Domů
Komoditní trhy
SEB: Pokles cen emisních povolenek otevírá investiční příležitost
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

SEB: Pokles cen emisních povolenek otevírá investiční příležitost

Nákup emisních povolenek za současné relativně nízké ceny by mohl podle švédské banky SEB nabídnout lukrativní investiční možnosti. Podobně jako další energetické komodity totiž zažívaly v posledních měsících a týdnech cenový pokles i emisní povolenky. V budoucích letech nicméně banka očekává opětovný růst cen povolenek, který souvisí s jejich klesajícím objemem.

Evropský trh s emisní povolenkami prochází v posledních letech turbulentním obdobím. Zatímco ještě loni v únoru se ceny emisních povolenek pohybovaly okolo 100 EUR/t, letos již sestoupily až k 60 EUR/t. Jen od začátku roku přitom cena kontraktu na nejbližší prosinec, který je nejlikvidnějším produktem na trhu, klesla o téměř pětinu.

Banka podle serveru Montel dále uvedla, že stabilizace cen povolenek mezi 60 až 65 EUR/t zřejmě souvisí s nedávným poklesem cen plynu. Cena plynu na nizozemském TTF s dodáním v následujícím roce v průběhu posledního roku poklesla z více než 77 EUR/MWh loni v lednu na úroveň okolo 32 EUR/MWh, kam se dostala na začátku letošního roku.

"Každý rok má jedinečné příležitosti v různých typech aktiv. Domníváme se, že jednou z velkých příležitostí v roce 2024, když se na ni podíváme zpětně, budou levné emisní povolenky," uvedla banka.

Ceny by mohlo podpořit několik faktorů

Po nedávném poklesu banka očekává opětovný růst, který by mohlo táhnout několik faktorů. Jedním z nich jsou stále pozitivní marže výrobců elektřiny z uhlí a plynu na budoucí období. Díky tomu by si provozovatelé elektráren mohli opět začít více zajišťovat své budoucí emise nákupem povolenek na forwardových trzích.

Dalším růstovým faktorem je zahrnutí sektoru námořní přepravy od letošního roku. To vyvolá dodatečnou poptávku po povolenkách, jelikož nebude dostávat žádné povolenky zdarma. Další růst poptávky by mohl přijít ze strany průmyslu, a to díky zotavení výroby s poklesem cen plynu.

Ve středně a dlouhodobém výhledu tak SEB očekává opětovný růst cen povolenek. Od let 2026 a 2027 podle banky vypadají tržní fundamenty „stále stejně silné jako dříve, což si vyžádá cenu emisních povolenek přinejmenším 100 EUR/t či více“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se