Vedení švédské státní energetické společnosti Vattenfall potvrdilo záměr prodloužit životnost jaderné elektrárny Ringhals. Na třetím a čtvrtém bloku tak bude provedena modernizace v podobě vybudování nezávislého chlazení reaktoru, které je podmínkou pro další provoz elektrárny po roce 2020.

Jaderná elektrárna Ringhals, jež se nachází na jihu Švédska, disponuje jedním varným a třemi tlakovodními reaktory o celkovém elektrickém výkonu 3932 MW. První a druhý blok, které byly zprovozněny v polovině 70. let, mají být uzavřeny v letech 2019 a 2020, provoz třetího a čtvrtého bloku by po modernizaci mohl pokračovat až do 40. let. Elektrárnu spoluvlastní Vattenfall (70% podíl) a německá společnost Uniper (30% podíl).

Vattenfall se rozhodl prodloužit životnost svých jaderných bloků již v minulém roce, kdy oznámil plán investovat do modernizace bezpečnostních systémů v jaderné elektrárně Forsmark. Rozhodnutí přišlo po prohlášení švédské vlády o plánovaném zrušení daně z jaderné energie. Celkovou výši investice, která je nezbytná pro prodloužení provozu elektrárny Ringhals o dalších zhruba 20 let, Vattenfall odhaduje na 900 milionů švédských korun (2,3 miliard Kč).

Reaktory v jaderných elektrárnách Forsmark i Ringhals již dříve prošly rozsáhlými modernizacemi, které jim měly umožnit provoz až do poloviny čtyřicátých let. V polovině roku 2014 nicméně Švédský úřad pro jadernou bezpečnost přišel s dalšími požadavky včetně nezávislého chlazení reaktoru.

„Tato investice přichází v době, kdy jsou přijímána nezbytná opatření pro zvýšení efektivity, aby bylo možné čelit silné konkurenci na trhu s elektřinou. S rozhodnutím vybavit Ringhals 3 a 4 nezávislým chlazením přidáváme další bezpečností systém blokům, které jsou již bezpečné a nyní můžeme plánovat pokračování v provozu v nadcházejících desetiletích,“ uvedl Torbjorn Wahlborg, šéf výroby společnosti Vattenfall.

Kromě modernizace nezbytné k prodloužení provozu třetího a čtvrtého bloku se vedení společnosti rovněž rozhodlo odložit trvalé odstavení bloků 1 a 2 až o půl roku. První blok tak bude provozován nejdéle do prosince 2020, druhý do konce roku 2019. Další prodloužení jejich provozu za nově stanovenou hranici společnost vyloučila.

„Prodloužením provozní doby až o šest měsíců můžeme využít jaderného paliva, které jsme již koupili pro nefosilní výrobu elektřiny, namísto toho, abychom palivo přímo uložili do plánovaného trvalého úložiště,“ řekl k odložení trvalého odstavení prvního a druhého bloku Torbjorn Wahlborg.

Vattenfall s jádrem stále počítá

Kromě modernizace svých bloků Vattenfall nabírá i nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, kterých bude v následujících letech potřebovat několik set. Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových.

Jaderné zdroje se podílí na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren. Přibližně desetina produkce elektřiny pochází z větrných elektráren, zbylá část poté především z biomasy.

{"country":"SE","type":"PIE","from":"2017-01-01","to":"2017-12-31","caption":"Pod\u00edl jednotliv\u00fdch zdroj\u016f na v\u00fdrob\u011b elektrick\u00e9 energie ve \u0160v\u00e9dsku v leto\u0161n\u00edm roce.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2017-01-01","end_date":"2017-12-31"}

Úvodní fotografie: Švédská jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: Vattenfall

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *