Vattenfall odložil odstávku 3. bloku JE Forsmark, důvodem je napjatá situace v síti

DomůJaderné elektrárnyVattenfall odložil odstávku 3. bloku JE Forsmark, důvodem je napjatá situace v síti

Švédská státní společnost Vattenfall odložila začátek odstávky třetího bloku jaderné elektrárny Forsmark o několik týdnů. Důvodem je nižší objem dostupného výkonu, který se rovněž projevil výrazným nárůstem spotových cen elektrické energie v celém regionu Skandinávie.

Podle původního harmonogramu měl být třetí blok JE Forsmark odstaven již tento pátek. Vzhledem k napjaté výkonové bilanci byla odstávka bloku nicméně odložena, a to o bezmála tři týdny. Podle současných plánů by tak 1,1GW blok měl být odstaven 21. září, do provozu by se měl vrátit zhruba po týdnu, konkrétně 29. září.

„Důvodem odložení odstávky je výkonová bilance. Situace v oblasti dodávek elektřiny je ve Švédsku nyní napjatá,“ uvedla společnost Vattenfall.

Společnost Vattenfall v noci na středu plánovaně odstavila již jeden jaderný blok, čtvrtý blok jaderné elektrárny Ringhals, který taktéž disponuje výkonem 1,1 GW. Kromě dvou zmíněných elektráren společnosti Vattenfall je ve Švédsku provozována ještě jedna další jaderná elektrárna, JE Oskarshamn s jedním varným reaktorem o výkonu 1400 MW.

Při plném provozu jaderné elektrárny dodávají do švédské soustavy více než 8,2 GW výkonu. V současné době je však v provozu pouze polovina z celkem 8 jaderných bloků, které nyní dodávají do sítě zhruba 4 GW. Situaci nepomáhá ani slabý vítr, který omezuje výrobu tamních větrných elektráren.

V posledních dvou týdnech se švédská soustava musela vyrovnat s poklesem výkonu tamních jaderných elektráren o 3 GW.

Nižší dostupnost výkonu jaderných a větrných elektráren se rovněž podepisuje na spotových cenách elektrické energie, které tak vzrostly v celém regionu Skandinávie. Ve srovnání s minulým týdnem, kdy jaderné i větrné elektrárny dodávaly více výkonu, ceny elektrické energie na denním trhu vzrostly o přibližně 10 EUR.

Spotové ceny elektrické energie v regionu Skandinávie dne 31.8.2018 (ceny v EUR/MWh). Zdroj: Nordpool

S omezenou dostupností výkonu jaderných bloků se Švédsko muselo vyrovnat také na přelomu července a srpna, kdy nejen na Skandinávském poloostrově panovaly nadprůměrně vysoké teploty. Již začátkem měsíce totiž musel být odstaven jeden z bloků elektrárny Ringhals právě kvůli vysoké teplotě mořské vody využívané k chlazení.

Reaktory dvou bloků JE Ringhals brzy vyhasnou, zbytek čeká modernizace

Švédské jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark v loňském roce vyrobily přes 50 TWh elektrické energie, čímž pokryly přes třetinu poptávky po elektrické energii v zemi. Podle Vattenfallu se jedná o třetí nejlepší výsledek za více než 40 let provozu těchto zdrojů.

Jaderná elektrárna Ringhals v současné době disponuje jedním varným a třemi tlakovodními reaktory. První a druhý blok, které byly zprovozněny v polovině 70. let, mají být uzavřeny v letech 2019 a 2020, na třetím a čtvrtém bloku bude provedena modernizace v podobě vybudování nezávislého chlazení reaktoru, která umožní jejich provoz až do 40. let.

Podobná modernizace proběhne i na všech třech varných reaktorech elektrárny Forsmark, které tak rovněž budou moct být provozovány i po roce 2020.