Domů
Komoditní trhy
OMV snížila výhled ceny zemního plynu pro letošní rok o více než 33 % na 40 EUR/MWh
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

OMV snížila výhled ceny zemního plynu pro letošní rok o více než 33 % na 40 EUR/MWh

Rakouský energetický gigant, společnost OMV, snížil svůj výhled ceny plynu na německém obchodním bodě THE pro letošní rok o více než 33 %. Svůj původní výhled průměrné ceny pohybující se mezi 60-70 EUR/MWh společnost zrevidovala na 40 EUR/MWh. Společnost pak dále oznámila uzavření nového 10letého kontraktu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) od dalšího evropského giganta.

Vývoj cen zemního plynu

Spotové ceny zemního plynu na přelomu loňského a letošního roku prudce poklesly zejména v důsledku kombinace mírné zimy a snížené poptávky ze strany průmyslu. Poptávka po plynu ze strany průmyslu se dosud neobnovila, a i díky tomu se EU daří plnit zásobníky v rychlejším tempu, než sama očekávala.

Stav naplněnosti zásobníků na území bloku je již nad hranicí 85 %. Spotové ceny plynu proto mohou krátkodobě před začátkem zimní sezóny, a tedy zvýšeným odběrem, dále poklesnout. Podmínkou je, že toky plynu do EU zůstanou na stávající úrovni a zásobníky by se tak zcela naplnily, přičemž plyn již nebude kam skladovat a nebude jej možné okamžitě spotřebovat.

Při pohledu na forwardové ceny plynu si lze povšimnout, že ceny jsou pro Q4/2023 a Q1/2024 podstatně výše než spotové. Samotné zásobníky totiž nejsou schopny samy o sobě vykrýt spotřebu EU během zimní sezóny a bude záležet na vývoji počasí nebo na tom, zda zmíněný pokles poptávky po plynu ze strany průmyslu nadále přetrvá. Situace se však aktuálně pro EU vyvíjí pozitivně.

OMV si zajistila nové dodávky LNG

OMV nicméně přistoupila ke snížení výhledu průměrné ceny plynu na trhu THE na úroveň okolo 40 EUR/MWh při představení svých hospodářských výsledků za první pololetí letošního roku. Zároveň také oznámila uzavření 10letého kontraktu na odběr LNG.

LNG bude OMV dodávat do regasifikačního zařízení v Rotterdamu další energetický evropský gigant – společnost BP. Roční objem dodávky se má pohybovat okolo 1,4 miliard mᶾ s počátkem v roce 2026. Pro představu - roční spotřeba plynu v ČR se v uplynulých letech pohybovala okolo 9 miliard mᶾ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
5. srpen 2023, 19:29

Ta cena plynu okolo 1000 Kč/MWh vypadá nadějně a znamenala by zastavení loňské plynové cenové manipulace a zcela nepřiměřených zisků v energetice.

miro novak
5. srpen 2023, 20:28

znamenala by? Ty neveris fotovoltickemu zazraku?

Jakub Sevcik
6. srpen 2023, 07:16

On o voze, ty o koze..Souvislost cen plynu a FVE je jaka?

Baton David
6. srpen 2023, 13:28

žeby byly záložní zdroje budované kvůli fluktuaci oze plynové? a část těchto zdrujů musí běžet jako horká záloha, stále ceny nesouvisí?

miro novak
6. srpen 2023, 23:09

Jakub ale k domacej fve nema plynovu zalohu, preto je hintak zmeteny.

Pravoslav Motyčka
6. srpen 2023, 23:28

Jsem jen zvědavý co se stane s cenami plynu až Němci odstaví uhlí a spustí 25GW plynových elektráren. My plánujeme v podstatě to samé v menším. Uhlí se odstaví za 10 let a to z teplárenství i výroby el. energie. Nula má být i pro domácnosti.

Roman Kosařík
7. srpen 2023, 12:30

Tak za 10 let se toho dá v pokrokové zemi stihnout poměrně hodně. Třeba postavit modulární reaktor v areálu každé větší teplárny, že? Ale v českých specifických podmínkách to dopadne tak, že se o tom bude těch 10 let akorát kecat a následně pak vyplakávat, že je drahá elektřina i teplo... Za těch 10 let se možná kopne poprvé do země u Dukovan, když to půjde dobře. Být spekulantem, nakoupím si už teď nějakou "produkci" z Mochovců s dodávkou v příší dekádě, protože je celkem nad slunce jasné, že z toho bude celkem slušný Klondike.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se