Domů
Jaderné elektrárny
Sériová výroba malých modulárních reaktorů NuScale je opět o krok blíže
Vizualizace převozu malého modulárního reaktoru
Zdroj: Rolls-Royce

Sériová výroba malých modulárních reaktorů NuScale je opět o krok blíže

Malé modulární reaktory vyvíjené společností NuScale jsou v aktuální době jedním z nejpokročilejších konceptů vyvíjených modulárních reaktorů. Pomoci dostat reaktor z rýsovacího prkna do výroby by měla i nová dohoda, kterou společnost uzavřela s jihokorejským výrobcem komponentů, který by měl již brzy zahájit výrobu součástí sloužících pro kování tlakových nádob reaktoru.

Do technologie malých modulárních reaktorů jsou v posledních letech vkládány značné naděje jakožto potenciální cesty k jaderné renesanci. Jedním z nejpokročilejších návrhů je modulární reaktor americké společnosti NuScale.

O vybudování modulárních reaktorů projevuje zájem řada zemí v Evropě, jako například Bulharsko, Rumunsko, Polsko či Ukrajina. Strategické partnerství s NuScale uzavřel i ČEZ, který nedávno roce rovněž v areálu jaderné elektrárny Temelín vyčlenil místo na případnou výstavbu prvního modulárního reaktoru v Česku.

Modulární reaktor společnosti se na začátku tohoto týdne opět přiblížil zahájení výroby poté, co NuScale uzavřela dohodu s jihokorejskou Doosan Enerbility, dříve známou pod názvem Doosan Heavy Industries & Construction, jež by měla umožnit spuštění výroby potřebných částí pro následnou výrobu reaktorových nádob.

Konkrétně by se mělo jednat o matrice, které budou následně využívány při kování horní části reaktorových nádob. Výroba by se měla plně rozběhnout v druhé polovině příštího roku.

„Doosan Enerbility neustále upevňuje strategickou spolupráci se společností NuScale Power a je plně připravena na výrobu SMR. Rostoucí poptávky po SMR na trhu rovněž otevře dveře pro účast našim subdodavatelům,“ uvedl při příležitosti uzavření dohody Geewon Park, výkonný ředitel Doosan Enerbility.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se