Domů
Komoditní trhy
Francouzská EDF ohlásila anomálie ve svarech u některých svých jaderných reaktorů
JE Flamanville. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Francouzská EDF ohlásila anomálie ve svarech u některých svých jaderných reaktorů

Francouzská společnost EDF v úterý uvedla, že několik jejích jaderných reaktorů bylo ovlivněno anomáliemi ve svarech a dodala, že v nadcházejících dnech poskytne další podrobnosti. Ceny energetických komodit i vzhledem k dalším zprávám z úterý prudce vzrostly.

Mluvčí EDF uvedl, že aktuálně je příliš brzy na to říct, zda by problémy se svary mohly vést k uzavření některého z dotčených reaktorů. Jaderný regulátor ASN byl již o problémech informován, a právě ASN učiní rozhodnutí, zda je uzavření některého z reaktorů nutné.

„EDF informovala francouzský jaderný regulační úřad o zahájení vyšetřování. EDF poskytne další informace, jak vyšetřovací práce pokročí,“ uvedla spoelčnost EDF.

EDF dříve deklarovala, že byla informována o „odchylce od technických norem upravujících výrobu komponent jaderného reaktoru“ u bloku ve Framatome. V reakci na prohlášení klesly akcie EDF o více než 7 %.

Mluvčí EDF dále uvedl, že nebyla zasažena celá její flotila čítající 58 reaktorů, jelikož nebylo využito vždy stejného svařovacího postupu, který závisel také na použitých dodavatelích. Anomálie se týkají svarů na parogenerátorech. Mezi dodavatele se řadí například Westinghouse a MHI.

Dnes jaderný regulátor ASN uvedl, že po řadě nedostatků v údržbě a dohledu nad dodavateli budou reaktory Flamanville 1 a 2 podléhat zvýšenému dohledu z jeho strany.

V prohlášení regulátor uvedl, že si předvolal ředitele jaderné elektrárny a bude po něm požadovat předložení akčního plánu na zlepšení provozu elektrárny. Ve zprávě ASN vytýká nedostatky v údržbě, dohledu nad dodavateli a také nedostatečnou kvalitu dokumentace.

Ceny energetických komodit prudce vzrostly

Evropské trhy s energetickými komoditami na zprávu EDF v kombinaci se zprávou o dřívějším termínu uzavření těžebního pole Groningen, než se původně očekávalo, a verdiktem soudu EU ohledně rozšíření kapacity plynovodu OPAL reagovaly takřka okamžitě.

Cena kontraktů zemního plynu na první čtvrtletí roku 2020 na NCG vzrostla o necelé 2 EUR na 20,1 EUR/MWh. Vypořádací cena německého futures kontraktu Phelix-DE pro stejné období vyskočila o 3,29 EUR na 51,94 EUR/MWh. Značně volatilní cena emisních povolenek pak vyskočila o 1,7 EUR na 26,71 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik II
11. září 2019, 16:34

Začínám mít obavu, kdo vlastně zbude pro dostavbu našich Dukovan.

energetik
11. září 2019, 19:57

Tady určitě Vladimir Wagner, energetik ll, petr, Emil, Pete, Petr Nejedlý, popadnou montérky a bude to hotové.

Dana
11. září 2019, 20:08

Ale vždyť je to úplně jasné. Máme jedinou možnost a to se holt někomu nelíbí. Název té firmy začíná písmenem R...

Carlos
11. září 2019, 21:30

R... si vpalte do špic, pokud to myslíte s JE vážně, tak by se měla otevřít soutěž i pro jiné typy reaktorů, než jsou tlakovodní, ano sice vznikne problém že bude jedna společnost provozovat dva typy, na druhou stranu tak může získat lepší cenu a mnohem více diverzifikovat potenciální dodavatele.

Antonín Mikeš
11. září 2019, 22:22

Ale proč?

Když kupujete nové auto, koukáte jen na vzhled nebo deklarované parametry? Nebo máte nějakou preferenci, zpravidla z historických důvodů. Například chcete diesel protože máte doma traktor a jste schopen sdílet palivo, máte druhé auto s určitým typem paliva, konkrétní čerpací stanice je blízko například na CNG nebo nemáte dost silný jistič na elektromobil, případně vhodně využitelný zdroj elektřiny (FV, MVE). Proč by firma neměla mít možnost vybrat si technologii se kterou má dobrou zkušenost? A místo toho sbírat draze nabírat nové zkušenosti a nemít možnost jednoduše přesouvat techniky případně i sdílet technická zařízení.

