Domů
Jaderné elektrárny
Testovací provoz nového jaderného bloku ve Finsku by mohl být obnoven do 3 týdnů
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)
Zdroj: TVO

Testovací provoz nového jaderného bloku ve Finsku by mohl být obnoven do 3 týdnů

Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 by se mohl v první polovině prosince vrátit do testovacího provozu poté, co jej na několik týdnů odstavilo zjištění poškození částí čerpadel v jeho nejaderné části. Podle provozovatele zařízení by tak k zahájení komerčního provozu, které bylo původně plánováno na konec letošního roku, mohlo dojít nejdříve na konci ledna.

S příchodem zimního počasí bude dostupnost jaderných elektráren napříč Evropou jedním z významných faktorů pro zajištění bezpečnosti dodávek elektrické energie. V tomto ohledu by mohl přispět i nový finský jaderný blok Olkiluoto 3, jeho testovací provoz byl nicméně před nedávnem pozastaven.

Příčinou bylo objevení poškození vnitřních částí čerpadel napájecí vody, která se nachází na strojovně sekundární části bloku, které provozovatel bloku, společnost TVO, oznámil v polovině října. Přerušení zkoušek tak mělo za následek odložení termínu zahájení komerčního provozu, ke kterému mělo dle původních plánů dojít 27. prosince. Již v říjnu však provozovatel uvedl, že tento termín je vzhledem k novým skutečnostem nereálný.

Na začátku tohoto týdne společnost TVO uvedla, že nadále pokračuje podrobné vyšetřování příčin vedoucích k poškození čerpadel a konečné výsledky by dle dodavatele zařízení měly být k dispozici nejpozději do konce prosince. Možný dopad na harmonogram uvádění bloku do provozu bude dle TVO oznámen ihned poté, co budou k dispozici závěry vyšetřování. Dle aktuálních informací dodavatele by však testovací provoz mohl být obnoven již v první polovině prosince.

„Podle informací dodavatele elektrárny, konsorcia Areva-Siemens, bude výroba elektřiny obnovena nejdříve 11. prosince 2022, a tedy k zahájení regulérní výroby elektřiny dojde nejdříve ke konci ledna 2023,“ uvedla společnost TVO na svých webových stránkách na začátku tohoto týdne.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karásek
23. listopad 2022, 12:24

Během času, kdy se mluvilo o výstěvbě této JE lidé zestárli o desítky let. Připomeňme, že tato JE měla být hotova v roce 2009. PO velkém úspěchu výstavby se to sice podařilo, ale je zase poruchová. Všechna čest.

koumák
24. listopad 2022, 09:04

Mi prostě přijde, že kde staví -cokoliv složitého- někdo ze států EU tak je to průšvih. Namátkou nové Berlínské letiště... proto doufám, že nové bloky Dukovan budou stavět Jihokorejci, nikoliv tito patlalové...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se