Cenové stropy na ruskou ropu se zřejmě míjí účinkem. Většina tankerů převážejících tamní ropu jim nepodléhá
Od zavedení cenových stropů na ruskou ropu a následně i na ropné produkty ze strany států G7 a dalších zemí se debatuje nad jejich účinností. Cenové stropy jsou totiž vymáhány skrz západní společnosti působící v oblasti přepravy ropy a jejího pojišťování. Podle analýzy S&P Global se nicméně ukazuje, že ruskou ropu z většiny převáží tankery, které této regulaci nepodléhají. Tato skutečnost tak západním zemím komplikuje stropy vymáhat.
Ruští obchodníci s ropou se od konce loňského roku potýkají se sankcemi ze strany zemí G7 a EU, které spočívají ve stanovení maximální ceny, za kterou mohou svou ropu prodávat. Zdaleka ne veškerý ruský export však těmto sankcím podléhá. Podle nedávné analýzy společnosti S&P Global se ukazuje, že zhruba 60 % ruského exportu, tedy bezmála 2 miliony barelů ropy denně, je přepravováno tankery, které vlastní či provozují společnosti sídlící mimo státy G7, EU, Austrálii, Švýcarsko či Norsko. Stejně tak tyto tankery nejsou pojišťovány západními společnostmi.
Podle S&P Global dříve Rusko běžně využívalo služeb západních společností pro pojišťování tankerů přepravujících jeho ropu. Po vpádu Ruska na Ukrajinu loni v únoru se však společnosti samy začaly od ruských zakázek odklánět. Již loni v listopadu, tedy ještě před zavedením cenových stropů, tak přepravovaly téměř polovinu objemu ruského exportu nezápadní tankery.
"Po celou dobu jsme očekávali, že Rusko zavede protiopatření, aby se pokusilo obejít cenový strop," uvedl Ben Harris, viceprezident think tanku Brookings Institution.
Podíl západních a nezápadních tankerů převážejících ruskou ropu. Zdroj: S&P Global Commodities at Sea, Maritime Intelligence Risk Suite
"Musí docházet k rozsáhlému porušování cenového stropu ropy. Vnímané riziko, že společnosti budou shledány vinnými z porušení opatření, je nízké... Orgány vynucující sankce na to možná nemají kapacitu," komentoval účinnost cenových stropů Isaac Levi, analytik think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air.
V současné době podle S&P Global musí přepravci získat od obchodníků potvrzení, že je jejich ropa prodávána za ceny nepřesahující strop. Tuto skutečnost však nemusí nijak ověřovat. Podle ministryně financí USA Janet Yellenové země velmi pravděpodobně začne dodržování stropů u západních společností vymáhat.
"Domnívám se, že v příštích třech až šesti měsících uvidíme přísnější vymáhání. Uvidíte minimálně několik regulačních opatření za zjevné podvody," řekl S&P Global Ben Harris.
Cenové stropy podle Ruska poškozují globální ekonomiku
Přestože je účinnost cenových stropů na ruský export diskutabilní, podle zástupců ruské vlády poškozují globální ekonomiku. Pro Rusko jsou příjmy z exportu ropy zásadní pro tamní státní rozpočet, který je kvůli válce na Ukrajině velmi napjatý. Tuto skutečnost přiznává i sám ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov.
Zástupci USA přitom na začátku září uvedli, že cenové stropy fungují s odkazem na propad ruských příjmů z prodeje během prvního letošního pololetí na polovinu. Kromě přímého dopadu na ruský rozpočet stropy a další sankce zemi komplikují investice do těžby ropy a energetického sektoru obecně, jelikož země musí vynakládat dodatečné prostředky právě na opatření pro jejich obcházení.
Mohlo by vás zajímat:
Ježíši, to je ale překvapení, co?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se