Domů
Komoditní trhy
Všichni dodavatelé energie musejí ERÚ do konce října doložit zajištění dodávek
Vedení VVN

Všichni dodavatelé energie musejí ERÚ do konce října doložit zajištění dodávek

Komoditní trhy
7 komentářů
17. říjen 2021, 10:52
ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit, či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji. ERÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu ve středu oznámila skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900.000 odběrnými místy. Ve čtvrtek o ukončení činnosti informovala firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a v pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28.000 klienty.

„Dnes jsem důrazně vyzval předsedu ERÚ, aby úřad využil veškerých legislativních nástrojů, zejména par. 17 energetického zákona a provedl důkladný monitoring trhu s energiemi pro ověření schopnosti obchodníků dodávat elektřinu nebo plyn,“ napsal v sobotu večer na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

ERÚ dnes uvedl, že ještě v sobotu všech 434 licencovaných dodavatelů energií vyzval k zaslání dokladů, že mají zajištěný dostatek energie odpovídající závazkům, které mají vůči spotřebitelům i podnikům.

Tento krok je podle ERÚ zcela výjimečný odpovídající bezprecedentní situaci, která se na trhu nestala za 20 let existence úřadu. „Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat.

K přímé regulaci by mohl ERÚ přistoupit jen v případě, že by se na energetickém trhu prokázaly závažné problémy a nefungovala by konkurence. Zásah by musel úřad provést ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Schválit by ho musela Evropská komise.

Energie lidem, kteří byli zákazníky končících firem zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, tedy hlavní dodavatel na daném území.

jif mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin
17. říjen 2021, 15:30

Tomu moc nerozumím. Takže když nějaký další dodavatel toto neprokáže, tak mu ERU jako sebere licenci a zakazniky automaticky pošle do DPI za petinasobne ceny i kdyz ten dodavatel mohl dále normálně dodávat za předem domluvené ceny?

To za mě Teda není moc rozumne řešení.... To je jak hasit požár benzínem.

Ivan Novák
17. říjen 2021, 18:19

K tem rozpakům se přidám - u smlouvy na neurčitou dobu se bude prokazovat, že je kryta na dva měsíce či co?

Stas
18. říjen 2021, 07:40

Havlíčku, Havlíčku blahoslaveni chudí v duchu... celou energetickou koncepci jste poje bali a teď se domáháte zda je dost elektřiny?

Omega
18. říjen 2021, 13:18

Hmm, pane Stas, můžete být konkrétnější, kde konkrétně se to pojebalo?

Já vidím hlavní problémy mimo ČR

luboš
18. říjen 2021, 09:02

Nařízená kontrola může být impulzem k ukončení licencí u dalších drobných obchodníků s elektřinou a může být impulzem k ještě větší katastrofě. Dne 15.9.2021 - tedy měsíc před krachem Bohemia Energy jsem psal na ERÚ, aby zakročili proti prodávání produktů za hodinové burzovní ceny konečným odběratelům elektřiny a plynu. Do dnešního dne jsem nedostal odpověď. Novodobí šmejdi nabízejí "Velkoobchodní ceny" a spousta lidí je přijímá jako úsporu pro svou peněženku. To, že mohou zaplatit v produktu "hodinové burzovní ceny" běžné domácnosti desítky tisíc Kč za elektřinu měsíčně, nikdo neví. Domnívám se, že konečný zákazník platí cenu za vyrovnávání odchylek na úrovni poptávka po elektřině versus (proti) cenové nabídce elektřiny řízené nejvyšší nabídnutou cenou hodinovou cenou. Je to nemorální,neetické, ale asi v souladu se zákony trhu. Všichni politici a jejich poradci za vymyšlení modelu prodeje elektřiny za hodinové a do budoucna čtvrthodinové ceny dostali velmi dobře zaplaceno. Bojím se ne o budoucí generace, ale o přežítí každého budoucího měsíce.

Kamil Kubů
18. říjen 2021, 18:06

Je pravda, že na přeprodávání energie za spotové ceny krátkodobého trhu je existence dodavatelů prakticky zbytečná. Jejich přidaná hodnota pro koncového zákazníka je nula, jejich marže zajištěna.

Tímto případem se situace naplno odhalila a je dobře, že se to neděje jen u nás ale napříč Evropou. Snad si konečně někdo uvědomí, že hra na trh tam, kde díky de facto žádný trh neexistuje je opravdu na škodu a ne k užitku. Tedy zákazníkům, ne těm obchodníkům.

Kamil Kubů
18. říjen 2021, 09:51

"...předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat."

Nikdo nepanikaří, že by neměl elektriku nebo plyn. Ale hodně lidí panikaří, že nebudou mít na zálohy nebo že zbankrotují, až jim dorazí vyúčtování na konci sezony.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se