Švédsko: Další protiruské sankce by měly mířit na flotilu ropných tankerů
Evropská unie od začátku konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem uvalila spolu s dalšími partnery na Rusko řadu sankcí. Další sankce jsou přitom v přípravě, včetně diskuzí o zákazu dovozu ruského plynu. Švédský ministr zahraničí rovněž vyzývá, aby sankce byly zamířeny na takzvanou stínovou flotilu tankerů, které převáží ruskou ropu.
Řada sankcí byla mířená právě na ruský ropný a plynárenský sektor. Příkladem může být nejen zákaz dovozu ruské ropy do většiny zemí EU, ale také cenový strop. Ten určuje, kolik mohou odběratelé ruské ropy a ropných produktů tamním vývozcům platit, aniž by se vystavili dopadu sankcí.
Zmiňované cenové stropy jsou vymáhány skrz západní přepravní a pojišťovací společnosti. Rusko k převozu své ropy však rovněž využívá tankery, jejichž provozovatelé hrozbě sankcí vystaveni nejsou.
"Přijetí 14. balíčku sankcí je jednou z nejdůležitějších věcí. Dohlédneme na to, aby zahrnoval jak zákaz dovozu ruského zkapalněného zemního plynu, tak i opatření na omezení ruské stínové flotily," uvedl podle Reuters Tobias Billstrom, ministr zahraničí Švédska.
Silnější sankce zacílené na přepravce ropy by tak Rusku mohly dále zkomplikovat vývoz. Podle nedávných informací zdrojů agentury Reuters se Rusko v poslední době potýká s problémy při inkasování plateb za prodanou ropu. Po zpřísnění sankcí totiž začaly některé zahraniční banky přísněji dohlížet na to, že transakce, které zpracovávají, je nevystaví riziku sankcí.
Mohlo by vás zajímat:
Šaškárna. Takže ruské LNG se bude vozit do Maroka, kde se bude používat pro vlastní spotřebu. A Maroko nám prodá v o to větším množství marocký plyn. Všechno bude čisté jak lilie.
Cenový strop se dlouhodobě "nevynucuje" ze strany EU. A jak taky, když EU dovolí plout nepojištěným tankerům. A situace, kdy nepojištěný tanker z Ruského přístavu vyjede doprostřed moře, vypne ohlašování polohy, na dané místo připluje řecký tanker, kterému se náhodou také vypne ohlašování polohy a druhý den se ruský tanker vrací do přístavu a řecký jede do terminálu v Holandsku.
Jen nechápu, proč ten řecký tanker s ropou nejede napřímo, ale oklikou s rozbitým transpondérem. A taky nechápu jakto že složení ropy v tom tankeru odpovídá ruské ropě. Asi zázrak
Možná už je čas vyhodnotit, jak nás sankce na ruské suroviny poškodily a jestli se chceme trestat ještě víc.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se