Domů
Jaderné elektrárny
Třetí finské město zvažuje využití modulárních reaktorů pro dálkové vytápění
Finský reaktor LDR-50 určený pro teplárenství (Zdroj: LDR-Reactor)
Zdroj: LDR-Reactor

Třetí finské město zvažuje využití modulárních reaktorů pro dálkové vytápění

Finská společnost Steady Energy, vývojář malých modulárních reaktorů (SMR), podepsala dohodu s městskou energetickou společností Keravan Energia o vývoji jaderného reaktoru pro vytápění města Kerava. Kerava, nacházející se v regionu Uusimaa a součást metropolitní oblasti Helsinek, je již třetím finským městem, které zvažuje využití SMR pro vytápění. Předchozí iniciativy byly zahájeny ve městech Kuopio a Helsinky.

Dohoda představuje první krok k hodnocení proveditelnosti nasazení technologie SMR v Keravě. Další kroky zahrnují posouzení vhodnosti lokality, licencování, územní plánování a technicko-ekonomickou životaschopnost jaderné teplárny přizpůsobené energetickým potřebám Keravy, která má rozsáhlou síť dálkového vytápění.

Malý modulární reaktor LDR-50 od společnosti Steady Energy. Zdroj: Steady Energy

"Máme strategický cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030," uvedl generální ředitel Keravan Energia, Jussi Lehto. "Abychom toho dosáhli, musíme co nejdostupněji minimalizovat naše emise a zajistit bezpečné dodávky energie za všech okolností."

Pokud projekt postoupí do investiční fáze, výstavba SMR by mohla začít již v roce 2029, přičemž zahájení provozu dálkového vytápění se očekává v roce 2032.

Technologie Steady Energy a její výhody

Společnost Steady Energy vyvíjí svůj malý modulární reaktor LDR-50 od roku 2020 ve VTT Technical Research Centre of Finland. Reaktor má tepelný výkon 50 MW, výstupní teplotu chladicího média okolo 150 °C a tlak do 1 MPa. Společnost uvádí, že provozní parametry jsou ve srovnání s tradičními reaktory nižší, což zjednodušuje technická řešení potřebná k dosažení vysokých bezpečnostních standardů jaderného průmyslu.

Steady Energy odhaduje, že LDR-50 může být nasazen do sedmi let, včetně licencování. Očekávané náklady na výstavbu činí přibližně 100 milionů EUR (cca 2,5 miliardy Kč), což z něj činí cenově dostupné řešení pro městské energetické společnosti.

Řez reaktorem LDR-50. Zdroj: LDR-Reactor

"Ohřev vody na 150 °C vyprodukuje 10 % globálních emisí," uvedl generální ředitel Steady Energy, Tommi Nyman. "Náš reaktor je navržen speciálně pro tento účel, a proto může být nejjednodušším komerčním jaderným reaktorem na světě. Tento design zajišťuje, že náklady na teplo produkované LDR-50 jsou konkurenceschopné ve srovnání s jinými alternativami."

Finsko jako lídr v čistém vytápění

Nyman dále dodal: "Klimatická krize neustoupí, dokud nezačneme využívat čisté zdroje pro vytápění našich domovů. Více než 80 % energie na celém světě stále pochází z fosilních zdrojů, přičemž téměř polovina této energie se spotřebuje na vytápění a chlazení. Finské energetické společnosti jsou lídry ve snaze o úplný odklon od energetiky založené na spalování."

V prosinci 2023 podepsala Steady Energy memorandum o porozumění s městskou energetickou společností Kuopion Energia ve východním Finsku. Memorandum zahrnuje možnost výstavby až pěti reaktorů pro dálkové vytápění s plánovaným zahájením provozu v roce 2030. Tato dohoda následovala po říjnovém memorandu podepsaném mezi Steady Energy a energetickou společností Helen z Helsinek, které předpokládá výstavbu až 10 SMR pro dálkové vytápění.

