Domů
Komoditní trhy
Pobaltské státy přestaly počátkem dubna odebírat ruský plyn
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Pobaltské státy přestaly počátkem dubna odebírat ruský plyn

Hlavním hybatelem cen na trhu s plynem a elektrickou energií v Evropě zůstává vývoj dění na Ukrajině. Nově objevující se informace z Ukrajiny přiměly členské státy EU změnit svá předchozí stanoviska nebo přinejmenším nad změnou svých stanovisek přemýšlet. Pobaltské státy během minulého víkendu oznámily, že přestanou od 1. dubna odebírat ruský plyn, jak informuje zahraniční portál Montel. EU pak schválila 5. sankční balíček, jenž obsahuje zákaz importu ruského uhlí.

Na energetických trzích do určité míry opadla nejistota spojená s možným přerušením dodávek zemního plynu ze strany Ruska vzhledem k jeho požadavku na platby v rublech. Důvodem je, že odběratelé dále mohou platit v měně dle smlouvy. Konverzi měny na rubly provede ruská banka, u které si však společnosti musí zřídit rublový účet.

Ovšem postupně objevující se nové informace například z ukrajinského města Buča hrozbu eskalace konfliktu, byť ze strany EU v ekonomické rovině, dále zvýšily.

Lídři EU schválili pozdě ve čtvrtek po dvou dnech vyjednávání podobu 5. balíčku sankcí namířených proti Rusku. Tento balíček obsahuje zákaz importu ruského uhlí do EU. Spor zde byl o přechodnou dobu, po kterou dovozci ještě budou moci uhlí dovážet. Německu se podařilo prosadit 4 měsíce namísto původních 3, dovoz by tedy měl skončit přibližně v polovině srpna 2022.

Evropský parlament rovněž ve čtvrtek odsouhlasil rezoluci, ve které vyzývá k zákazu importu i dalších energetických surovin, tzn. ropy a zemního plynu. Přerušení dodávek plynu nicméně hrozí i ze strany Ruska, a to jakožto odvetné opatření, dále pak také například v důsledku zničení části plynovodu na Ukrajině, přes kterou stále proudí plyn do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Richard Vacek
9. duben 2022, 15:23

A tak to má být. Nechtějí ruský plyn, najdou si lepšího dodavatele a přestanou ruský plyn odebírat. A nenutí ostatní, aby to udělali taky.

Maďarsko lepšího dodavatele nemá, tak zůstává u ruského plynu.

Nejhorší by bylo, kdyby se někdo ruského plynu vzdal a neměl lepší náhradu. Ale takovou hloupost by snad nikdo neudělal.

hellokitty
9. duben 2022, 18:29

akakolvek nahrada je lepsia, aj za vyssiu cenu a pokial vyssia cena urychli odklon ekonomik od fosilnych zdrojov, tak jedine dobre, za mna win-win situacia

Richard Vacek
10. duben 2022, 07:10

Pokud za energie budete z ušlechtilých důvodů utrácet více, tak vám budou chybět prostředky právě na ty ušlechtilé účely, ztratíte konkurenceschopnost a přijde chudoba.

První krůčky vidíte už teď - stát o dva roky odsunul ušlechtilý cíl zbavit se smradlavých kotlů a počítá se s pokračováním těžby uhlí.

hellokitty
10. duben 2022, 12:38

mna vyssie ceny nutia k vacsim usporam, napr. ich nepresustrujem na dovolenkach, ale za usetrene peniaze mam FVE, ktora mi dalej zvysuje usporu energii

chce to ale trochu mentalne prepnut z tej konzumnej logiky na postkonzumnu

Richard Vacek
11. duben 2022, 03:52

No vidíte. Dokonce jste dal i vlastní příklad jak chudnete. Namísto dovolené jste si musel zajistit základnější věci. Ve vašem případě energii, jinde to je teplo nebo potrava. Třeba se dočkáme i toho, jak nám budou politici kázat o výhodách chůze namísto používání auta a časem se dozvíme, že půst je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat.

