Domů
Komoditní trhy
Plyn v Evropě kvůli obavám o dodávky silně zdražuje, cena přesáhla 40 eur za MWh
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Plyn v Evropě kvůli obavám o dodávky silně zdražuje, cena přesáhla 40 eur za MWh

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes výrazně zvyšuje a odpoledne překročila 40 eur (zhruba 970 Kč) za megawatthodinu (MWh). Panují obavy, že dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) by mohly narušit stávky v některých terminálech na LNG v Austrálii, uvedla agentura DPA.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci si ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po 15:00 SELČ připisovala zhruba 32 procent na 40,90 eura za MWh. Podle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajska se cena dostala na nejvyšší úroveň od poloviny června.

„Trh výrazně ovlivnily zprávy o tom, že pracovníci Chevron Corporation a Woodside Energy v Austrálii plánují masivní stávky. Ty by tak mohly ohrozit plynulost exportu LNG do zahraničí,“ sdělil ČTK Lajsek.

„LNG je klíčovým zdrojem pro Evropu po vypadnutí dodávek z Ruska. Kvůli neobvykle chladnému počasí se také mohou protáhnout údržby zařízení v Norsku, což je další klíčový zdroj zemního plynu pro Evropu,“ dodal.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatímco před rokem 2021 se pohybovala výrazně pod 20 eury za MWh. Od konce loňského roku má cena sestupný trend, který nicméně provázejí občasné vzestupy, někdy i velmi výrazné.

Cena plynu na burze se už delší dobu nachází hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Evropě se zatím daří výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzovat dovozem LNG a snižováním spotřeby. Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý plné téměř z 88 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků téměř 90 procent a v České republice činila téměř 92 procent.

Výhled na zimní měsíce je podle Lajska stále relativně příznivý. „Ceny zemního plynu na trhu by měly být v případě mírné zimy výrazně pod úrovní z minulého roku. Plynu by měl být na trhu dostatek,“ uvedl analytik. Dodal, že vysoká úroveň zásob by měla zabránit výraznějším cenovým skokům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
9. srpen 2023, 16:49

Pořád stejné triky, když cena padá dolů, vyvoláme stávky, nepokoje, fámy, válku, ... A cena hned vyletí nahoru.

Lukáš
9. srpen 2023, 18:36

Tak uz aj konspiracie?

Milan Vaněček
9. srpen 2023, 19:26

Stačí mít otevřené oči, mysl nezastřenou "Alzhajmrem" (alzheimer),

a selský úsudek. Burza je citlivá na různé informace a desinformace.

Lukáš
9. srpen 2023, 19:43

Typicka odpoved konspiratora ,,staci otvorit oci,, ano dovidim do australie.

Nemate ani tusenia co sa tam deje, ale konspiratorov casto spaja vysoke sebavedomie a nizka inteligencia.

Taketo stavky su velmi bezne a je to fundament, ktory casto ovplivni cenu komodity len na kratky cas a nieje to nic vynimocne kedze trh uz je zvyknuty na vysoku volatilitu cien plynu

Jiří Švarc
9. srpen 2023, 19:31

Můžete příště mezi články o zlevňování a zdražování plynu dát rozestup trochu více než 9 a půl hodiny?

Jsou tupci v redakci nebo si naopak myslíte, že máte tupé čtenáře?

Richard Vacek
9. srpen 2023, 20:41

Prostě není nad spolehlivé dodavatele plynu ze západu.

Pravoslav Motyčka
9. srpen 2023, 21:00

1 den růst druhý den pokles taková je burza důležitý je trend dejme tomu průměr 1 měsíce.

miro novak
10. srpen 2023, 08:10

u plynu je dolezita aj rocna sezonnost

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se