Domů
Jaderné elektrárny
Vattenfall odložil odstávku 3. bloku JE Forsmark, důvodem je napjatá situace v síti

Vattenfall odložil odstávku 3. bloku JE Forsmark, důvodem je napjatá situace v síti

Švédská státní společnost Vattenfall odložila začátek odstávky třetího bloku jaderné elektrárny Forsmark o několik týdnů. Důvodem je nižší objem dostupného výkonu, který se rovněž projevil výrazným nárůstem spotových cen elektrické energie v celém regionu Skandinávie.

Podle původního harmonogramu měl být třetí blok JE Forsmark odstaven již tento pátek. Vzhledem k napjaté výkonové bilanci byla odstávka bloku nicméně odložena, a to o bezmála tři týdny. Podle současných plánů by tak 1,1GW blok měl být odstaven 21. září, do provozu by se měl vrátit zhruba po týdnu, konkrétně 29. září.

„Důvodem odložení odstávky je výkonová bilance. Situace v oblasti dodávek elektřiny je ve Švédsku nyní napjatá,“ uvedla společnost Vattenfall.

Společnost Vattenfall v noci na středu plánovaně odstavila již jeden jaderný blok, čtvrtý blok jaderné elektrárny Ringhals, který taktéž disponuje výkonem 1,1 GW. Kromě dvou zmíněných elektráren společnosti Vattenfall je ve Švédsku provozována ještě jedna další jaderná elektrárna, JE Oskarshamn s jedním varným reaktorem o výkonu 1400 MW.

Při plném provozu jaderné elektrárny dodávají do švédské soustavy více než 8,2 GW výkonu. V současné době je však v provozu pouze polovina z celkem 8 jaderných bloků, které nyní dodávají do sítě zhruba 4 GW. Situaci nepomáhá ani slabý vítr, který omezuje výrobu tamních větrných elektráren.

Nižší dostupnost výkonu jaderných a větrných elektráren se rovněž podepisuje na spotových cenách elektrické energie, které tak vzrostly v celém regionu Skandinávie. Ve srovnání s minulým týdnem, kdy jaderné i větrné elektrárny dodávaly více výkonu, ceny elektrické energie na denním trhu vzrostly o přibližně 10 EUR.

Spotové ceny elektrické energie v regionu Skandinávie dne 31.8.2018 (ceny v EUR/MWh). Zdroj: Nordpool

S omezenou dostupností výkonu jaderných bloků se Švédsko muselo vyrovnat také na přelomu července a srpna, kdy nejen na Skandinávském poloostrově panovaly nadprůměrně vysoké teploty. Již začátkem měsíce totiž musel být odstaven jeden z bloků elektrárny Ringhals právě kvůli vysoké teplotě mořské vody využívané k chlazení.

Reaktory dvou bloků JE Ringhals brzy vyhasnou, zbytek čeká modernizace

Švédské jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark v loňském roce vyrobily přes 50 TWh elektrické energie, čímž pokryly přes třetinu poptávky po elektrické energii v zemi. Podle Vattenfallu se jedná o třetí nejlepší výsledek za více než 40 let provozu těchto zdrojů.

Jaderná elektrárna Ringhals v současné době disponuje jedním varným a třemi tlakovodními reaktory. První a druhý blok, které byly zprovozněny v polovině 70. let, mají být uzavřeny v letech 2019 a 2020, na třetím a čtvrtém bloku bude provedena modernizace v podobě vybudování nezávislého chlazení reaktoru, která umožní jejich provoz až do 40. let.

Podobná modernizace proběhne i na všech třech varných reaktorech elektrárny Forsmark, které tak rovněž budou moct být provozovány i po roce 2020.

Komentáře

(2)

Petr

1. září 2018, 10:07

To jsou zase plány.

Zjevně nemůžou odstavit při takovém nedostatku elektřiny 2 reaktory už příští a následující rok, když nemají ani dokončeny ty náročné modernizace zbylých.

Tak ještě že mají letos volby, a nová vláda může označit takové plány předchozí dobroserské garnitury za naprostou imbecilitu.

Petr

1. září 2018, 10:58

Jinak jak se dívám na ty grafy, tak to vypadá, že u větru už můžou jít snadno z cca dnešních 10% jen na 20 max 25%, a pak budou muset začít opět upřednostňovat vodu a stavět buď úplně nové přehrady nebo ty staré začít modernizovat na přečerpávání.

A přitom tam ty drahé investice posledních let mají sloužit jen k tomu, aby zůstala výroba elektřiny pouze stabilní.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.