Domů
Komoditní trhy
Pololetní výsledky RWE naruby, společnost rapidně změnila strukturu výroby elektřiny

Pololetní výsledky RWE naruby, společnost rapidně změnila strukturu výroby elektřiny

Německá společnost RWE snížila výrobu z uhelných elektráren meziročně o zhruba 44 %. Výroba z hnědého uhlí, ze kterého se vyrobilo podstatně více, klesla o 43 %, výroba z černého dokonce o 70 %. Naopak výroba z obnovitelných zdrojů společnosti vzrostla meziročně 2,6krát. I díky tomu byly výsledky společnosti lepší než v prvním pololetí loňského roku. 

Společnost RWE představila v tomto týdnu finanční výsledky za první polovinu roku. Ta byla především postižena koronavirem, přesto RWE dokázala zvýšit zisk. Překvapivě ovšem zisk plynul z jiných výrobních zdrojů, než byli investoři u této společnosti doposud zvyklí.

RWE totiž ukázala, jak v průběhu jednoho roku výrazně pokročit v přeměně od energetiky založené na spalování fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Navíc se jí to povedlo při zvýšení zisku. Je ovšem potřeba přiznat, že se meziročně poprvé projevil vliv výměny aktiv mezi RWE a E.ONem. RWE totiž převáděné elektrárny zohlednilo ve výrobě od 18. září loňského roku.

Ještě v prvním pololetí loňského roku vyrobila RWE 32,9 TWh elektřiny z uhlí (24,7 TWh byla výroba hnědého uhlí, 8,2 TWh výroba černého uhlí). V prvním pololetí tohoto roku to již bylo pouze 16,8 TWh (14,3 TWh, resp. 2,5 TWh).

RWE ve výsledcích připouští, že na výrobě z uhlí se podepsaly především tržní podmínky pro výrobu. Především kvůli nízké spotřebě elektřiny způsobené pandemií koronaviru a vyšší ceně emisní povolenky se výrobu uhelných elektráren nedařilo umístit na trh.

Dalším faktorem byla přeměna nizozemských elektráren Amer a Eemshaven na spoluspalování biomasy, převedení elektrárny Neurath C do uhelné rezervy a odstavení elektrárny Gersteinwerk K2.

Výroba OZE vzrostla zejména díky započtení aktiv E.ONu do výsledků

Výsledky ovšem především překvapí téměř trojnásobným zvýšením výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. RWE totiž poprvé do pololetních výsledků zahrnula aktiva, která byla předmětem transakce s konkurenční společností E.ON.

RWE tak díky tomu například vzrostl výkon offshore větrných elektráren z 1,1 GW na 2,4 GW a onshore elektráren a solárních elektráren z 1,97 GW na 6,41 GW. Částečný vliv ovšem mělo i to, že první čtvrtletí letošního roku bylo v meziročním srovnání méně větrné.

RWE se plánuje i dále orientovat na obnovitelné zdroje. Její aktuální výrobní portfolio obnovitelných zdrojů má instalovaný výkon cca 9 GW. Do konce roku 2022 má RWE za cíl jej rozšířit až na 13 GW. Významnou část má tvořit 2,7GW portfolio společnosti Nordex.

Komentáře

(2)

Tomáš

16. srpen 2020, 21:21

Ať se radši starají o plyn a ee nechají ČEZu.

Jiří

16. srpen 2020, 23:10

Ehm, přečetl jste si alespoň to jedno důležité první slovo v článku? Možná by to odpovědělo na vaši otázku.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.