Domů
Německo
Německo by do roku 2030 mělo mít čtvrtou největší dovozní kapacitu pro LNG na světě
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Německo by do roku 2030 mělo mít čtvrtou největší dovozní kapacitu pro LNG na světě

Německo
12 komentářů
3. březen 2023, 06:51
Jan Budín

Importní kapacita pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu by do konce stávající dekády měla dosáhnout 71 mil. tun/rok, což odpovídá 97 mld. m3/rok zemního plynu v plynném skupenství. Ještě do konce letošního roku by mělo být v Německu, které před rokem 2022 nemělo jediný LNG terminál, celkem sedm plovoucích LNG terminálů. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Německo by se do roku 2030 mělo při naplnění plánů zveřejněných tamním ministerstvem hospodářství a energetickou skupinou RWE stát zemí s čtvrtou největší dovozní kapacitou pro LNG na světě. A to hned za Jižní Koreou, Čínou a Japonskem.

Aby Německo uspíšilo růst importní kapacity pro LNG, soustředí se v krátkodobém horizontu na plovoucí LNG terminály, které mají být postupně v druhé polovině dvacátých let nahrazovány klasickými LNG terminály.

"V Německu by mělo být využíváno celkem 10 plovoucích terminálů. Dva jsou plánovány ve Wilhelmshavenu, jeden v Brunsbüttelu a Stadu a šest v Lubminu, který by se tak měl stát největším importním uzlem pro LNG v Evropě. Některé plovoucí terminály přestanou být využívány poté, co budou zprovozněny pobřežní terminály u měst Stade, Brunsbüttel a Wilhelmshaven," informuje Argus.

Tři plovoucí terminály již v provozu

Z plánovaných deseti plovoucích LNG terminálů jsou již tři v provozu - terminál u Wilhelmshavenu s kapacitou 5,8 mil. tun/rok, terminál v Lubminu s roční kapacitou 3,5 mil. tun a poslední zprovozněný terminál v Brunsbüttelu s kapacitou 3,1 mil. tun/rok.

Další tři plovoucí terminály, za jejichž vybudováním stojí německý stát, mají být zprovozněny do konce letošního roku - druhý terminál u Wilhelmshavenu, terminál u města Stade a druhý terminál v Lubminu. Do provozu by měl být letos uveden také soukromý projekt společnosti Deutsche Regas.

Německo by tak již na konci letošního roku mělo mít k dispozici dovozní kapacitu pro LNG ve výši 35 mil. tun, což odpovídá téměř 50 mld. m3 zemního plynu v plynném skupenství.

LNG nejen pro Německo, ale i pro sousedy

Plány na masivní rozvoj dovozní infrastruktury pro LNG v Německu, které jsou odpovědí na ukončení potrubních dodávek zemního plynu z Ruska, se setkávají i s kritikou, například ze strany environmentální skupiny Deutsche Umwelthilfe e.V. (DUH).

Podobnou kritiku odmítá prezident německého regulátora pro síťová odvětví Bundesnetzagentur Klaus Müller, podle kterého je zapotřebí zajistit bezpečnost dodávek a není možné se spoléhat na podobně mírné zimy, jakou Evropa zažívá v letošním roce.

Podle Müllera musí Německo navíc myslet i na sousední země, které nemají možnost vybudovat si vlastní LNG terminály a které budou spoléhat na dovoz zemního plynu ze zemí s přístupem k moři. Mezi tyto země patří mimo jiné Česká republika, Rakousku, Maďarsko či Slovensko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Zdeves Pavel
3. březen 2023, 09:57

Pak zbývá jen ta maličkost ,jako sehnat levný plyn.

Petr prochaska
3. březen 2023, 10:44

A ještě za situace, kdy říkají, že nechtějí dlouhodobé smlouvy a plyn dlouhodobě, ale jen do doby než ho nahradí OZE.

Karel Salaj
3. březen 2023, 10:41

Kamarádi jim vyhodili z vděčnosti plynovod, budou muset stavět terminály a vozit plyn od spřátelených států...

Michal K.
3. březen 2023, 11:16

postavenie kolonie

Richard Vacek
3. březen 2023, 11:43

Hlavně by si měli Němci tu infrastrukturu dobře hlídat. Minimálně do doby, než se podaří odhalit a potrestat terosty, kteří se snaží je od zdrojů energie odříznout.

Miroslav
3. březen 2023, 12:13

Ty už hledat nemusí, všichni vědí že to byli rusáci.

Zdeves Pavel
3. březen 2023, 13:57

Všichni vědí kdo a jak to udělal. Vy musíte lítat dle Strosmajera jako bílá holubička.

Michal K.
3. březen 2023, 14:46

mate tam preklep, navyse jedno r ...

Dpetr
3. březen 2023, 15:07

Ne,chybi mu tam jedno S

Petr Dolák
3. březen 2023, 21:02

EU sice nemá plyn, ale od Rusa ho na povel ukrajinských a amerických bratří nechce....prostě.

Pravoslav Motyčka
3. březen 2023, 21:33

Němci budou potřebovat dovážet velké množství plynu. Vytápění budov přejde na tepelná čerpadla a tím se uvolní plyn pro elektroenergetiku. Ten pak spolu s OZE nahradí domácí uhlí. Německo nebude za 10 let dovozně méně závislé než dnes. Jen bude bez jádra a velké části domácí uhelné energetiky dovoz plynu zůstane. Takový přechod podle mě nemá moc logiku ta by měla být přesně opačná nejdříve nahradit dovozy , které jsou a pak teprve odstranit domácí zdroje. Němci v rámci boje proti CO2 pozavírali svoje jaderné elektrárny.

Pavel K
3. březen 2023, 23:27

Sice nesouhlasím s předčasným uzavřením JE v Německu, ale to mi nebrání, abych se ohradil proti Vašemu tendenčnímu rčení, že to udělali kvůli boji s CO2. Top udělali kvůli obavám z JE, že už na začátku milénia byli rozhodnuti, že od JE energetiky odejdou, což urychlila Fukušima.

Věřím, že jste natolik rozumný, že nás tady nemáte za blbce, že sežereme Vaše tvrzení. :-)

No a pokud by to nebylo jasné, uzavírání funkčních a prosperujících JE není Greendeal. To je jiná Německá fetiš. Ta se dá vypozorovat už při uzavírání východoněmeckých JE po sjednocení, kde likvidace stále více jak modernizace do západních standardů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se