Švédský energetický gigant Vattenfall ve středu oznámil svůj plán investovat do modernizace bezpečnostních systémů v jaderné elektrárně Forsmark. Investice mají třem tamějším reaktorům umožnit provoz i po roce 2020. Rozhodnutí následuje po vládním prohlášení z minulého týdne o plánovaném zrušení daně z jaderné energie.

Na daň z instalovaného výkonu, která byla zavedena roce 2000, si Švédské energetické společnosti stěžují už delší dobu. Podle nich totiž zmíněná daň v kombinaci s nízkými cenami elektřiny dělá jaderné elektrárny nerentabilními. O nápravu se provozovatelé elektráren snažili i prostřednictvím soudů.

Rámcová dohoda, která byla zveřejněna švédskou vládou minulý pátek, plánuje daň zrušit v následujících dvou letech. Dohoda zároveň umožňuje stavbu dalších 10 reaktorů, které mají postupně nahradit staré uzavírané reaktory.

Potřeba rozsáhlých úprav

Reaktory v jaderné elektrárně Forsmark a Ringhals už jednou prošly rozsáhlými modernizacemi, které jim měly umožnit provoz až do poloviny čtyřicátých let. V říjnu 2014 ale Švédský úřad pro jadernou bezpečnost prohlásil, že do roku 2020 budou muset všechny provozované reaktory mít „robustní stálé zařízení zahrnující záložní energetické dodávky, záložní čerpací systémy a externí zdroj vody, který je nezávislý na stávajících nouzových chladicích systémech.“ Tento nový požadavek znamená úpravy hluboko v reaktorových budovách a případně i v primárních chladících okruzích.

 „Modernizace bezpečnostních systémů bude realizována paralelně s programem na snížení nákladů a zvýšení efektivity. Cílem obou těchto programů bude zlepšit konkurenceschopnost zdroje. Po této modernizaci budou reaktory schopné generovat elektřinu až do čtyřicátých let“ – Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby ve Vattenfallu a předseda představenstva Forsmark Kraftgrupp AB.

Ačkoliv představenstvo Vattenfallu již o instalaci třech nezávislých chladicích systémů do tří reaktorů ve Forsmarku rozhodlo, konečné rozhodnutí o přistoupení k modernizaci učiní až představenstvo provozovatele jaderné elektrárny Forsmark Kraftgrupp AB.

Instalace nezávislých chladicích systémů ve všech třech reaktorech má dle Vattenfallu trvat několik let a bude naplánována tak, aby neovlivnila výrobu energie.

Zdroj úvodní fotografie: Hans Blomberg, Vattenfall

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *