Domů
Obnovitelné zdroje
Německý poplatek na OZE opět vzroste, spotřebitel si ale stěžovat nebude
Ceny elektřiny, měřící místo
Zdroj: Flickr Tekke https://www.flickr.com/photos/tekkebln/8978451063/

Německý poplatek na OZE opět vzroste, spotřebitel si ale stěžovat nebude

Němečtí obyvatelé si v důsledku své energetické politiky opět připlatí na poplatku za podporu obnovitelných zdrojů. Ten má podle analýzy centra Agora Energiewende vzrůst z letošních 6,35 eurocentu na 7,1-7,3 eurocentu za kWh. Přesto by se cena pro konečné zákazníky neměla výrazně lišit.

Jak je to možné?

Důvodem pro minimální změnu v konečné ceně elektrické energie je klesající cena silové elektřiny, která zvýšení v poplatku na obnovitelné zdroje vyrovnává. Nižší ceny elektřiny v letošním roce by se měly podle analytického centra Agora na cenách v roce 2017 podepsat.

Poplatek by měl podle odhadů vzrůst až na cca 7,2 eurocentu (cca 1,95 Kč). V České republice je dán maximální strop pro poplatek na OZE na úrovni 0,495 Kč/kWh.

Vyrovnat rozdíl by měla cena silové elektřiny na burze. Zatímco v loňském roce činila cena za MWh elektrické energie cca 32 EUR, v letošním prvním pololetí se pohybuje v průměru na úrovni 25 EUR.

Cena elektřiny na německé burze graf
CAL17 na německá burze Zdroj: eex.com

Po dosažení dna cen elektřiny v březnu letošního roku ale ceny na německé burze dále posilují a nyní se pohybují těsně nad 27 EUR/MWh. K tomu přispěl zejména růst cen energeticky významných komodit a evropské povolenky, která se ale v návaznosti na Brexit opětovně propadla na cenu kolem 4,5 EUR/t.

Ceny elektřiny jsou však stále níže, než tomu bylo v loňském roce. Díky tomuto poklesu se cena poplatku na OZE a cena silové elektřiny v konečné ceně bude držet opět pod 10 eurocenty za kWh.

V důsledku těchto změn se cena podpory OZE dostane téměř na trojnásobek tržní ceny elektřiny, což ukazuje na čím dál slabší roli ceny silové elektřiny v konečné ceně pro spotřebitele.

Konečná cena eletkřiny Německo graf
Konečná cena elektřiny pro spotřebitele v Německu Zdroj: Verivox

Konečná cena elektřiny se v roce 2016 pohybuje na úrovni 27,6 eurocentu za kWh (cca 7,5 Kč). Němečtí obyvatelé platí po Dánsku druhou nejvyšší cenu za elektrickou energii v EU.

I přes neustále vyšší poplatek na OZE však data od společnosti Verivox (srovnávající cca 830 dodavatelů elektřiny) ukazují na to, že konečná cena elektřiny od roku 2013 klesla. Mírný nárůst je patrný až v tomto roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se