Překročení hranice: Rok 2024 byl nejteplejším v historii měření nejen v ČR
Uplynulý rok 2024 se v souladu se všemi předpoklady stal rekordně nejteplejším v historii měření. Současně se globální teplota přehoupla přes skloňovanou hodnotu 1,5 °C ve srovnání s předindustriální dobou. Meteorologickou sumarizaci loňského roku vydala Evropská klimatická služba Copernicus, jeden z hlavních poskytovatelů globálních dat.
Přesáhnutí hodnoty 1,5 °C ve srovnání s předindustriální dobou je v přímém rozporu s hranicí stanovenou Pařížskou dohodou, která má za cíl výrazně snížit rizika a dopady změny klimatu. Vzhledem k nevídaným rekordům, jak v množství skleníkových plynů, tak v teplotě vzduchu i povrchu moří, byl však tento výsledek očekávaný.
"Jeden nebo dva roky, které překročí 1,5 °C nad předindustriální úroveň, neznamenají, že došlo k porušení Pařížské dohody. Nicméně při současném tempu oteplování, které je vyšší než 0,2 °C za desetiletí, je pravděpodobnost překročení cíle 1,5 °C stanoveného Pařížskou dohodou v roce 2030 velmi vysoká," uvedla služba Copernicus ve svém ročním hodnocení.
Svoje výsledky měření začátkem letošního roku předložily i další instituce jako například NASA nebo Met Office. Jejich výsledky jsou poté předmětem diskuse světové akademické obce. „Není to tak, že 1,49 °C je v pořádku a 1,51 °C je apokalypsa – každá desetina stupně je důležitá a dopady na klima se postupně zhoršují, čím větší oteplení máme,“ okomentoval současný stav klimatolog Zeke Hausfather z americké výzkumné skupiny Berkeley Earth.
V konkrétních číslech „uzmul“ rok 2024 své prvenství díky průměrné globální teplotě 15,1 °C, čímž předstihl dosavadní rekord z roku 2023 o 0,12 °C. Současně byl o 0,72 °C teplejší než průměr let 1991-2020 a o 1,60 °C teplejší než předindustriální období, což z něj činí první kalendářní rok, který překročil 1,5 °C nad touto úrovní.
Rok 2024 v České republice
I v České republice se rok 2024 zapsal jako rekordní. Český hydrometeorologický ústav naměřil průměrnou roční teplotu 13,3 °C, což z něj činí nejteplejší rok v celé 250leté historii měření prováděných v pražském Klementinu. Rozdíl oproti druhému nejteplejšímu roku je přitom výrazný – činí 0,5 °C.
Znepokojivé je také zjištění, že z deseti nejteplejších let od roku 1775 se devět umístilo v tomto století. Navíc z patnácti nejteplejších roků v této časové řadě jich na 21. století připadá hned třináct.
Zdroj: ČHMÚ
Mohlo by vás zajímat:
Zajimave je,ze v tuto dobu zrovna slunce jede na plny vykon a je na vrcholu aktivity ve svem cca 11 letem cyklu.
Dle NASA, by prej tato aktivita slince mela zvysit teplotu na zemi o cca 0,1 stupne celsia.
Tak uvidime jestli teplota v nasledujicich letech zacne klesat, tak jak se bude snizovat aktivita slunce.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v letech 1990–2020 odlesněno přibližně 420 milionů hektarů lesů, což je plocha o velikosti EU. Odlesnění proběhlo zejména v oblasti Amazonie (Jižní Amerika), v Kongu (střední Afrika) a v jihovýchodní Asii.
Otázka: O kolik se zvýší průměrná teplota po odlesnění?
Bude zajímavé sledovat, jak se z těch 1,5 °C, což bylo donedávna dogma vytesané do kamene, začne pomalu couvat, že to vlastně nebylo tak zásadní. :-) Ostatně ve vyjádření služby Copernicus už je to jasně vidět. Holt boj s klimatem živí spoustu lidí a firem, takže bude potřeba cíl malinko upravit, aby se mohlo jet dál.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se