
Ve Španělsku roste tlak na odložení odklonu od jádra
Španělští poslanci tlačí na vládu, aby přehodnotila postupný konec výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. K revizi plánů počítajících s úplným koncem jádra v zemi se přidali také zástupci španělského průmyslu. Postupné odstavení sedmi jaderných bloků schválilo Španělsko v roce 2019. První čtveřice bloků má ukončit výrobu do roku 2030 a zbytek o pět let později.
Ve Španělsku roste tlak na revizi postupného odklonu od výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Kongres poslanců (dolní komora parlamentu) schválil návrh, který v rámci osmi bodů cílí na prodloužení využívání jaderné energie v zemi. Španělsko prosadilo domácí odklon od jaderné energetiky v horizontu 15 let v roce 2019.
"Je potřeba prodlužovat životnost stávajících jaderných elektráren v rámci evropských předpisů po dohodě s Radou pro jadernou bezpečnost a vlastníky zařízení. Přihlédnout k technickým a ekonomickým kritériím. Usnadnit ekonomickou udržitelnost jaderných zařízení způsobem, který odráží zásadní roli této technologie v energetické transformaci," stojí ve výzvě španělských poslanců.
Dalšími body jsou pak podpora dialogu s dotčenými regiony, kterých by se odstavení jaderných bloků dotklo, přijetí opatření k využití jaderné energie pro dosažení uhlíkové neutrality a zrušení povinnosti odstavit jaderné bloky v zemi do roku 2035.
Španělsko v současné době disponuje sedmi jadernými bloky v pěti elektrárnách s celkovým instalovaným výkonem téměř 7,4 GW (brutto). Ročně španělské jaderné elektrárny vyrobí zhruba 55-60 TWh elektřiny, a tvoří tak zhruba 20% podíl na energetickém mixu a zhruba 40% podíl na bezemisní výrobě.
Podpora ze strany průmyslu
Kromě poslanců se za prodloužení životnosti jaderných zdrojů postavil v manifestu i španělský energetický průmysl. Celkem 32 společností požaduje v pěti bodech revizi energetické strategie země a znovuotevření diskuze nad prodloužením životnosti elektráren.
„Dohoda (o odstavení jádra) byla uzavřena v průmyslovém, geopolitickém, sociálním a ekonomickém kontextu, který se výrazně liší od dnešní reality. Náš průmysl nesmí zaznamenat snížení konkurenceschopnosti kvůli rozhodnutí odstavit jaderné elektrárny, aniž bychom nejprve zajistili životaschopnou alternativu zahrnující všechny zdroje energie bez CO2," uvádí zástupci společností ve svém manifestu.
Všechny Španělskem provozované jaderné bloky vyrábí elektřinu od 80. let minulého století a jejich průměrné stáří je 40 let. Ve světě se postupně přistupuje k prodlužování životnosti jaderných bloků na 60-80 let, čímž také energetické společnosti argumentují ve snaze oddálit jejich odstavení.
Mohlo by vás zajímat:
vypněte to zlé jádro, elektřiny je přece v zásuvce dost! (tak jako se po likvidaci přehrad nemusí obávat sucha protože voda teče z každého kohoutku), jak se to vůbec může stát že se ke korytům a kormidlům dostanou tak moc narušení jedinci?
Svoji největší odpůrkyni jádra vykopli osvědčeným způsobem výš - do EK, tak se mohou začít vzpamatovávat.
Z výšin Brusele přece jen neškodí tak bezprostředně a její škodivost se rozprostře po celé EU, čímž se (možná, snad) naředí... Nám ovšem může ještě zavařit.
Nic se nenaředí, spíše se to znásobí. Pokud budou pomatenci v EK, která generuje jeden zelený pamflet za druhým, tak se nic nezmění. Zatím všichni vzorně odkývali, co z EK vypadlo, i když doma se tváří jinak.
Tak to vypadá, že Španělsko nechce opakovat obří chybu Německa s jádrem.
Přitom má co se týče FVE a větrníků daleko lepší přírodní podmínky jejich instalaci než třeba Bavorsko a ČR.
A v čem jako udělalo Německo chybu? Německo udělalo správný krok.
Zavřít čistý, levný a bezpečný zdroj a místo toho dál pálit uhlí, které nesplňuje ani jedno z těchto kritérií, je podle vás "správný krok"?
Německá energiewende mohla být funkční pokud máte dostatek levného zemního plynu, instalujete 100% spotřeby ve fve, 100% ve vte a 100% v plynových zdrojích, teoreticky z přebytků fve a vte můžete vyrábět elektrolýzou vody vodík a spalovat ho místo zemního plynu v plynových zdrojích, prakticky se ukazuje že to není tak jednoduché jako to teoreticky vypadá a ekonomicky je to naprostý nesmysl, ve vte už je instalováno více než 100% ale o nějakých stabilních dodávkách si mohou nechat jen zdát, v plynu 100% není, a jelikož je drahý tak ani nebude, síť není na centralizaci stavěná a posilování jde pomalu a jen díky jaderné energii z Francie se německá energetika nepokládá při každém nedostatku nebo nemožnosti přenesení výkonu do místa spotřeby, a lipská burza to je efektivní nástroj aby tento problém neplatilo jen Německo ale i okolní státy, některým severským už dochází s tímto stavem trpělivost. Ad elektrolýza - učinnost cyklu výroby vodíku z vody a energie a následná energie z vodíku je směšná, do 15%, vodík se obtížně skladuje a přepravuje, degraduje kovy, uniká, je to nepřímý skleníkový plyn - vyvazování volných OH z atmosféry, pro elektrolýzu je potřeba voda maximální čistoty a minimální vodivosti což dále prodružaje už tak drahé "uložiště". Zavření funkčních jaderných elektráren je prostě krokem chybným, správným krokem je vyvíjet technologie co by pomohly vytěžit více energie ze štěpného materiálu a snížit obje a aktivitu jaderného odpadu, na takovém vývoji pracují v Číně, RF, Indii a vypadá to že i svůj množivý reaktor bude vyvíjet USA. V Evropě ticho po pěšině, a Německo nedělá malé chyby, mohli být Němci lídři ve vývoji množivých reaktorů v Evropě
Už i Němci uvažují o přehodnocení tohoto kroku.
Ten průmyslový, geopolitický, sociální a ekonomický kontext! Jak ten překáží Jedinému Ideově Správnému činění! Neměl by být zakázán?!?
Španělské jádro má čím dál méně vody na chlazení. Tato technologie ve Španělsku nemá budoucnost.
Španělské jádro má vody na chlazení dost.
ve Španělsku hrozí sucho, tamní zelení se totiž rozhodli že vodní díla a jezy jsou špatné..
Jako u nás...
Jedna z těchto JE má zajímavý způsob chlazení, jakýsi protiproudý tepelný výměník, zajímavé :
en.wikipedia.org/wiki/Arrocampo_Reservoir
„Chlazení jaderné elektrárny Almaraz bylo prvním důvodem pro stavbu nádrže. Voda se odebírá z Tagusu a pokrývá okruh ve tvaru U o délce 25 km, což umožňuje chlazení tepla generovaného dvěma jadernými reaktory elektrárny. (Viz ilustrace cirkulace vody v Arrocampu) Stěny termické separace (pantallas de separación térmica ve španělštině) (PST) jsou 11 km dlouhé a 8 m vysoké. Vrcholy těchto stěn využívají kormoráni velcí a volavky velké jako místa pro stání, odpočinek a spaní. „
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se