Domů
Německo
Německo hledá způsob, jak zrychlit rozvoj solárních elektráren. Představilo návrh solární strategie
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Německo hledá způsob, jak zrychlit rozvoj solárních elektráren. Představilo návrh solární strategie

Německo
37 komentářů
18. březen 2023, 12:42
Jan Budín

Německé ministerstvo hospodářství představilo návrh solární strategie, která má zemi pomoci s urychlením rozvoje těchto zdrojů a dosažením cíle 215 GW instalovaného výkonu do roku 2030. Ke konci roku 2022 činil celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Německu 66,5 GW.

Solární elektrárny mají Německu pomoci s dosažením cíle 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny do roku 2030 a následným dosažením uhlíkové neutrality v elektroenergetice do roku 2035. Do roku 2030 má proto dle loni definovaného cíle vzrůst jejich instalovaný výkon z necelých 67 GW na 215 GW.

Aby bylo této hodnoty dosaženo, potřebuje Německo významně zrychlit tempo rozvoje těchto zdrojů a do roku 2026 dosáhnout ročního nově instalovaného výkonu 22 GW. Pro srovnání, loni byly v Německu uvedeny do provozu solární elektrárny o instalovaném výkonu 7,2 GW.

Návrh solární strategie

S urychlením rozvoje má pomoci připravovaná solární strategie, jejíž návrh zveřejnilo minulý týden ministerstvo hospodářství. Strategie se zaměřuje na celkem 11 oblastí, které zahrnují mimo jiné zjednodušení stavebního zákona, posílení role agrovoltaiky či dočasné zvýšení maximální velikosti pro elektrárny soutěžící o provozní podporu v aukcích z 20 na 100 MW.

Strategie se zaměřuje také na problémy v oblasti dodavatelského řetězce, jako jsou nedostatek kvalifikované pracovní síly či závislost na dodávkách zařízení z Číny.

Konzultační proces k navržené strategii poběží do 24. března a ministerstvo by mělo představit finální verzi začátkem května.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Richard Vacek
18. březen 2023, 15:44

Jak řešitelné se jeví přesunutí Německa do vesmíru, kde bude umístěno tak, aby bylo dostatečně osluněné nejen v noci, ale i v zimě.

Zdeves Pavel
18. březen 2023, 16:03

Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů. V to asi věří.

Petr Dolák
18. březen 2023, 22:29

Podobné plány jsou jenom povídačky na uchlácholení jednodušších lidí. Normální člověk jasně vidí, jak nás Bruselem vnucovaný rozmach OZE a elektromobility přímo žene do područí Číny.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2023, 18:10

Vtipné je , že náš stát přestal dotovat FVE na střechách pro firmy a místo toho se staví s dotacemi FVE na zemi. Tomu říkám ekologie.

Richard Vacek
18. březen 2023, 18:57

Nesmysl je, proč něco takového stát vůbec dotuje. Raketové ceny elektřiny vedou automaticky k tomu, že se lidé dávají na samozásobitelství i v energetice.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2023, 21:46

Firmy kupují elektřinu na burze tam máte cenu okolo 3kč to je tak cena za kterou vám funguje velká FVE bez dotací. Ceny už nepadají , protože roste celosvětová poptávka. Uvědomte si , že firmy neplatí distribuci za kWh , platí paušál za výkon a ten jim FVE nesníží. Neplatí ani DPH jako vy při koupi elektřiny a když prodávají pak z toho co prodají musí zaplatit daně. Navíc ty velké FVE mají drahé řídící systémy ,takže oni nejsou na 1kW levnější než třeba 50kW. Často tam musí stavět nové trafo atd. Bez dotací bude těchto velkých projektů na střechách firem málo.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2023, 21:34

Jinak 22GW ročně instalované výkonu to je 2,75GW (cca ) pro stát velikosti ČR. To je nerealizovatelné. Je to prostě a jednoduše příliš mnoho. Další problém je kam to dát Německo je zhruba 3x větší než ČR jejich plán znamená 76GW FVE na plochu ČR opět nesmysl.

Matoo
19. březen 2023, 17:11

Nemecko je skoro 5x vetsi nez CR. Jinak souhlas.

Petr Turek
19. březen 2023, 09:06

Dobrý den, jen si dovolím konstatovat, že špičková spotřeba SRN dosahuje patřičného příkonu cca 80 GW, tedy již dnešních 66,5 GW je již dost nad reálnou spotřebu, pokud do okamžitého výkonu započteme vodní, větrné, bioplynové a další elektrárny. Tedy 215 GW jest úplným nesmyslem, neboť nebude kam s takovým výkonem, když zrovna zasvítí sluníčko...

A kolegové, prosím nepište, že se vybudují za miliardy euro bateriová úložiště či elektrolyzéry na výrobu vodíku, v takovémto případě pak celý evropský průmysl se odstěhuje do Indie, Vietnamu a jinam...

Prostě zelené šílení naše milé sousedy nepustilo....

Richard Vacek
19. březen 2023, 10:16

Vypadá to, že pochybujete o odbornosti našich zelených sousedů. Asi nevíte, že nedostatek odbornosti se dá nahradit nadbytkem nadšení.

