Domů
Komoditní trhy
Ukrajina aktuálně neuvažuje o obnovení nákupu ruského plynu
Zdroj: Naftogaz
Zdroj: Naftogaz

Ukrajina aktuálně neuvažuje o obnovení nákupu ruského plynu

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz uvedla, že aktuálně neuvažuje o nákupu zemního plynu z Ruska, od kterého přestala plyn nakupovat v roce 2015. Dle vyjádření společnosti zatím ruští představitelé nenabídli za odběr zemního plynu konkurenceschopné ceny, respektive ani další podmínky smlouvy.

Ukrajina byla jedním z největších odběratelů ruského plynu do doby, než došlo k anexi Krymu a vyhrocení vztahů mezi oběma státy v roce 2014. Poté, během listopadu 2015, přestala nakupovat ruský plyn a nahradila jej dodávkami plynu proudícího z Evropy.

Reforma trhu se zemním plynem

Ukrajina začala s avizovanou reformou trhu se zemním plynem, která zahrnuje například zrušení státem regulovaných cen zemního plynu pro průmyslové uživatele. Reforma trhu je jednou z prerekvizit pro získání financování z Mezinárodního měnového fondu.

„Reforma ukrajinského trhu se zemním plynem vytvořila příležitost pro ukrajinské nebo zahraniční obchodníky, aby nakoupili plyn z Ruska, pokud budou ceny a podmínky konkurenceschopné. Zatím ovšem Rusko nenabídlo plyn pod takovými podmínkami,“ uvedl Andriy Kobolyev, výkonný ředitel Naftogazu, pro agenturu Reuters.

„Ukrajina se nikdy nevrátí do doby zkorumpovaných energetických dohod a energetické závislosti na Rusku, a oni to vědí,“ komentuje dále Kobolyev aktuální vyjednávání o nákupu zemního plynu.

Tranzitní dohoda

V loňském roce proběhly mezi ukrajinským Naftogazem a ruským Gazpromem jednání o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, jelikož tehdy platná smlouva pozbývala ke konci roku platnosti. Co předcházelo uzavření dohody o tranzitu plynu se můžete dočíst například zde.

Poplatky za tranzit ruského plynu představovaly pro Ukrajinu přibližně 3 % HDP (cca 3 miliardy dolarů). Ukrajina požadovala, také vzhledem k výstavbě nového plynovodu Nord Stream II, dlouhodobou smlouvu (minimálně na 10 let) a garantované množství zemního plynu (60 miliard m³/rok), který by proudil přes její území. Gazprom chtěl naopak pouze krátkodobé prodloužení tranzitní smlouvy.

Po dlouhém vyjednávání se zástupci Naftogazu a Gazpromu na poslední chvíli přece jen domluvili na tranzitu plynu na dalších 5 let. Pro rok 2020 by měl tranzit ruského plynu přes Ukrajinu činit 65 miliard m³, mezi roky 2021-2024 pak 40 miliard m³.

„Je to konec roku, ale nikoli konec úspěchu,“ komentoval tehdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy. „Ukrajinský transportní systém bude naplněn, a to znamená energetickou bezpečnost a dobré životní podmínky pro Ukrajince,“ dodal.

Dle ukrajinského prezidenta by měla Ukrajina za transport plynu v následujících 5 letech inkasovat přinejmenším 7 miliard dolarů.

V prvním pololetí letošního roku, které bylo poznamenané nadprůměrně teplým počasím a COVID-19, proteklo dle Kobolyeva skrze Ukrajinu 25 miliard m³ zemního plynu, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku značí pokles o 45 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Lukas
7. srpen 2020, 15:14

Ukrajina ma dobre roky za sebou, dostava sa NS 2. a tranzit cez ukrajinu klesne aj o polovicu. O par rokov ceny plynu pojdu zas hore a nezostane im nic ine ako zas len nakupovat ten drahsi zapadny plyn.

Kasirovat za tranzit to hej, to im ide ale zaplatit rusom sekeru za plyn to uz sa im nechce. Potom ze im rusi neponukli konkurencnu cenu plynu...

Martin Pácalt
7. srpen 2020, 15:34

Víte o tom, že na Ukrajině již probíhá těžba vlastního plynu? Tak úplně tam od oranžové revoluce nezaspali...

Dušan
7. srpen 2020, 17:40

"drahší západný plyn" je nezmysel. Ceny sú už dnes dosť previazané a i cena ruského plynu MUSÍ kopírovať konkurenciu zo západu ...

Už skončila i previazanosť na ceny ropy. Skrátka dnes diktujú cenu odberatelia a nie producenti...

V prípade zefektívnenia ukrajinského priemyslu, nebude potrebovať Ukrajina dovážať prakticky žiadny plyn.

Josef
8. srpen 2020, 00:17

Efektivita ukrajinského hospodářství je pod úrovní Indie a dále klesá. Prakticky tam dochází ke společenskému koapsu, protože mladí lidé tuto zemi houfně opouštějí. Ukrajina nemá jako stát žádnou budoucnost.

Dušan
8. srpen 2020, 15:41

O Ukrajinu sa netreba báť ...

V roku 2014 Putin politicky veľmi efektívne zjednotil Ukrajinu a mimo okupovaných území už po Rusku veľa obyvateľov Ukrajiny netúži .... na rozdiel od Ruska funguje vo voľbách proruská opozídia s podporou cca 20 % voličov ...

Aj u nás mladí opúšťali krajinu ... v pobaltí tiež ... a po 20 rokoch sme už všetci predbehli i napriek tomu "vyspelé" Rusko.

Josef
8. srpen 2020, 22:20

Ano to máte pravdu ze Slovenska také odchází mnoho lidí, jenže i přichází nebo se vrací, takže počet obyvatel u Vás neklesá, ale roste místo některých Slováků co natrvalo odešli k Vám přišli právě Ukrajinci, ale Ukrajina přišla v posledních 30 letech o 20 % obyvatel. Počet lidí tam klesá o 15 tisíc měsíčně. (oficiálně) Podle neoficiálních údajů už dnešní ukrajina nemá 41 milionů obyvatel, ale jen 36-37 milionů, protože tito zbylí ukrajinci žijí různě ve světě nelegálně. Země je už za hranou demografické katastrofy, protože málo mladých lidí nemůže uživit důchodce.

Dušan
9. srpen 2020, 08:43

Josef

Slovensko i Česko začali reformovať svoje ekonomiky hneď po roku 1989 a trvalo cca 15 rokov kedy sme sa dostali ako tak z najhoršieho. Ukrajina 25 rokov stagnovala a nerobila reformy ... dnes síce už pomaly reformuje, ale je vo vojnovom konflikte s Ruskom. Čakať, že budú rýchlejší ako my bolo naivné. Potrvá ešte minimálne 10 rokov kým sa to ako tak "uprace" ... a to som optimista.

Čo sa týka "demografickej katastrofy" a i udržania dôchodkového systému, tak Česko je na tom mimochodom tiež veľmi mizerne ... dokonca horšie ako my a možno i ako Ukrajina. Nehovoríme o úrovni dôchodkov, ale o ich udržateľnosti ....

Jiří Bečvárovský
9. srpen 2020, 10:56

Jozef.

Naopak. Ukrajina má velkou budoucnost. Starej se radši o sebe

markusaurelius
9. srpen 2020, 15:58

Jirko starám se o sebe a proto vím že okrajina nemá žádnou budoucnost nejlepší bude okrajinu rozdělit Rusku ,polsku , Madarsku,slovensku a fašouny a banderovce poslat na převýchovu do usa...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se