Březnová aukce pro německé fotovoltaiky přinesla 37% růst vysoutěžených cen

DomůNěmeckoBřeznová aukce pro německé fotovoltaiky přinesla 37% růst vysoutěžených cen

Na začátku března v Německu proběhlo další kolo aukcí na výstavbu velkých fotovoltaických elektráren. V posledních kolech se německým aukcím již nedaří dále snižovat soutěžené ceny, ty naopak mírně rostou. Ani březnové kolo nebylo výjimkou, průměrná vysoutěžená cena oproti předešlému kolu naopak prudce vzrostla.

V druhé letošní aukci pro projekty fotovoltaických elektráren německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 500 MW výkonu. Do aukce bylo podáno 163 nabídek o celkovém výkonu 869,1 MW, objem aukce tak byl převýšen o více než 70 %.

„V současné době je zde dost projektů solárních elektráren dostupných pro dodatečná kola aukcí, aby byla zajištěna konkurence,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 121 projektů o celkovém výkonu 505,2 MW. Nejvíce nabídek již tradičně pocházelo z jihu Německa ze spolkové země Bavorsko. V Bavorsku je rovněž umožněná výstavba fotovoltaických elektráren na  zemědělské půdě, nicméně již v první letošní aukci byl limit pro letošní rok vyčerpán ze 70 %.

V druhém, březnovém kole tak německý regulátor musel z důvodu vyčerpání limitu z celkem 35 nabídek na výstavbu elektráren na zemědělské půdě či travnatých plochách 26 nabídek vyřadit.

Vysoutěžené ceny úspěšných projektů se podle regulátora pohybovaly od 39 do 84 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 65,9 EUR/MWh. Oproti poslednímu kolu, ve kterém vážený průměr cen činil 48 EUR/MWh, se tak jedná o růst o 37,3 %.

Soutěžené ceny rostou i u větrných elektráren, za rok stouply o více než polovinu

Růst soutěžených cen netrápí pouze aukce pro fotovoltaické elektrárny. V prvním letošním kole aukcí pro výstavbu větrných elektráren se vysoutěžené ceny pohybovaly v rozsahu od 52,4 do 62 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 61,1 EUR/MWh.

V poslední aukci roku 2017 se přitom soutěžily ceny i pod hranicí 40 EUR/MWh.