Domů
Komoditní trhy
Norský Equinor odkoupí jednoho z největších energetických obchodníků Danske Commodities za 400 mil. EUR

Norský Equinor odkoupí jednoho z největších energetických obchodníků Danske Commodities za 400 mil. EUR

Norská společnost Equinor odkoupí 100 % akcií dánského obchodníka s energiemi Danske Commodities za 400 milionů EUR (přes 10 miliard Kč). Akvizice jednoho z největších energetických obchodníků má pomoci Equinoru stát se moderní energetickou společností. Původního jména Statoil evokujícího v první řadě „špinavou“ ropu se Equinor zbavil v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Norská společnost Equinor oznámila dohodu o nákupu dánského obchodníka s energiemi Danske Commodities. Celková hodnota transakce ve výši 400 milionů EUR (10,37 miliardy Kč) bude vyplacena v závislosti na výkonnosti obchodníka v blízké budoucnosti. Společnost Danske Commodities, která byla založena v roce 2004, v roce 2017 zobchodovala 318 TWh elektrické energie ve 37 zemích, 389 TWh plynu v 18 zemích a díky více než 4000 obchodům denně se řadí k největším evropským obchodníkům s energiemi.

„Danske Commodities bude pod vlastnictvím společnosti Equinor těžit ze silnější finanční pozice a portfolia plynárenských a obnovitelných zdrojů v Evropě, které lze optimalizovat na krátkodobém dynamickém trhu a poskytovat nám další obchodní příležitosti. Budeme mít majitele s velkými ambicemi v oblasti obnovitelných zdrojů energie, které dokážou urychlit naši schopnost měřit a investovat, a jehož hodnoty a lidé jsou silně svázáni a odpovídají těm našim,“ řekl generální ředitel Danske Commodities Henrik Lind.

Generální ředitel Danske Commodities bude pokračovat ve vedení společnosti minimálně dalších 12 měsíců po uzavření transkace, kterou ještě musí posvětit Evropská komise. Kromě generálního ředitele by se změna neměla dotknout ani top managementu společnosti, aby byla zajištěna kontinuita pro zákazníky, zaměstnance a protistrany.

Přechod od ropy k moderní energetice

Společnost Equinor, původním názvem Statoil, prochází přechodem z ropného a plynárenského zaměření k „čisté“ energetice. V rámci tohoto přechodu buduje silnou pozici v odvětví obnovitelných zdrojů energie a očekává, že do roku 2030 investuje 15-20 % svých kapitálových výdajů do nových energetických řešení. Transakce má umožnit Equinoru a Danske Commodities vytvářet hodnotu v rámci celého řetězce elektrické energie a poskytnout Danske Commodities partnerství, které podpoří jejich plánovaný růst.

„Tato transakce posílí naši schopnost zachytit hodnotu z naší současné i budoucí vlastní výroby obnovitelné elektřiny a podporuje náš cíl růst v nových energetických řešeních. Vidíme vynikající příležitosti rozvíjet naše kolektivní chápání různých národních trhů ve světě, kde budou obnovitelné zdroje ve větším a větším rozsahu vystaveny tržnímu riziku,“ řekla Irene Rummelhoff, výkonná viceprezidentka společnosti Equinor pro nová energetická řešení.

Zdroj úvodní fotografie: Ole Jørgen Bratland / Equinor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se