Německé solární elektrárny drží vysoké tempo růstu i tento rok

DomůNěmeckoNěmecké solární elektrárny drží vysoké tempo růstu i tento rok

V Německu za leden přibylo 579 MW nových solárních elektráren, které tak pokračují v tempu minulého roku, kdy jich byly nainstalovány 3 GW. Celkem Německo disponuje v solárních elektrárnách zhruba 46,5 GW instalovaného výkonu. Pokud bude růst pokračovat současným tempem, dosáhnou solární elektrárny stropu pro jejich podporu pravděpodobně již příští rok.

Německé solární elektrárny pokračují v trendu rychlého růstu instalovaného výkonu z minulého roku a dle dat německého regulátora jich jen za letošní leden přibylo dalších 579 MW. Celkový instalovaný výkon německých solárních elektráren se tak vyšplhal na 46,5 GW. Již během příštího roku by tak mohly solární elektrárny narazit na strop pro získání podpory, který je německou vládou stanoven na 52 GW.

„Strop pro soláry pochází z úplně jiné doby. Spolková vláda mezitím zjistila, že pro dosažení klimatických cílů bude zapotřebí výrazně více výkonu v solárních elektrárnách,“ uvedl šéf německé asociace BSW Solar, Carsen Koenig.

Podpora pro solární elektrárny se v Německu dělí do tří kategorií. Do první spadají projekty s instalovaným výkonem nad 750 kW, které soutěží o podporu v rámci aukcí. Další kategorií jsou komerční střešní instalace s výkonem 40-750 kW, jejichž podpora bude od dubna snížena na 89 EUR/MWh, a poslední kategorií jsou domácí střešní instalace do 40 kW, které jsou podporovány částkou přesahující 100 EUR/MWh.

V poslední aukci, která proběhla v druhé půlce února, si podporu zajistily solární projekty s výkonem 178 MW a průměrnou cenou 48 EUR/MWh, což je zhruba o 1 EUR/MWh více, než v aukci předchozí.

Společnost EnBW již ovšem připravuje dva projekty na rok 2020, jejichž provoz předpokládá zcela bez podpory.

Výroba z FVE nadále roste

Dle předběžných dat vyrobily fotovoltaické elektrárny v únoru 2019 zhruba 2,4 TWh elektřiny, což je v meziročním srovnání o 18 % více. V 11 dnech v měsíci pak špičky dodávaného výkonu přesahovaly 20 GW.

V loňském roce vyrobily solární elektrárny v Německu 46 TWh elektrické energie, přičemž 75 % z toho bylo dodáno do sítě v období od dubna do září.