrábí sériově, včas a nepředražuje. Proto má po světě desítky zakázek.

Vítězslav Novák
26. březen 2024, 07:07

Rozumný stát nevyřazuje funkční zdroje elektřiny dřív, než má za ně náhradu.

Rusko je rozumný stát, většina EU zjevně není.

Je vhodné rovněž připomenout, že Rosatom staví VVER-1200 a jejich komponenty vyrábí sériově, včas a nepředražuje. Proto má po světě desítky zakázek.

Petr Hariprasad Hajič
26. březen 2024, 14:17

To je tam v té oblasti u Petrohradu - Sosnovyj Bor v roce 1975, co jim tam bouchnul ten stejný typ reaktoru RBMK-1000 ještě před Černobylem (roztavil se jeden kanál a unikla radioaktivita)? Údajně se uvolnilo asi 25x míň radioaktivity než v Černobylu, což ale pořád dost velká hodnota.

Petr Hariprasad Hajič
26. březen 2024, 14:24

P.S. Dohledal jsem že se Sosnovyj Bor odhaduje na 1,5 milionu Curie (Ci). Podle Wikipedie je 1 Ci = 37 GBq, tj asi 55x10^15Bq .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se