Domů
Komoditní trhy
Platts: V dubnu do Evropy dorazilo o 20 % více LNG tankerů než během března
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Platts: V dubnu do Evropy dorazilo o 20 % více LNG tankerů než během března

V posledních měsících do Evropy míří stále větší počet tankerů se zkapalněným zemním plynem (LNG), což se začíná projevovat i v podobě vysokých cenových spreadů mezi jednotlivými trhy i na ceně, za kterou je LNG do terminálů dodáváno. Za vysokým počtem LNG tankerů stojí jak nižší dodávky plynu z Ruska ve srovnání s minulými lety, tak i snaha zajistit dostatek plynu pro naplnění zásobníků po loňské zimě.

I přes nižší dodávky zemního plynu plynovody z Ruska, které poklesly již v posledním čtvrtletí loňského roku, je aktuálně situace s dodávkami plynu do Evropy relativně dobrá. Za dostatečným přísunem plynu, který aktuálně pomáhá k naplnění zásobníků na příští topnou sezónu, stojí i silné dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Podle dat S&P Global dorazilo do evropských terminálů v průběhu dubna celkem 114 tankerů s LNG. Ve srovnání s březnovými 94 tankery se tak jedná o více než 20% nárůst. Největší nárůst zaznamenaly především terminály ve Středozemním moři, a to o 24,4 %, v případě severozápadní Evropy byl relativní nárůst s 18,4 % o něco nižší.

V oblasti Středozemního moře odebralo nejvíce LNG nákladů Španělsko, s celkem 35 náklady tak do tamních terminálů dorazilo o 10 tankerů více než v březnu. Počet tankerů narostl i v případě Itálie, a to z březnových 12 na 15 tankerů v dubnu. V severozápadní Evropě odebrala nejvíce LNG Francie s celkem 26 tankery, největší relativní nárůst nicméně zaznamenalo Spojené království, u kterého v dubnu zakotvilo 19 tankerů vůči březnovým 13 tankerům.

Kvůli přebytku nabídky ceny v evropských hubech nereflektují cenu dodávaného LNG

Vzhledem k stále vysokým velkoobchodním cenám plynu napříč Evropou míří k evropským terminálům v posledních týdnech značné množství LNG tankerů. To však vede k situaci, kdy terminály nejsou schopny nabídnout dostatečnou volnou kapacitu, aby byla uspokojena veškerá poptávka ze strany dovozců.

Podle S&P Global Platts například francouzské terminály Fos Cavou a Fos Tonkin jsou do konce letošního roku již plně zarezervované, a nenabízí tak absolutně žádnou volnou kapacitu pro spotové dodávky. Vzhledem k velmi omezené volné kapacitě se tak spotové LNG dodává do terminálů za výrazně nižší ceny, než za které se plyn poté obchoduje na evropských obchodních bodech.

Ke konci minulého měsíce dle Platts dosahoval rozdíl mezi cenou pro dodávku plynu v červnu na nizozemském obchodním bodě TTF a spotovými dodávkami LNG do severozápadní Evropy zhruba 6,8 USD/MMBtu, tedy zhruba 22 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se