Domů
Komoditní trhy
Zemní plyn a evropský výhled pro druhé čtvrtletí roku 2019
Zdroj: Naftogaz

Zemní plyn a evropský výhled pro druhé čtvrtletí roku 2019

Evropský trh se zemním plynem bude nadále dobře zásobován i během druhého čtvrtletí roku 2019, přičemž současný trend klesající ceny bude s limitovaným rizikem růstu cen.

V Evropě je dle výhledu pro druhý kvartál roku 2019 vidět dobrá provozuschopnost jaderných elektráren, navýšení v dostupných přeshraničních kapacitách a také růst instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách během roku 2018 o přibližně 16 GW, které vyvažují horší podmínky pro hydroelektrárny v určitých oblastech Evropy.

Nižší zásoby vody v porovnání s předchozím rokem hlásí Španělsko (přibližně 48,2 % své kapacity, o cca 9 % méně v porovnání s předchozím rokem) a nepatrně Itálie (hodnota z února letošního roku je na 35,7 %, tzn. pokles o 0,2 %), u které další výhled zhoršuje nižší zbývající sněhová pokrývka. Hodnoty ve Francii, Rakousku, Německu a Norsku se blíží dlouhodobému normálu.

Povolenka CO2 a Brexit

Zatímco Brexit způsobuje volatilitu cen povolenek CO2 oběma směry v závislosti na očekávaném výsledném rozhodnutí a spekulacím, ostatní fundamenty naznačují tlak na oslabení cen povolenek v důsledku přechodu energetiky z uhlí na plyn. Brexit bez dohody by dle analytiků společnosti Platts mohl znamenat propad cen o 5 EUR/t a více, zatímco dohoda by mohla vyhnat ceny až těsně pod 26 EUR/t.

Růst ceny povolenky je ovšem limitován nízkou cenou plynu, protože nízká cena plynu v kombinaci s vyšší cenou emisní povolenky hraje v případě výroby elektřiny ve prospěch přechodu od uhlí k plynu, přičemž plyn produkuje méně emisí CO2 a společnosti tedy musí nakoupit méně povolenek.

Emitenti musí do konce dubna odevzdat povolenky za rok 2018, což může krátkodobě zvýšit obchodní aktivitu na spotovém a denním trhu s emisními povolenkami.

Rekordně vysoké zásoby zemního plynu v zásobnících

Zásoby zemního plynu v zásobnících jsou po velmi mírné zimě na rekordně vysoké úrovni. Zásoby plynu v západní Evropě jsou vyšší v porovnání s předchozím rokem přibližně o 17 miliard kubických metrů.

Navíc se očekává, že dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstanou v Evropě i nadále na velmi dobré úrovni vzhledem k cenám na japonském a korejském trhu a obecně slabé poptávce v Asii. Evropa tak sehrává balanční roli na světovém trhu s plynem, jelikož má dostatek kapacit pro import LNG a trh je likvidní i vzhledem k zmíněnému přechodu z uhlí na plyn.

Pokud se poptávka po plynu v Asii nezvýší, predikují analytici S&P Global Platts dvojnásobné zvýšení importů LNG v druhém kvartálu v porovnání s předchozím rokem na výslednou hodnotu 115 miliónů kubických metrů za den. Tlak na cenu může být dále podpořen exporty plynu ze Spojeného království na konci druhého kvartálu.

„Výhled zůstává v medvědím trendu,“ pronesl James Huckstepp, analytik společnosti S&P Global Platts.

Mezi faktory, které limitují pokles cen zemního plynu, patří podle analytiků Platts cena emisní povolenky CO2 ovlivňující náhradu uhlí plynem, toky plynu z Ruska a jejich reakce na nízké ceny plynu v Evropě – sníží své exporty nebo si budou chtít zachovat svůj tržní podíl? Reakce Gazpromu může způsobit, že vzhledem k cenám plynu v Evropě budou importy LNG neekonomické.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.