BDEW: Plyn má pomoci v zachování výkonové přiměřenosti Německa po roce 2022

21. prosinec 2017, 15:38
DomůNěmeckoBDEW: Plyn má pomoci v zachování výkonové přiměřenosti Německa po roce 2022

Německý Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW) ve svém včerejším prohlášení požaduje zlepšení podmínek pro výstavbu plynových zdrojů. Díky odklonu země od jaderné energie a odstavování uhelných elektráren Německu hrozí problémy se zachováním výkonové přiměřenosti země po roce 2022. Dle BDEW by právě plynové zdroje měly být řešením, jehož realizaci je ovšem třeba politicky podpořit.

Předběžné statistiky výroby elektřiny v roce 2017 publikované BDEW ukazují pokles podílu výroby elektřiny z německých uhelných a jaderných elektráren. Nárůst naopak zaznamenal podíl výroby z obnovitelných zdrojů. Dle BDEW je vzhledem k tomuto trendu nutná politická podpora výstavby nových plynových zdrojů. Flexibilní výkon plynových zdrojů totiž napomáhá s udržováním výkonové rovnováhy v soustavě.

V roce 2017 došlo k uzavření 6 uhelných elektráren, dalších 14 uhelných zdrojů by mělo dle informací německého síťového regulátora následovat. Důvodem pro odstavování uhelných elektráren jsou především růst ceny uhlí a emisních povolenek a také zpřísňující se unijní legislativa. Elektřina vyrobená v uhelných elektrárnách mizí z trhu v Německu také díky zavádění kapacitních mechanismů.

Energetika je v Německu žhavé politické téma

V roce 2022 budou v Německu odstaveny i poslední jaderné elektrárny a v zemi tak budou chybět zdroje pro zachování výkonové přiměřenosti.  Politici by proto dle BDEW měli připravit lepší podmínky pro výstavbu nových plynových zdrojů, které mohou pružně chybějící výkon nahradit. Politická situace v Německu je ovšem aktuálně velmi komplikovaná.

Budoucnost německé energetiky je totiž také jedním z témat vyjednávání o nové vládě, které bezvýsledně probíhá už od září. Jednou z příčin ztroskotání jednání o nové vládní koalici CDU/CSU, Zelených a FDP se stal počet uhelných elektráren, které mají být v následujících letech vyřazeny z provozu.

Německo nyní čeká pokračování rozhovorů o obnovení předchozí vládní koalice mezi CDU/CSU a SPD. Možnou alternativou pro SPD je, že do vládní spolupráce budou zahrnuty pouze některé oblasti. Dle agentury Platts by z rámce případné vládní spolupráce mohla být vyloučena právě oblast energetiky a také životního prostředí.

Zdroj úvodní fotografie: www.siemens.com