Evropský trh se zemním plynem bude nadále dobře zásobován i během druhého čtvrtletí roku 2019, přičemž současný trend klesající ceny bude s limitovaným rizikem růstu cen.

V Evropě je dle výhledu pro druhý kvartál roku 2019 vidět dobrá provozuschopnost jaderných elektráren, navýšení v dostupných přeshraničních kapacitách a také růst instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách během roku 2018 o přibližně 16 GW, které vyvažují horší podmínky pro hydroelektrárny v určitých oblastech Evropy.

Nižší zásoby vody v porovnání s předchozím rokem hlásí Španělsko (přibližně 48,2 % své kapacity, o cca 9 % méně v porovnání s předchozím rokem) a nepatrně Itálie (hodnota z února letošního roku je na 35,7 %, tzn. pokles o 0,2 %), u které další výhled zhoršuje nižší zbývající sněhová pokrývka. Hodnoty ve Francii, Rakousku, Německu a Norsku se blíží dlouhodobému normálu.

Povolenka CO2 a Brexit

Zatímco Brexit způsobuje volatilitu cen povolenek CO2 oběma směry v závislosti na očekávaném výsledném rozhodnutí a spekulacím, ostatní fundamenty naznačují tlak na oslabení cen povolenek v důsledku přechodu energetiky z uhlí na plyn. Brexit bez dohody by dle analytiků společnosti Platts mohl znamenat propad cen o 5 EUR/t a více, zatímco dohoda by mohla vyhnat ceny až těsně pod 26 EUR/t.

Růst ceny povolenky je ovšem limitován nízkou cenou plynu, protože nízká cena plynu v kombinaci s vyšší cenou emisní povolenky hraje v případě výroby elektřiny ve prospěch přechodu od uhlí k plynu, přičemž plyn produkuje méně emisí CO2 a společnosti tedy musí nakoupit méně povolenek.

Emitenti musí do konce dubna odevzdat povolenky za rok 2018, což může krátkodobě zvýšit obchodní aktivitu na spotovém a denním trhu s emisními povolenkami.

Rekordně vysoké zásoby zemního plynu v zásobnících

Zásoby zemního plynu v zásobnících jsou po velmi mírné zimě na rekordně vysoké úrovni. Zásoby plynu v západní Evropě jsou vyšší v porovnání s předchozím rokem přibližně o 17 miliard kubických metrů.

Navíc se očekává, že dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstanou v Evropě i nadále na velmi dobré úrovni vzhledem k cenám na japonském a korejském trhu a obecně slabé poptávce v Asii. Evropa tak sehrává balanční roli na světovém trhu s plynem, jelikož má dostatek kapacit pro import LNG a trh je likvidní i vzhledem k zmíněnému přechodu z uhlí na plyn.

Pokud se poptávka po plynu v Asii nezvýší, predikují analytici S&P Global Platts dvojnásobné zvýšení importů LNG v druhém kvartálu v porovnání s předchozím rokem na výslednou hodnotu 115 miliónů kubických metrů za den. Tlak na cenu může být dále podpořen exporty plynu ze Spojeného království na konci druhého kvartálu.

„Výhled zůstává v medvědím trendu,“ pronesl James Huckstepp, analytik společnosti S&P Global Platts.

Mezi faktory, které limitují pokles cen zemního plynu, patří podle analytiků Platts cena emisní povolenky CO2 ovlivňující náhradu uhlí plynem, toky plynu z Ruska a jejich reakce na nízké ceny plynu v Evropě – sníží své exporty nebo si budou chtít zachovat svůj tržní podíl? Reakce Gazpromu může způsobit, že vzhledem k cenám plynu v Evropě budou importy LNG neekonomické.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *