Domů
Komoditní trhy
Cena černého uhlí se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než 20 měsíců
Zdroj: Peabody Energy, Inc.

Cena černého uhlí se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než 20 měsíců

Cena černého uhlí s dodávkou na následující měsíc vzrostla na nejvyšší úroveň za více než jeden a půl roku. Důvodem je rostoucí poptávka v Číně a dalších asijských zemích. Na rekordní hodnoty vzrostly i ceny evropských emisních povolenek. Informace uvedl server Montel.

Kontrakt API 2 na následující měsíc se dnes na burze ICE obchodoval za 68,15 USD/t, což je nejvyšší hodnota za více jak 20 měsíců. Nejbližší roční kontrakt se vyšplhal až na 67,1 USD/t, nejvyšší hodnotu od prosince, a následně se uzavřel na 66,5 USD/t.

Cena ročního kontraktu CAL21 černého uhlí API2 v USD/t. Zdroj: ICE

„Nejbližší roční kontrakt si za méně než měsíc připsal téměř 20%, a to jednak kvůli změnám fundamentů, ale také díky všeobecnému optimismu na trzích. Další růst je pravděpodobný, ale bude hodně záležet na [ceně] uhlíku,“ uvedli analytici společnosti Energi Danmark.

Vliv na nárůst cen uhlí má rostoucí poptávka v Číně. Čína zavedla dovozní omezení ve snaze snížit dovoz uhlí na úroveň roku 2018, která se pohybovala kolem 280 milionů tun. Chladné počasí, problémy s těžbou a vyčerpané zásoby vedly k tomu, že ceny uhlí v Číně prudce stouply na nejvyšší úrovně za několik let a výrazně přesáhly vládní cíl vyvážit zájem těžebních společností a spotřebitelů v zemi.

Výše zmíněné způsobilo to, že se největšímu spotřebiteli uhlí na světě letos v zimě nedostávalo dodávek uhlí, a úřady proto pro prosinec dovozní kvóty zvýšily.

Analytici Commerzbank rovněž poukázali na silné hospodářské oživení v Číně, která, zdá se, překonala pandemii koronaviru, a na oživení v dalších asijských zemích, jako je Jižní Korea a Japonsko, které podporují poptávku po uhlí.

Očekává se tak, že poptávka na trhu s uhlím počátkem příštího roku nadále poroste v kontrastu ke kolapsu poptávky zaznamenané v průběhu letošního roku.

Ceny emisí CO2 na rekordu

„Pokud jde o uhlík, EUA by mohly pokračovat ve své rally do příštího týdne,“ uvedla minulý týden Yan Qin, analytik společnosti Refinitiv.

Ceny evropských emisních povolenek (EUA) dosáhly svého historického maxima poté, co se nejvyšší představitelé zemí EU dohodli na zpřísnění cíle EU v omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 55 % oproti hodnotám z roku 1990.

Očekávané zvýšení cíle z předchozích 40 % vyhnalo prosincový kontrakt EUA v průběhu pátku na nové historické maximum 31,42 EUR/t, když se hodnota nakonec uzavřela na 30,52 EUR/t.

Cena EUA kontraktu DEC20 za poslední rok v EUR/t CO2. Zdroj: ICE

 „Vzhledem k tomu, že v letošním roce proběhne už pouze jediná aukce a vzhledem ke zpoždění aukce v roce 2021 a bezplatné alokace, hrozící tlak na dodávky podpoří ceny EUA,“ uvedla Qin a dodala, že EUA mohou tento týden atakovat nový rekord vysoko nad 31 EUR/t.

Zdroj úvodní fotografie: Peabody Energy, Inc.

Komentáře

(9)

ijn

14. prosinec 2020, 22:04

cena černého uhlí roste a OKD zavírá těžbu, rozhodnutí nevídaných hlupáků v ČR nemá konkurenci, nic jim není svaté, prostě hlupáci nám vládnou!!!

