Bavorský premiér Söder: Německá energetická politika je „problémové dítě“

DomůNěmeckoBavorský premiér Söder: Německá energetická politika je „problémové dítě“

Německo musí přepracovat svou energetickou politiku, aby se vyhnulo problémům s bezpečností dodávek a vyššími náklady na energetickou transformaci, uvedl v rozhovoru pro list WirtschaftsWoche bavorský premiér Markus Söder.

„Je zjevné, že současný odklon od jaderné energie a uhlí dosud není spojen s ucelenou národní energetickou koncepcí,“ uvedl Söder, předseda Křesťanské sociální unie (CSU), bavorské sesterské strany CDU kancléřky Angely Merkelové.

Söder nazývá německou energetickou politiku „problémovým dítětem“ a dodal, že Německo musí zajistit rychlejší schvalovací postupy pro projekty v oblasti infrastruktury, jako jsou elektrická vedení a železniční tratě, aby byla země připravena na budoucnost.

„Všechno nám trvá příliš dlouho. Naše procesy jsou na mezinárodní úrovni stěží konkurenceschopné,“ tvrdí Söder.

Příkladem takových infrastrukturních projektů jsou předpokládané dovozní terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) v severním Německu. Podle Södera je plán federální vlády na podporu jejich výstavby moudrý krok, který zemi zajistí více alternativ.

Söder podporující „zákon o modernizaci“ pro urychlení procesů varoval, že jeho prosazení nesmí vést k menší účasti veřejnosti.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa

Bavorsko se již delší dobu obává o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa, centru německého průmyslu, které bude po odstavení jaderného bloku Gundremmingen C na konci roku 2021 a bloků Isar 2 a Neckarwestheim 2 na konci roku 2022 s největší pravděpodobností výrazně výkonově deficitní. Jen tyto 3 jaderné zdroje znamenají pro jih Německa výrobu více než 30 TWh elektrické energie.

Pokud se k tomu přičte odklon od uhlí, jsou obavy o dodávky namístě. Výstavba páteřních linek přenosové soustavy propojujících jih Německa se severem, který disponuje výraznými výrobními kapacitami zejména v podobě větrných elektráren, totiž nebude dokončena před rokem 2025 a i to je podle mnohých ambiciózní harmonogram.