Jan Veselý
11. duben 2022, 07:02

To je samozřejmě dezinterpretace. Pán místo tupého kunzumu dal přednost investování.

hellokitty
11. duben 2022, 07:57

je to taka priprava na svet po klimatickej katastrofe, ktora nas tu caka a pred ktorou sice niektori zatvaraju oci, ale neujdu jej

Rejpal
11. duben 2022, 01:10

Přesně tak.

Petr Whatever
9. duben 2022, 20:57

Ano, co nejdříve se odpojit od vrahů s písmenem Z.

Rejpal
9. duben 2022, 23:52

Pro místní Rusobijce : Střednědobě si budeme muset najít dodavatele na všechny suroviny, které se k nám dovážejí z Ruska. Ty si je výhodně doveze Čína a pak z nich bude na světovém trhu vyrábět hotové výrobky hádejte místo koho....

Bojkas
10. duben 2022, 21:34

To je naprosto v pořádku, ruSSak bude plně závislý na Číně a ta si jej bude tahat jako loutku, protože bude mít jednoho hlavního odběratele za málo peněz.

Rejpal
11. duben 2022, 01:40

Ten kdo má suroviny není závislý , závislý je ten kdo je nemá. Ono totiž všechno ostatní se nechá vyrobit jenže suroviny si nevyrobíte a to tom to je. Jižní a JV Asie je surovinově a energeticky chudá , přitom tam žije většina lidstva a dnes je tam světové centrum ekonomického růstu. To že EU přijde o suroviny z Ruska je radostnou zprávnou ne jen pro Čínu, ale i pro Indii a celou Asii. Pro nás to bude znamenat rok 1970. , od té doby začala ekonomická stagnace , která trvala prakticky až do revoluce a způsobila ten propastný rozdíl mezi životní úrovní u nás a na západě. Došlo totiž k tomu ,že zlevnily průmyslové výrobky a komunisti na to neuměli nijak reagovat , protože díky tomu , že nepodporovali inteligenci tan neměli vědce a Inženýry. No tak začali vyrábět jen energeticky náročné zboží, protože nic jiného už neuměli.

Dnes se děje to samé zlevňují sofistikované průmyslové výrobky EU bez surovin a energií nemá šanci cenově obstát proti Asii a ani proti USA. Nezmám už prakticky nic jehož obdoba by se nedala za nižší cenu koupit v Asii. A co dělá EU ? uzavřela si Ruský trh a zbavila se levných Ruských surovin . likviduje si vlastní energetiku a těžbu surovin. Náhradou za to mají být Čínské FV panely. Budeme nuceni kupovat drahé suroviny a energie a prodokovat z nich levné výrobky , abychom si za ně koupili

suroviny a energie. Toto ovšem může fungovat jen tak , že zlevníte práci... Takže vysoká inflace a s stagnace mezd... Půjdeme od 10 ti k pěti.

Bojkas
11. duben 2022, 07:54

Drahý ruSSomile, ano, opravdu to tak běžně bývá, no vyspělé státy, jako je třeba Norsko, nebo i vyspělejší části Afriky jsou svým způsobem nezávislé, ale u ruska to neplatí, jelikož nic nemá, nic neumí, zvládá jen navrtat ropu a plyn a poslat dál a to ještě se západními technologiemi. Je až bolestivě závislej na prodeji a když přijde o Evropu, bude trvat roky, než udá kompletní zásoby a to ještě postaví Čína produktovody, kde bude odebírat hluboce pod tržní cenou, takže to rusa bude prostě bolet. I Čína postupně přechází na OZE a EV, takže za dvacet let bude mít rus obří Putinkinovu nefunkční rozkradenou armádu a žádné odběratele. No a jak jsem psal předtím, nic neumí, nic nemá a pokud nebude mít prodeje, které samozřejmě budou postupně klesat, může se opět krmit kořínky a bojovat mezi sebou.

Jinak, ruSS si za to může sám, jelikož je to agresor, který útočí a celý svět je proti němu, on je v tomto konfliktu ekvivalent A.H..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se