Josef

15. prosinec 2020, 00:32

Vláda s tím nemůže nic dělat, jako členi EU nemůžeme dlouhodobě provozovat hlubinnou těžbu uhlí. Stejně tak se zhroutí těžba hnědého uhlí zbyde jen plyn s NS2, OZE a normami zdražené JE. Alternativou je výstup z EU.

Jan Veselý

15. prosinec 2020, 00:35

A uzavření se českého trhu uhlí a elektřině z ciziny.

Zdeněk Zrůst

15. prosinec 2020, 12:30

Co dodat. Výsledek je vstup do EU. No a nyní musíme poslouchat i zemi, která nás zotročila již v nedávné minulosti. Děkujme těm, kteří hlasy dali pro vstup do EU.

Jan Veselý

15. prosinec 2020, 00:34

A vzal jste v úvahu, že ta ložiska jsou prostě objektivně vytěžená a nová se otevírat nevyplatí ani omylem? A investujte s 20 nebo 30-letým horizontem, když nemáte naději být levnější než konkurence (australské uhlí i s dopravou je v Ostravě levnější než uhlí z Paskova nebo Karviné) s plným vědomím toho, že trh se vám bude téměř jistě zmenšovat a zmenšovat.

Miloslav Černý

15. prosinec 2020, 08:30

Možná by stálo jenom za úvahu, dotovat těžbu do doby, než by byla vytvořena adekvátní náhrada zaměstnanosti, což by mohlo přinést celkově nižší ekonomické ztráty. To je otázka pro ekonomy, bohužel dle minulosti, ne vždy erudovanými (fotovoltaika a její nadhodnocené dotace)

Jan Veselý

15. prosinec 2020, 13:06

Kdybyste byl místní, tak byste věděl, že ta adekvátní náhrada zaměstnanosti už v regionu dávno je. Patrné to bylo, když OKD krachlo. Ukázalo se, že třetina ze zbývajících zaměstnanců může jít rovnou do důchodu, třetina jsou agenturně zaměstnaní Poláci, tj. PNJ, a třetina jsou fyzicky zdatní kvalifikovaní chlapi, pro které by sehnání nové práce nebyl nejmenší problém. Nebyl by to problém, protože v Ostravsko-karvinské aglomerace začal působit v posledních 20 letech kopec nových zaměstnavatelů. OKD po současném postupném útlumu nikomu chybět nebude, ani jeho historicky největším odběratelům.

Josef

15. prosinec 2020, 12:56

Ložiska vytěžená nejsou. Kdyby nebyly povolenky tak by těžba také klesala souhlas, ale pomalu a takže bez sociálních otřesů. Takto se to rychle zničí a uhlí zůstane v zemi. Neušetříte ani ty Vaše emise, protože to uhlí se nenahradí jádrem nebo OZE nebo úsporami, ale plynem a když vezmete úniky při těžbě tak jsou emise podobné. Ale co tak 20 tisíc lidí bude na Ostravsku bez práce, většina z nich si najde práci za mnohem méně peněz, takže to poškodí lidi pracující ve službách zdánlivě nesouvisející s těžbou uhlí.

To samé je na severu Čech. Hnědé uhlí nahradí dovozní plyn - dopadlo to přesně podle očekávání. Většina populace na to citelně doplatí, ale pro někoho z toho bude zisk....

Jan Veselý

15. prosinec 2020, 13:11

Jakých 20 tisíc lidí bez práce? OKD jich má dnes s bídou okolo 10-12 tisíc a z toho třetina jsou gastarbeiteři z Polska a třetina může okamžitě po propuštění jít do důchodu. A ukončení těžby je postupný proces na příštích 10 let.

Nové otvírky už nikdy nikdo dělat nebude, není naděje, že by se to ekonomiky vyplatilo, povrchově těžené černé uhlí z Austrálie nebo JAR je levnější. Na co myslíte, že jedou místní hutě?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.