Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko chce do roku 2030 uzavřít veškeré uhelné a jaderné elektrárny

Španělsko chce do roku 2030 uzavřít veškeré uhelné a jaderné elektrárny

Španělský ministr energetiky José Dominguez oznámil, že Španělsko před rokem 2030 uzavře své jaderné a uhelné elektrárny. Toto oznámení přišlo krátce poté, co země přislíbila, že bude směřovat k výrobě elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom portál Euractiv.

Ministr energetiky Španělska 15. listopadu oznámil, že současná socialistická vláda neplánuje prodlužovat životnost žádného z jaderných reaktorů. Nyní je životnost reaktorů stanovena na 40 let. Nejstarší jaderný reaktor v zemi je starý 37 let, což by znamenalo, že by byl uzavřen v roce 2021. Nejnovější reaktor byl zprovozněn před 30 lety a uzavřen by tedy měl být v roce 2028.

Dominguez ovšem uznal, že uzavírání jaderných elektráren je náročný a dlouhotrvající proces. Uznává, že se bude jednat o proces trvající dekády a že je možné, že uzavření bude trvat déle než do roku 2030. Rok 2040 ale nechce přesáhnout. Uzavření jaderných elektráren je podle ministra společenským rozhodnutím, které má být provedeno bezpečně. Podle dat IEA v roce 2016 Španělsko v jaderných elektrárnách vyrobilo přibližně 20 % své elektřiny a přibližně 23 % z obnovitelných zdrojů.

Uhlí a jádro bude nahrazeno obnovitelnou energií

Španělská vláda v minulém týdnu zveřejnila zákon, který by uzákonil 100% výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zároveň snížení emisí o 90 % do roku 2050. Tento zákon ovšem nezmiňuje postupné uzavírání jaderných elektráren. Zmiňuje pouze uzavírání elektráren uhelných. Devět ze čtrnácti španělských uhelných elektráren se uzavře v červnu 2020. Důvodem je, že elektrárny nesplňují limity stanovené EU. Ministr Dominguez pak potvrdil, že zbývajících pět elektráren bude do roku 2030 také uzavřeno.

„Co si myslíme, že se stane, ale nevynucujeme to, je, že se [uhelné elektrárny] uzavřenou mezi lety 2020 a 2030. V roce 2030 zde nebudou žádné uhelné elektrárny, ale věřím, že se uzavřou samy již před tímto rokem a že je nebudeme muset zavírat my.“

José Dominguez, ministr energetiky Španělska

Komentáře

(20)

Milan Vaněček

19. listopad 2018, 16:15

Je možné že pouze bývalé Československo zůstane jedinou oblastí EU kde budou nahrazovat uhelné elektrárny elektrárnami jadernými. Co jsem informován, nikdo na západ od nás podobnou šílenost nechystá, všichni počítají s tím že nově budované obnovitelné zdroje energie vytlačí uhlí jako zdroj elektřiny.

Martin Hájek

19. listopad 2018, 16:44

Co Francie a Velká Británie? Řekl bych, že tyto země leží západním směrem. Obě chtějí dále omezit uhlí a chtějí rozvoj jaderné energetiky.

Milan Vaněček

19. listopad 2018, 17:08

Francie chce silně zredukovat svou jadernou kapacitu o 25%. Britanie instaluje všechny druhy OZE jako o závod a zřejmě nebude schopna ani nahradit novyˇmi ty své staré JE které bude odstavovat.

I když jsou obě země jaderné mocnosti, vidí že musí budovat především obnovitelné zdroje.

Tož tak.

Honza

19. listopad 2018, 18:06

Tož tak, ony ty země jsou nesporně bohatší co se státní pokladny a rozvoje energetiky týče. Španělso leží trochu ve výdnějších podmínkách z pohledu slunce a moře. Vítr, vlny a slunce - to jsou zdroje, které jsou u nás lehce limitovány. Neberu to jako omluvu - naopak my bychom měli udělat vše proto, abychom ten rozdíl vykompenzovali. Souhlasím s tím, že uhlí není správný směr a také , že jádro má své nevýhody. Každopádně bych u jádra radikáem v ČR nebyl , kdežto v případě uhlí ano.

Kdo jel někdy v kleci dolů a byl tam dole pár minut - jistě dá za pravdu, že energie se dá získat i jiným způsobem - otázka zní, proč se tím nikdo v ČR seriózně nezabývá za státní (naše) peníze.

skodafil

20. listopad 2018, 10:12

Nebylo by mozne omezit pocet prispevku na uzivatele na dejme tomu na tri tydne? Kdo ma co rici, tomu by to stacilo a omezilo by se to priserne trolleni.

Petr

19. listopad 2018, 16:25

To skoro vypadá jako by nějací dobrosersky spiknutí tiskaři peněz (a v objemu zdaleka největší političtí korupčníci celého světa) plánovali roku 2020-22 levně skoupit skoro polovinu EU jaderek :)

Jan Veselý

19. listopad 2018, 16:57

Na šrot? To je tak dobrý byznys?

Petr

19. listopad 2018, 18:22

Ani ne tak na šrot, jako spíš na prachy a náplň "práce" pro zaplacené novináře a další aktivisty, do teď jim šířili v západních médiích ideologii jádro je fuj, a pak budou muset flexibilní dobroserové hned zase pro zakořenění minimálně dalších 10 let mít jistotu peněz za šíření ideologie přesně opačné.

On tenhle kličkující odezdikezdismus je sice výborný pro zaměstnávání co nejvíce prolhaných specialistů na manipulování a blbnutí populace plus finanční zisky spekulantům, ale když se to dlouhodobě střetne se srovnanou jednotně směřující Čínou, tak to nemá do budoucna v konkurenci šanci na přežití.

Jan Veselý

19. listopad 2018, 19:44

Aha, takže jen standardní každodenní fantamagorie.

Martin Hájek

19. listopad 2018, 16:42

Článek celkem jasně říká, že Španělsko uzavřít uhelné elektrárny do roku 2030 nechce, ale očekává, že je jejich provozovatelé uzavřou sami, což je ovšem dost podstatný rozdíl. Ostatně část uhelných aktiv je už nyní držena při životě naopak administrativním rozhodnutím, které jejich uzavření nedovoluje a další část elektráren nebude schopná splnit zpřísněné emisní limity v roce 2021 a nemá smysl do nich investovat. Čili Španělsko určitě čeká výrazná redukce kapacity uhelných elektráren, pokud se je vláda nebude nějak snažit udržet. Není to žádná tragédie, Španělsko se s tím s přispěním jaderných kapacit v sousední Francii vyrovná, pokud se podaří vybudovat propojovací vedení. Ohledně jádra to nejspíš bude trochu jinak a tato vláda končící nejpozději v roce 2020 o tom rozhodovat nebude.

Petr

19. listopad 2018, 18:34

No nesmí se zapomínat, že Španělsko může položit kabel pod mořem také do nijak neomezované Afriky.

Plus věří příslibu globalistů, že hlavní továrny na solární panely v EU budou vybudovány u nich. Ovšem to je pravděpodobné jen při přechodu Západu na dlouhodobou politiku cel.

Martin Hájek

20. listopad 2018, 14:18

Tak položit kabel do Afriky Španělsko určitě může, otázka je, proč by to dělalo, když na jeho druhém konci by byl jen nedostatek elektřiny.

Petr

21. listopad 2018, 15:08

Severoafrické pobřeží už je skutečně vhodné na rozdíl od severní Evropy pro to propagované nasazení soláry, větníky a místní levný plyn.

Josef

19. listopad 2018, 22:47

No jo Španělsko a jeho světlé zítřky - 15 nezaměstnanost a emise CO2 - no pokud vím pak od roku 1990 jim stouply o 40% - to je realita. Jistě posledních 30 let jim emise stouply o 40% , ale za dalších 30 let je sníží o 90% a ještě zavřou všechny jaderné el. , které vyrábějí stejně energie jako všechny jejich OZE včetně vody dohromady. Navíc jedná se o stát , který drží pohromadě silou. Katalánsko je v podstatě okupované Španělskem , které ho využívá jako dojnou krávu.

Michal

20. listopad 2018, 07:23

Ani imigranti a teroristi by nerozložili stát tak efektivně jako se to daří ekoteroristům, snad se jim bez elektřiny bude dařit :)

Pavel

20. listopad 2018, 21:44

To je na obranu. Migranti z Afriky přijdou uvidí, že ve Španělsku je stejně temno jako v Nigérii, řeknou si proč jsem sem vlastně lezli a vrátí se zpátky.

Petr

21. listopad 2018, 15:13

Nebo uvidí bezdětné poměrně bohaté bílé důchodce, a vrhnou se na ně.

A j"elita" ušetří miliardy za daně na důchody a vyplácení z jí vlastněných soukromých penzijních fondů.

frank

20. listopad 2018, 09:39

Pro zajímavost dávám link na lokální " španělský " list , kde k osudu jedné takové uhelné elektrárny zasažené cituji " nešťastnými výroky pana ministra z Madridu " vyjadřují jak manažeři a zaměstnanci (odbory:) tak i místní politici :)

https://www.lavozdegalicia.es/noticia/carballo/cerceda/2018/11/20/futuro-termica-meirama-dilucidara-jueves-barcelona/0003_201811C20C1992.htm

vaclav hudeček

20. listopad 2018, 15:36

Troufam si tvrdit, ze Jose uz po roce 2030 ve vlade nebude, a jaderky i uhelky pocadi dal...

nový

5. prosinec 2019, 16:32

Slibem nezarmoutíš, ve Španělsku to platí dvojnásob.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.