Domů
Komoditní trhy
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem

Evropské zásobníky zemního plynu se plní po zimní sezóně v rekordním tempu, a to navzdory rekordně vysokým cenám zemního plynu. Situaci napomáhá menší poptávka v Asii, především ze strany Číny a Japonska. Čína se jednak potýká s velmi přísnými covidovými opatřeními, pak ale také navyšuje svou domácí produkci, a to jak plynu, tak uhlí.

Zásoby plynu v zásobních EU byly ke konci letošní zimy (19. března) na úrovni 25,5 % naplněnosti. V absolutním vyjádření šlo o 283 TWh. Stav naplněnosti je k 25. květnu cca 44 %, resp. 485 TWh. Zásoby tedy vzrostly o cca 202 TWh.

Stav naplněnosti českých zásobníků je na 58 %, resp. 20,8 TWh. Samotné procentuální vyjádření, tzn. bez uvedení absolutní hodnoty, je zavádějící vzhledem k rozdílné kapacitě zásobníků v jednotlivých členských státech EU. Např. naplněnost zásobníků v Rakousku je 29,5 %, v absolutním vyjádření jde však o 28 TWh.

Rekordní ceny

Evropa za plyn a naplňování svých zásobníků platí rekordní ceny a přeplácí asijské kupce (v nákupech zkapalněného zemního plynu - LNG). Plynový kontrakt v obchodním bodě TTF s dodávkou během příštího měsíce se aktuálně pohybuje okolo 85,5 EUR/MWh.

V porovnání s minulými roky importovali největší kupci LNG v Asii, Čína a Japonsko, menší objemy. V případě Číny jde v meziročním porovnání za první kvartál o 2,4 milionů tun. Japonsko dle vyjádření svého ministra obchodu rovněž importovalo výrazně menší množství zkapalněného plynu. Podle účastníků trhu asijští kupci ustoupili do jisté míry EU, a to pro případ zastavení dodávek plynu z Ruska.

Dopad do ceny uhlí

Vysoké ceny plynu dopadají i na další vstupní energetické komodity, jako je uhlí. EU navíc v rámci 5. sankčního balíčku vůči Rusku zakázala dovoz ruského uhlí do EU s platností od 10. srpna 2022. Evropští kupci se na toto opatření připravují a tvoří si zásoby, což má za následek prorůstový tlak na jeho cenu.

Elektřina se drží nad 200 eury

V ČR se cena elektřiny s dodávkou v příštím roce na burze PXE drží okolo 230 EUR/MWh (cca 5 670 CZK/MWh). To vytváří významný tlak na dodavatele elektřiny, kteří jsou nuceni navyšovat své ceny.

Situace v ČR je navíc umocněna tím, že mnozí zákazníci nuceně hledají nového dodavatele energií – např. kvůli krachu Bohemia Energy. Nový dodavatel pak pro tyto zákazníky mnohdy nakupuje za aktuální tržní ceny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Peter Zachara
27. květen 2022, 08:58

eu nakupuje vo velkom, draho a z Ruska. Co je vlastne pre nas z toho ta pozitivna cast informacie?

Martin
27. květen 2022, 09:14

EU jako taková nenakupuje nic. Všechno nakupují firmy pod nátlakem sankcí a regulace trhu, aby vůbec mohly podnikat.

Když se ale do zásobníků vtláčí plyn v cenovém rozmezí 2 000 - 2 500,- Kč/MWh, jen těžko dojde k návratu cen do původních hodnot pro konečné spotřebitele i kdyby tržní cena spadla na poloviční hodnoty.

Michal K.
27. květen 2022, 10:35

problemom su rekordne drahe energie, ktore zaplatime skrz znizenie zivotneh urovne.

Nech zije EU !

Petr prochaska
27. květen 2022, 10:46

Ano, ale můžeme mít pocit, že jsme potrestali Putina. Ten mezitím inkasuje nejvíce peněz za ropu a plyn v historii. Kdyby se zprovoznil NS2, platilo se v rublech a politici přestali kecat o zakázání dovozu plynu z Ruska, tak by ceny byly jako loni, možná i nižší.

Ivica Bojič
27. květen 2022, 14:35

Jj, jen za cenu desetitisíců mrtvých a další na řadě by bylo Slovensko a následně ČR. To je fér, chceme ruský plyn! :D NS2 zbourat a fakturu poslat rusovi.

Petr Poruban
27. květen 2022, 15:58

Je potřeba vidět dlouhodobější perspektivu.

V současnosti možná EU zbytečně panikaří před příští zimou. Nakupuje jak o život a plní zásobníky. I ruským plynem. Přesto objem plynu dováženého z Ruska klesá.

Zatím při vysokých cenách se Rusku platí víc, než v minulosti. Možná by se nemělo tak chvátat na plnění zásobníků.

Na druhou stranu i přesto například Německo snížilo dodávky plynu z Ruska jen za první měsíc války z nějakých 45% na přibližně 35%.

Pravděpodobně nechcete vidět, že někde nedaleko v budoucnu je bod zlomu, kdy i při současných vysokých cenách, dostane Rusko při snižujícím se objemu plynu i míň peněz.

Jak se naplní zásobníky a víc plynu se bude dovážet i z jiných zemí a jak se vlivem vysokých cen sníží spotřeba, povede to i k poklesu cen.

Pak to Rusko pocítí hodně tvrdě.

Jsme jen v dočasné, přechodné fázi. Nerozumíte tomu z ideologických důvodů?

Jan Kropáč
28. květen 2022, 07:58

Plné zásobníky znamenají uklidnění.

Cenu zvedala především uměle vytvořená panika Ruskem, které si půjčilo zásobníky, nechalo je prázdné a pak mimo nasmlouvaná množství ukončilo dodávání přebytků, na které spoléhali menší firmy (8/2021- Bohemia Energy). Novináři se pak titulky postarali, aby se při každém zpomalení dodávek plynovodem, zvedly ceny.

Byla to předem plánovaná akce Ruska, aby po napadení Ukrajiny nás mohli vydírat. Díky tomu "nahoře" a globálnímu oteplovvání jsme byli ochráněni před ještě větším zářezem. Zásobníky především uklidní paniku, která má na cenu asi největší vliv.

PetrD
27. květen 2022, 12:53

Appeasement už tady byl.

Karel Navratil
27. květen 2022, 14:33

Zásobníky se plní, ale za kolik je nákup.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se