Pololetní výsledky RWE naruby, společnost rapidně změnila strukturu výroby elektřiny
Německá společnost RWE snížila výrobu z uhelných elektráren meziročně o zhruba 44 %. Výroba z hnědého uhlí, ze kterého se vyrobilo podstatně více, klesla o 43 %, výroba z černého dokonce o 70 %. Naopak výroba z obnovitelných zdrojů společnosti vzrostla meziročně 2,6krát. I díky tomu byly výsledky společnosti lepší než v prvním pololetí loňského roku.
Společnost RWE představila v tomto týdnu finanční výsledky za první polovinu roku. Ta byla především postižena koronavirem, přesto RWE dokázala zvýšit zisk. Překvapivě ovšem zisk plynul z jiných výrobních zdrojů, než byli investoři u této společnosti doposud zvyklí.
RWE totiž ukázala, jak v průběhu jednoho roku výrazně pokročit v přeměně od energetiky založené na spalování fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Navíc se jí to povedlo při zvýšení zisku. Je ovšem potřeba přiznat, že se meziročně poprvé projevil vliv výměny aktiv mezi RWE a E.ONem. RWE totiž převáděné elektrárny zohlednilo ve výrobě od 18. září loňského roku.
Ještě v prvním pololetí loňského roku vyrobila RWE 32,9 TWh elektřiny z uhlí (24,7 TWh byla výroba hnědého uhlí, 8,2 TWh výroba černého uhlí). V prvním pololetí tohoto roku to již bylo pouze 16,8 TWh (14,3 TWh, resp. 2,5 TWh).
RWE ve výsledcích připouští, že na výrobě z uhlí se podepsaly především tržní podmínky pro výrobu. Především kvůli nízké spotřebě elektřiny způsobené pandemií koronaviru a vyšší ceně emisní povolenky se výrobu uhelných elektráren nedařilo umístit na trh.
Dalším faktorem byla přeměna nizozemských elektráren Amer a Eemshaven na spoluspalování biomasy, převedení elektrárny Neurath C do uhelné rezervy a odstavení elektrárny Gersteinwerk K2.
Výroba OZE vzrostla zejména díky započtení aktiv E.ONu do výsledků
Výsledky ovšem především překvapí téměř trojnásobným zvýšením výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. RWE totiž poprvé do pololetních výsledků zahrnula aktiva, která byla předmětem transakce s konkurenční společností E.ON.
RWE tak díky tomu například vzrostl výkon offshore větrných elektráren z 1,1 GW na 2,4 GW a onshore elektráren a solárních elektráren z 1,97 GW na 6,41 GW. Částečný vliv ovšem mělo i to, že první čtvrtletí letošního roku bylo v meziročním srovnání méně větrné.
RWE se plánuje i dále orientovat na obnovitelné zdroje. Její aktuální výrobní portfolio obnovitelných zdrojů má instalovaný výkon cca 9 GW. Do konce roku 2022 má RWE za cíl jej rozšířit až na 13 GW. Významnou část má tvořit 2,7GW portfolio společnosti Nordex.
Mohlo by vás zajímat:
Ať se radši starají o plyn a ee nechají ČEZu.
Ehm, přečetl jste si alespoň to jedno důležité první slovo v článku? Možná by to odpovědělo na vaši otázku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se