
Překročení hranice: Rok 2024 byl nejteplejším v historii měření nejen v ČR
Uplynulý rok 2024 se v souladu se všemi předpoklady stal rekordně nejteplejším v historii měření. Současně se globální teplota přehoupla přes skloňovanou hodnotu 1,5 °C ve srovnání s předindustriální dobou. Meteorologickou sumarizaci loňského roku vydala Evropská klimatická služba Copernicus, jeden z hlavních poskytovatelů globálních dat.
Přesáhnutí hodnoty 1,5 °C ve srovnání s předindustriální dobou je v přímém rozporu s hranicí stanovenou Pařížskou dohodou, která má za cíl výrazně snížit rizika a dopady změny klimatu. Vzhledem k nevídaným rekordům, jak v množství skleníkových plynů, tak v teplotě vzduchu i povrchu moří, byl však tento výsledek očekávaný.
"Jeden nebo dva roky, které překročí 1,5 °C nad předindustriální úroveň, neznamenají, že došlo k porušení Pařížské dohody. Nicméně při současném tempu oteplování, které je vyšší než 0,2 °C za desetiletí, je pravděpodobnost překročení cíle 1,5 °C stanoveného Pařížskou dohodou v roce 2030 velmi vysoká," uvedla služba Copernicus ve svém ročním hodnocení.
Svoje výsledky měření začátkem letošního roku předložily i další instituce jako například NASA nebo Met Office. Jejich výsledky jsou poté předmětem diskuse světové akademické obce. „Není to tak, že 1,49 °C je v pořádku a 1,51 °C je apokalypsa – každá desetina stupně je důležitá a dopady na klima se postupně zhoršují, čím větší oteplení máme,“ okomentoval současný stav klimatolog Zeke Hausfather z americké výzkumné skupiny Berkeley Earth.
V konkrétních číslech „uzmul“ rok 2024 své prvenství díky průměrné globální teplotě 15,1 °C, čímž předstihl dosavadní rekord z roku 2023 o 0,12 °C. Současně byl o 0,72 °C teplejší než průměr let 1991-2020 a o 1,60 °C teplejší než předindustriální období, což z něj činí první kalendářní rok, který překročil 1,5 °C nad touto úrovní.
Rok 2024 v České republice
I v České republice se rok 2024 zapsal jako rekordní. Český hydrometeorologický ústav naměřil průměrnou roční teplotu 13,3 °C, což z něj činí nejteplejší rok v celé 250leté historii měření prováděných v pražském Klementinu. Rozdíl oproti druhému nejteplejšímu roku je přitom výrazný – činí 0,5 °C.
Znepokojivé je také zjištění, že z deseti nejteplejších let od roku 1775 se devět umístilo v tomto století. Navíc z patnácti nejteplejších roků v této časové řadě jich na 21. století připadá hned třináct.
Zdroj: ČHMÚ
Mohlo by vás zajímat:
Zajimave je,ze v tuto dobu zrovna slunce jede na plny vykon a je na vrcholu aktivity ve svem cca 11 letem cyklu.
Dle NASA, by prej tato aktivita slince mela zvysit teplotu na zemi o cca 0,1 stupne celsia.
Tak uvidime jestli teplota v nasledujicich letech zacne klesat, tak jak se bude snizovat aktivita slunce.
Praha je velký "tepelný ostrov" kde žije stále více obyvatel, teď už skorem půl druhého milionu.
Takže část nárustu asi s tím souvisí.
Ale obecně, když si vzpomenu na ty studené roky s průměrnou teplotou o 4 stupně nižší, tak vidím, že teď je to klima v ČR příznivější. Škoda jen těch pomrzlých meruněk, broskvoní a ořešáků, co mám na zahradě , v roce 2024.
... část nárustu teplot (spolehlivě a přímo) měřených v Klementinu s tím souvisí...
Ta změna je pro Českou republiku naprosto brutální a i kdybych připustil, že je teď pro někoho příjemnější, tak je dramaticky rychlá, a oteplování stále nekončí. Vegetace nemá šanci se přizpůsobit. Pomrzání meruněk je dáno právě tím, že bylo teplé jaro, meruňky se probudily moc brzo. Zvykejte si, bude to častěji.
I v dávné době teplotného minima průměrná roční teplota v Praze vyskočila (brutálně, jak říkáte) o 2 stupně celsia. Čechám vadily historicky jen dlouhotrvající mrazy a sucha.
Jinak meruňky (květy) nám na zahradě pomrznou tak každý třetí rok, to už platí od doby, co si to pamatuji, to je tak 75 let, to kolísání teplot na jaře je pro Prahu a okolí typické po celý můj dlouhý život.
Pamatuji si, kdy nám předpovídali dobu ledovou, v zimě byly "uhelné prázdniny", Vy asi nevíte co to znamenalo, teď zase někteří předpovídají dobu horkou, nejnověji v Anglii zase změnu Golfského proudu a ochlazení regionu.
Skutečné, reálné katastrofy jsou jen ty válečné.
Ta teplota se od roku 1900 zvýšila v ČR už o tři stupně. A to není pořád konec.
A protože se v ČR jak říkáte teplota zvedla o 3 stupně a celosvětově jen o 1,5 stupně tak se asi někde nezvedla vůbec.
Obecně arktida se otepluje, antarktida ne (spíš naopak). Ale CO2 je rozdifundován v ovzduší všude.
Pro ČR je současné oteplení vůči minimu, které tu před pár stoletími bylo (plus vyvolaná bída a neúroda), positivní jev.
Klima je složítý mechanismus s mnoha kladnými a zápornými zpětnými vazbami, vzájemně provázanými, není to o vlivu jednoho parametru (CO2).
Pro ČR to rozhodně dobrá zpráva není, možná vám tolik nevržou stará kolena v důchodu. Příroda bude podstatně sušší, protože bude větší výpar a rostliny, na klima zvyklé budou strádat. Taktéž zemědělci budou mít podstatně menší jistotu výnosů. Z jihu jsem přijdou různé jedovaté potvory, ono už stačí, že klíšťata už lze najít u nás i vysoko v horách, což nebývalo.
Pravděpodobně budou i častější záplavy, byť to se ještě uvidí.
Všechna naše lyžařská střediska půjdou do háje.
A za dveřmi budou čekat další milióny potenciálních imigrantů ze zemí, které nebudou obyvatelné.
to Dpetr: Migranti přijdou tak jako tak, v Africe se lidi množí exponencionálně a plodnost skoro neklesá.
Teplota se v ČR zvýšila, ale srážek neubylo.
P. Procházka: Srážek neubylo, ale jednak se víc koncentrují v čase, a navíc se díky vyšší teplotě zvyšuje odpar a to je problém.
Co se týče migrantů, budou sem muset jit i ti, kteří by jinak chtěli zůstat doma.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v letech 1990–2020 odlesněno přibližně 420 milionů hektarů lesů, což je plocha o velikosti EU. Odlesnění proběhlo zejména v oblasti Amazonie (Jižní Amerika), v Kongu (střední Afrika) a v jihovýchodní Asii.
Otázka: O kolik se zvýší průměrná teplota po odlesnění?
Na druhou stranu NASA zjistila, že během 20 let se plocha zeleně na Zemi zvýšila o 5%, což je plocha jako celý amazonský prales. O kolik poklesne teplota díky ozelenění?
Bude zajímavé sledovat, jak se z těch 1,5 °C, což bylo donedávna dogma vytesané do kamene, začne pomalu couvat, že to vlastně nebylo tak zásadní. :-) Ostatně ve vyjádření služby Copernicus už je to jasně vidět. Holt boj s klimatem živí spoustu lidí a firem, takže bude potřeba cíl malinko upravit, aby se mohlo jet dál.
Rozdíl 1,5 stupně je od roku 1880, což jak je z grafu v článku vidět, bylo zrovna ochlazení vyvolané slunečním minimem. Nelze porovnávat oproti tomuto chladnému období.
Nicméně je pravdou, že od 09/2023 se zničeho nic oteplilo asi o půl stupně. Otázkou je, jestli je to jen krátkodobé nebo dlouhodobý trend.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se