Domů
Komoditní trhy
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

Komoditní trhy
9 komentářů
30. září 2022, 07:42
ČTK

Brusel 30. září (zpravodaj ČTK) – Mimořádné jednání o krizovém plánu na zmírnění dopadů rekordně vysokých cen energií mají dnes na programu ministři energetiky zemí Evropské unie. Schválit by měli kompromisní návrh připravený českým předsednictvím, který počítá se zdaněním příjmů elektráren či producentů fosilních paliv stejně jako se zavedením povinných úspor elektřiny. Čeká je také debata o možném zavedení cenového stropu na plyn, na jehož podrobnostech se však zatím členské státy neshodují.

Evropské země se v obavách z ekonomických a sociálních dopadů drahých energií od léta snaží shodnout na společném postupu, jehož první kroky by měly schválit dnes.

Ministři patrně odsouhlasí zavedení stropu na příjmy elektráren používajících levnější zdroje než plyn. Společnosti vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů, jádra nebo uhlí by měly státům přenechávat veškeré příjmy přesahující 180 eur (4400 Kč) za megawatthodinu. Částí svých zisků by na opatření na pomoc domácnostem i firmám měly věnovat ropné, uhelné či plynové společnosti. Státy od nich dostanou 33 procenta z částky, která bude přesahovat 120 procent jejich průměrných zisků z posledních čtyř let. Další součástí návrhu je povinná pětiprocentní úspora elektřiny, které má každý členský stát dosáhnout v nejvytíženějších hodinách.

Zatímco na tento balíček mají evropské vlády názor poměrně jednotný, více se liší v postojích k případnému zastropování cen plynu. Většina zemí včetně Francie či Itálie je pro takový krok, menší skupina států v čele s Německem je proti. Diplomaté očekávají, že debata a rostoucí tlak zastánců zastropování by měla Evropskou komisi přimět k brzkému předložení možných variant zavedení cenového limitu, čemuž se dosud bránila. Řeč bude i o cenovém stropu výhradně na ruský plyn, který komise ve shodě s řadou států prosazuje, ani ten však zatím nenašel podporu potřebné většiny zemí.

kpc ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ivan
30. září 2022, 09:37

zas se léči následek a ne příčina...

Láďa
30. září 2022, 10:05

Ano sedíme na zásobách plynu ale raději budeme brečet a mrznout než se ho pokusit vytěžit. Je to divný svět.

Petr
30. září 2022, 10:58

Jaké zásoby plynu?? V Evropě je jediné perspektivní ložisko v Nizozemsku. Má cenu ho zase rozjet výměnou za města ničená zemětřesením?

Láďa
30. září 2022, 11:07

V Evropě je dostatek plynu na desítky let aniž bychom museli dovážet. Je v zemi a problém je že Evropa nechce frakovat. Budeme raději mrznout.

Ivan
30. září 2022, 11:28

víte co všechno za bordel se používá během frakování? To už možná radši jadernou válku v EU, dlouhodobý výsledek by byl stejný...

Ivan Švančara
30. září 2022, 09:42

liecit pricinu znamena tu pricinu identifikovat, co znamena identifikovat seba ako zdroj priciny. Hlava XXII.

Láďa
30. září 2022, 12:55

Spojené státy jsou díky frakovaní s plynemí soběstačné a jistě by neměnili za jadernou válku.

PetrD
30. září 2022, 13:27

Osídlení USA a EU je taky diametrálně odlišné.

Ivan
30. září 2022, 14:08

už tak je tady v EU málo vody, tak ještě to málo co nám zbylo zasereme frakováním... druhá věc výtěžnost těch ložisek není žádná hitparáda, proto amerikánci furt otevírají nové a nové vrty

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se