Pilotní projekt v roce 2025

Steady Energy začne ve Finsku příští rok stavět pilotní teplárnu, která má demonstrovat funkčnost zařízení a schopnost společnosti realizovat tento složitý projekt s rozsáhlými dodavatelskými řetězci. Hlavní rozdíl mezi experimentální a skutečnou teplárnou spočívá v tom, že voda bude ohřívána elektřinou, nikoli jaderným reaktorem. Mezi kandidáty na umístění tohoto zařízení patří Helsinky, Kuopio, Espoo a Lahti.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Miloslav Černý
16. říjen 2024, 13:51

Nám to trvá trochu déle, než zjistíme, že je výhodnější stavět menší zdrje zdroje v bízkosti větší zabydlenosti, než táhnout dlouhé potrub ztrátové jak energeticky tak finančně. Na to nemusí být studovaní vědátořii. Ne jenom teplo, ale i připojení do energetických sítí dokáže ušetřit na buduvání přenosové soustavy.

Bob
16. říjen 2024, 15:29

A proto se stavějí OZE o instalovaných výkonech několika Temelínů. Třeba VtE na moři. A o "krátkých" vedeních, navíc nedostatečných by Vám mohli vyprávět třeba Němci.

Už jsem to tu psal dříve, třeba pro Ostravskou aglomeraci:

Nyní napájena jedním krátkým VVN vedením z uhelných elektráren Třebovice a Dětmarovice s využitím tepla pro vytápění a ohřev TV.

V budoucnu uvažován SMR v místě nynější elektrárny

OZE alternativa:

FVE a VtE v celém kraji, nutno posílit mnoho km vedení na nízkém a nižším napětí s většími ztrátami. To ale nestačí, protože u nás většinově FVE, ale ani VtE nevyrábějí pořád. Takže záložní plynová elektrárna na vodík s přípojkou. Na výrobu vodíku elektro lyzéry a též vedení k nim. Skladování vodíku nejblíže na jižní Moravě, takže vedení (je jedno, zda elektřiny, nebo vodíku) tam a pak zpět. A k tomu mizerná účinnost vodíkového cyklu.

Jirka Líska
16. říjen 2024, 15:58

@Bob 16. říjen 2024, 15:29

A jaká je aktuálně alternativa mimo OZE pro uzavřené uhelky?

Bob
16. říjen 2024, 22:37

Pro kombinaci výroby tepla s elektřinou jednoznačně SMR, pokud v dosahu teplovodu není "velká" JE.

Také by se hodilo více kogeneračních jednotek na plyn jako rychlé řešení. Střednědobě i nějaké paroplynky, ale kvůli (ne)dostupnosti plynových turbín (čekací doba 5 let) a délce povolování staveb u nás už v tu dobu mohou být dostupné i první SMR.

Taky VtE s krátkodobou akumulací by se hodily, ale ty se nestaví a byla by to hodně drahá elektřina. I bez ceny akumulace dražší, než z jádra, nebo ZP.

Do doby dostavby jádra ještě zbývá dovoz, ale po konci uhlí i v okolí to bude pravděpodobně drahé a navíc s regulačními stupni, protože elektřiny bude v některých obdobích nedostatek.

Miloslav Černý
17. říjen 2024, 12:38

Nedostatek přinese větší zájem o samostatnost v nabízených nejnovějších technologiích pro místní poměry. To je přesně to, co nás může rozhoupat pro využívání místních zdrojů, chodíme kolem nich a snažíme se dělat, že to pro nás není ta nejvhodnější cesta z mnoha různých důvodů. Bez našeho vlastního přičinění se nikdo moc daleko nikdy nedostal.

Ivan Novák
16. říjen 2024, 16:15

S principy souhlas, ale těch elektrických vedení a ZVN resp. VVN transformoven je na Ostravsku přeci jen víc, viz známá schémata sítí. Zrovna před pár dny šlo do provozu zdvojení 400 kV relace Prosenice - Nošovice.

Vítězslav Novák
21. říjen 2024, 08:49

V zájmu ohřívaných Finů doufám, e nevypnou a nezdevastují dosavadní vytápění před tím, než se ty reaktory podaří vyvinout a vychytat mouchy...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se