Tím nepodporuji volbu Rosatomu ale myslím, že si ČEZ prostě může vybrat, kdo může jakékoliv firmě kázat co si má vybrat? Při výběru je třeba zadat okrajové podmínky, myslím že jedna z nich může být i PWR projekt, na tom není nic špatného (pokud jedna z podmínek nebude ruský PWR projekt - to už by dle mě nebylo dobré).

Carlos
11. září 2019, 22:57

Pokud by ČEZ nebyl polostátní a pokud by nebyly ve hře jako případné převzetí dostavby státem, pak ať si vybere co chce, jenže taková situace není. ČEZ je polostátní a je tu nebezpečí že výstavbu přebere stát, v takové situaci se prostě musí najít ideálně nejlevnější řešení s nejmenším rizikem.

Palivo jaksi mezi reaktory sdílet nejde. soubory jsou trochu jiné.

Ano, můžete si vybírat auto podle současné situace, nebo nebo podle parametrů a okolnosti tomu přizpůsobit. Takže si zařídíte silnější jistič atd.

Emil
12. září 2019, 06:15

A můžete prozradit, které jiné než tlakovodní reaktory byste si v Dukovanech představoval? Nevšiml jsem si, že by se někde ve světě momentálně nějak úspěšně stavěly, v Evropě byl jediný projekt na reaktory ABWR ve Walesu pozastaven právě z finančních důvodů, ten navíc ani nesplňuje podmínku výkonu do 1200 MWe.

energetik
12. září 2019, 07:32

Souhlas.

Zadání výběrového řízení by mělo být jednoduché jasné a nediskriminační, zvláště pokud se jedná o státní zakázku nebo hrozí převzetí státem.

Tedy například: požadujeme tolik a tolik energie ročně a za takovou maximální cenu při současných cenách (inflaci atd..), nějakou míru spolehlivosti a nároku na zálohu a maximální emise. Sankce za nedodržení budou takové a takové...... A firmy ať nabídnou co umí, nevidím důvod proč by to někdo nemohl pokrýt tyto požadavky třeba i jiným zdrojem než je jaderný nebo kombinací více zdrojů.

Pokud chce stát energii a jakože "energetickou bezpečnost" tak ať definuje tu "energetickou bezpečnost" a zadá zakázku na "energetickou bezpečnost".

Pořád tady cítím lobbistické tlaky na jedno konkrétní řešení na míru jednomu dodavateli a provozovateli a jednomu technickému řešení které stejně ani požadavek státu na základě kterých se to takto prosazuje nemůže splnit a jsou tam skryté další náklady jako záloha výkonu, bezpečnost, odpady, emise, palivo, atd....

Pokud se jedná o soukromou zakázku čistě komerční firmy bez státního podílu, tak ta ať si dělá co chce.

energetik II
12. září 2019, 08:52

Ano, také si myslím, že ona "energetická bezpečnost" by měla být jasně definována a všichni by ji měli znát. Ne aby se řešila někde v kuloárech na tajných jednáních "mezi zasvěcenými" . Považoval bych potom za krajně trapné, když by například Rosatom byl připuštěn do soutěže , zvítězil by ve všech parametrech a až po soutěži by byl "dodatečně" vyřazen právě z důvodu "energetické bezpečnosti". Reaktor by pak stavěl ten, který by se v soutěži umístil až na druhém místě. Takovéto sankce nepřinášejí nikomu nic dobrého. Hezkým příkladem je nyní Irán, země s obřími zásobami zemního plynu a ropy. Řada západních firem, například francouzských, tam chtěla investovat do těžby a rozvoje infrastruktury Iránu. Nové sankce pana Trumpa je odtamtud vyhnaly a co se stalo ? Čína předevčírem oznámila svou obrovitou investici do Iránské energetické infrastruktury v objemu neuvěřitelných 280 mld. USD. Dá se tak říci, že : "Trump předhodil Irán se vším všudy do chřtánu Číně".

energetik II
12. září 2019, 10:44

Aby toho nebylo málo, tak potíže při horkých testech byly zjištěny i na novém reaktoru Mochovce-3 na Slovensku. Reaktor se začal stavět 27.ledna 1987, tedy před 33 roky /s přerušením 1993-2009/.

Ivan Novák
12. září 2019, 11:37

Když si přečtete www zprávu ÚJD k výsledku horké hydrozkoušky, zjistíte, že potíže EMO3,4 byly, jsou a budou působeny strašlivou dezorganizací výstavby. ENEL nemá zájem tu elektrárnu rozchodit, nýbrž každou skulinou ždímat z firmy peníze.

Kucky1207
13. září 2019, 08:02

Co to je proboha s tema mezerama tady? Nevim jak na pc ale na mobilu tu jsou mezery mezi slovama delsi nez slova samotna ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se