Domů
Německo
Klíčový verdikt německých soudů o zákazu vjezdu dieselových automobilů do měst odložen
Old Gas Pump Old Diesel Fuel Pump Gas Pump Refuel. Zdroj: public domain

Klíčový verdikt německých soudů o zákazu vjezdu dieselových automobilů do měst odložen

Německý Spolkový správní soud v Lipsku ve čtvrtek odložil rozhodnutí o tom, zda mohou města vydávat zákaz vjezdu naftových automobilů. Důvodem odkladu je nutnost důkladného zvážení všech faktů a případných dopadů, které s sebou verdikt soudu přinese. Prozatím nezodpovězenou otázkou tak stále zůstává, jestli je zákaz vjezdu naftových automobilů zákonným opatřením, jež mohou města využívat v boji se znečištěným ovzduším.

Dle čtvrtečního vyjádření by verdikt měl padnout v úterý 27. února. Německý soud také uvedl, že zvažuje předání tohoto případu Evropskému soudnímu dvoru, který by měl pomoci objasnit, zda německá města mohou zakázat vjezd dieselových automobilů i bez existujícího právního rámce na federální úrovni.

Více než dva roky po aféře Dieselgate je výrok soudu v této věci považován za klíčový pro další osud naftových automobilů v Německu. Případné umožnění zákazu pravděpodobně výrazně urychlí vyklízení pozic dieslových automobilů. Ještě na začátku roku 2015 měly totiž diesely podíl na nově registrovaných automobilech v Německu téměř 48 %. V lednu 2018 však jejich podíl klesl na třetinu.

Vývoj podílu jednotlivých typů pohonu na registraci nových vozidel v Německu v období 2015 – 2018. Zdroj: www.cleanenergywire.org

Po letech marného boje německých měst se znečištěným ovzduším bylo městům Stuttgartu a Düsseldorfu soudně nařízeno, že musí omezit koncentraci oxidů dusíku v ovzduší pod limity stanovené EU. Pokud to bude nezbytné, tak i s za cenu omezení vjezdu aut s naftovým motorem do těchto měst.

Spolkové země se ovšem postavily na odpor proti takovémuto přístupu, který by výrazně omezil 15 milionů vlastníku naftových automobilů v Německu. Spolkové země označily zákaz za protiprávní a postoupily záležitost Spolkovému správnímu soudu, který má v těchto záležitostech rozhodující slovo. Jasněji o osudu dieselových automobilů u našich západních sousedů by tak mělo být již příští úterý.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.