Francouzská společnost EDF v úterý uvedla, že několik jejích jaderných reaktorů bylo ovlivněno anomáliemi ve svarech a dodala, že v nadcházejících dnech poskytne další podrobnosti. Ceny energetických komodit i vzhledem k dalším zprávám z úterý prudce vzrostly.

Mluvčí EDF uvedl, že aktuálně je příliš brzy na to říct, zda by problémy se svary mohly vést k uzavření některého z dotčených reaktorů. Jaderný regulátor ASN byl již o problémech informován, a právě ASN učiní rozhodnutí, zda je uzavření některého z reaktorů nutné.

„EDF informovala francouzský jaderný regulační úřad o zahájení vyšetřování. EDF poskytne další informace, jak vyšetřovací práce pokročí,“ uvedla spoelčnost EDF.

EDF dříve deklarovala, že byla informována o „odchylce od technických norem upravujících výrobu komponent jaderného reaktoru“ u bloku ve Framatome. V reakci na prohlášení klesly akcie EDF o více než 7 %.

Mluvčí EDF dále uvedl, že nebyla zasažena celá její flotila čítající 58 reaktorů, jelikož nebylo využito vždy stejného svařovacího postupu, který závisel také na použitých dodavatelích. Anomálie se týkají svarů na parogenerátorech. Mezi dodavatele se řadí například Westinghouse a MHI.

Dnes jaderný regulátor ASN uvedl, že po řadě nedostatků v údržbě a dohledu nad dodavateli budou reaktory Flamanville 1 a 2 podléhat zvýšenému dohledu z jeho strany.

V prohlášení regulátor uvedl, že si předvolal ředitele jaderné elektrárny a bude po něm požadovat předložení akčního plánu na zlepšení provozu elektrárny. Ve zprávě ASN vytýká nedostatky v údržbě, dohledu nad dodavateli a také nedostatečnou kvalitu dokumentace.

Ceny energetických komodit prudce vzrostly

Evropské trhy s energetickými komoditami na zprávu EDF v kombinaci se zprávou o dřívějším termínu uzavření těžebního pole Groningen, než se původně očekávalo, a verdiktem soudu EU ohledně rozšíření kapacity plynovodu OPAL reagovaly takřka okamžitě.

Cena kontraktů zemního plynu na první čtvrtletí roku 2020 na NCG vzrostla o necelé 2 EUR na 20,1 EUR/MWh. Vypořádací cena německého futures kontraktu Phelix-DE pro stejné období vyskočila o 3,29 EUR na 51,94 EUR/MWh. Značně volatilní cena emisních povolenek pak vyskočila o 1,7 EUR na 26,71 EUR/MWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *