Domů
Komoditní trhy
Španělsko v květnu v meziročním porovnání více než zdvojnásobilo import plynu z Ruska
Plovoucí LNG terminál
Zdroj: RWE

Španělsko v květnu v meziročním porovnání více než zdvojnásobilo import plynu z Ruska

V květnu došlo mezirocně ke zdvojnasobení importu zemního plynu z Ruska do Španělska. Rusko se díky tomu stalo v měsíci druhým největším dovozcem plynu do Španělska. Tamní vláda v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině apeluje na dovozce plynu, aby s Ruskem neuzavírali nové kontakty na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).

Dovoz LNG z Ruska

Rusko se v květnu podílelo na celkovém importu plynu do Španělska z 27,9 % a bylo tak po Alžírsku (28,4 %) jeho druhým největším dovozcem plynu. Za květen 2023 dodalo 9,6 TWh v porovnání s 4,4 TWh z května 2022. Z celkového množství plynu transportovaného do Španělsko připadlo 71,4 % na dodávky LNG.

Vzhledem k velice výraznému nárůstu počtu nákladů LNG z Ruska vyzvala tamní vláda dovozce k tomu, aby nepodepisovali s ruskými společnostmi nové smlouvy.

Jak poznamenává agentura Bloomberg, tak se jedná „pouze“ o apel vlády, kterému nejsou dovozci povinni vyhovět a nejsou na něj uvaleny žádné sankce. Španělská ministrynině energetiky je ale toho názoru, že EU dovoz LNG z Ruska do bloku brzy zakáže.

„Nastane to [zákaz dovozu LNG] dřive než později,“ uvedla ke konci května Teresa Riberiová, španělská ministryně.

Španělsko pak obdobný objem (9,7 TWh), jako mu dodalo Rusko, reexportovalo. Převážně do Francie, kam dodalo 65 % exportu.

Potrubní dodávky z Ruska

Ruský plyn proudí do Evropy nicméně stále především skrze plynovody. V červnu však Rusko dodalo do Evropy pouhých 1,76 miliardy mᶾ, meziročně o 63 % méně, přičemž je nutné poznamenat, že v loňském roce již Rusko dodávalo do Evropy podstatně méně plynu, než tomu bylo zvykem dříve.

Pro srovnání – za celý rok 2019 dodal Gazprom do Evropy a Turecka 199 miliard mᶾ, v roce 2020 ovlivněného pandemií COVID-19 pak 175 miliard mᶾ, v loňském roce pak dle odhadů 85 miliard mᶾ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se