Domů
Jaderné elektrárny
Bulharská energetická strategie: Čtyři nové reaktory, OZE a konec uhlí v roce 2038
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Bulharská energetická strategie: Čtyři nové reaktory, OZE a konec uhlí v roce 2038

Nově představená bulharská energetická strategie do roku 2053 cílí na zachování svého exportního zaměření při dekarbonizaci sektoru. Země počítá se čtyřmi novými jadernými reaktory, rozvojem fotovoltaiky, větru a bateriových úložišť. Naopak uhlí plánuje Bulharsko využívat do roku 2030 s následným úplným útlumem do roku 2038.

Bulharská tisková agentura (BTA) zveřejnila podrobnosti energetické strategie státu do roku 2053. Hlavním cílem Bulharska je zůstat lídrem ve výrobě a exportu elektřiny v regionu. V minulém roce země vyvezla přes 12 TWh elektřiny. Dále se pak zaměřuje na dekarbonizaci energetického sektoru, tedy rozvoj jaderné energetiky, OZE a naopak útlum fosilních paliv.

"Realizace opatření a projektů předpokládaných ve strategii by měla přispět k dosažení evropských cílů v oblasti dekarbonizace a zvýšení energetické účinnosti. Mezi hlavní priority stanovené v dokumentu patří realizace spravedlivého přechodu k dekarbonizaci dotčených regionů a také ochrana před energetickou chudobou," uvedlo bulharské Ministerstvo energetiky.

V oblasti OZE strategie počítá se zvýšením instalovaného výkonu solárních elektráren na 7 GW do roku 2030 a 12 GW do roku 2050. U větrných elektráren by pak ve stejných časových rámcích měl instalovaný výkon vzrůst na 2 GW a následně na 4 GW. U vodních elektráren, včetně přečerpávacích,  je nárůst nejmenší, a to 1270 MW do roku 2050.

Země plánuje také rozšíření výroby vodíku s cílem snížení dovozu zemního plynu. Výkon  bateriových úložišť do roku 2030 by měl dosáhnout 600 MW. Do roku 2050 pak Bulharsko počítá s  1,5 GW dlouhodobých skladovacích systémů.

S využíváním uhlí počítá země na současné úrovni do roku 2030. Až poté začne snižování jeho spotřeby k nule v roce 2038. Tento plán podle BTA umožní zejména zachování energetické a národní bezpečnosti.

Čtyři nové jaderné reaktory

Bulharsko se kromě výstavby OZE chystá na 4 nové jaderné bloky. Dva z nich nahradí bloky 5 a 6 elektrárny Kozloduj, které jsou v současnosti v provozu. Jejich životnost je do konce přelomu 40. a 50. let. Druhé dva bloky by mohlo Bulharsko zprovoznit v elektrárně Belene. Tam již v roce 2008 začaly přípravné práce, ovšem kvůli problému s financováním byl v roce 2012 projekt zastaven.

„Bez strategického dokumentu, který stanoví jasné cíle pro rozvoj odvětví, bude každá vláda připomínat člověka v temné místnosti hledajícího klíč ke světlu," uvedl premiér Galab Donev.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Baton David
23. leden 2023, 10:24

držím palec

snad se jim nevyrojí nějací navedení fóbové co do toho budou házet vidle, nebo nevzkvete byroprůjem

sabi
23. leden 2023, 12:47

600 MW v úložištích není kapacita, ale výkon (když je to server o energetice)...

Karásek
23. leden 2023, 21:43

Ty 4 nové reaktory ale do roku 2038 nezprovozní. Naštěstí už tam nejsou provozovány ty problémové bloky VVER 440- V 230.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se