Milan Vaněček
19. březen 2023, 13:51

Vážení, to je tedy "úroveň" diskuse. Uvědomte si prosím, že 100 GW špičkového výkonu FVE Vám dá nad 100 TWh elektřiny za rok. Ale ani v maximu denního výkonu Vám to nedá 100 GW, to je jen testovaný výkon za laboratorních podmínek (každý vyrobený panel je testován). Těch 100GW u fotovoltaické elektrárny musíte násobit faktorem "performance ratio", nyní už je nad 0,8.

A potom, nemusíte vyrábět nejvíce elektřiny v pravé poledne. Můžete vyrábět nejvíce dopoledne a odpoledne či navečer, když panely orientujete na východ/západ. Můžete mít v poledne minimum výroby.

Ale celková roční výroba je pak cca 0,8 krát nižší než maximální možná.

Můžete panely (nejlépe bifaciální) postavit kolmo k zemi nebo rovné střeše, směrem na jih, a pak máte v poledne minimum, výrobu hlavně ráno a večer, ale zas kvůli bifacialitě tu celkovou roční výrobu zase zvýšíte.

To není jaderka, která u nás buď jede na 100% nebo stojí.

Už jsem Vám zde dávno psal, že Němci budou mít instalováno více než 200 GWp špičkového výkonu ve fotovoltaice, ale musíte tomu rozumět, co to je ten špičkový výkon.

FVE potřebují (v tom rozsahu co bude třeba v Německu) především inteligentní regulaci spotřeby pomocí chytrých sítí a ekonomických nástrojů(pro nabíjení elektromobilů, spouštění klimatizace, ohřev vody,...). Zkrátka, chce to něco co mají špičkoví inženýři v Německu, v Číně, v USA a doufám že i u nás. Rozum, invenci, odborné znalosti, ne kecy.

Emil
19. březen 2023, 14:28

Fraunhofer, str. 64 obr. č. 49, z grafu rozhodně nevyplývá, že "Můžete vyrábět nejvíce dopoledne a odpoledne či navečer, když panely orientujete na východ/západ. Můžete mít v poledne minimum výroby."

ise. fraunhofer. de/content/dam/ise/en/documents/publications/studies/recent-facts-about-photovoltaics-in-germany. pdf

Milan Vaněček
19. březen 2023, 15:45

Je vidět, podle toho co píšete, že tomu (obr. 49 a mé tvrzení) nerozumíte. Obr. 49 je především o něčem jiném, a asi jste přehlédl jejich větu, cituji

"bifacial modules with north-south gradient, which provide

more electricity in the morning and afternoon than at noon"

Další věc je to, že dokavade byly zaručené vysoké platby za elektřinu z fotovoltaiky, tak 99% instalací dávalo přednost fixní orientaci na jih. V okamžiku tržního výkupu za spotové ceny začnou lidé dávat přednost novým způsobům instalací, o kterých Vás zde informuji.

Ve fotovoltaice máte velký pokrok a vývoj každý rok....

Emil
19. březen 2023, 17:14

Ne, Vaněčku, já jsem nic nepřehlédl. Ve vašem tvrzení, které jsem citoval, se nic o bifaciálních panelech nepíše. Tak se laskavě přestaňte vykrucovat, odvádět řeč na tvrzení úplně jiné a hodnotit čemu kdo nerozumí, když jste ani nepochopil o čem jsem psal.

Milan Vaněček
19. březen 2023, 18:49

Bdím nebo sním? Cituji, co jsem napsal:

Můžete panely (nejlépe bifaciální) postavit kolmo k zemi nebo rovné střeše, směrem na jih, a pak máte v poledne minimum, výrobu hlavně ráno a večer, ale zas kvůli bifacialitě tu celkovou roční výrobu zase zvýšíte.

Emil
19. březen 2023, 19:09

Nejspíš jako obvykle obojí současně, Vaněčku. O vašem výroku o bifaciálních panelech jsem nepsal vůbec nic, psal jsem o úplně jiném výroku, znovu cituji: "Můžete vyrábět nejvíce dopoledne a odpoledne či navečer, když panely orientujete na východ/západ. Můžete mít v poledne minimum výroby." Odkaz na Fraunhofer ukazuje, že tomu tak není.

Milan Vaněček
19. březen 2023, 19:42

K tomu mohu jen dodat to co říká Werich o delším rozhovoru (než 1 minuta) s ....

Antonín Mikeš
20. březen 2023, 13:39

"ale zas kvůli bifacialitě tu celkovou roční výrobu zase zvýšíte"

Ale proto, že zvýšíte instalovaný výkon a taky cenu instalace.

Já upřímně furt nerozumím tomu proč sem taháte ten váš koeficient 0,8. Pokud Německo naistaluje 100GWp FVE pak dle vašeho tvrzení bude maximální výkon jen 80GW. Ale i to je hodnota kterou už Německo nedokáže vůbec spotřebovat (v létě v poledne) když maximální spotřeba zatížení je 65 GW - dle místního energostatu.

"V okamžiku tržního výkupu za spotové ceny"

A toho se dočkáme kdy? Zatím to jsou pořád jen samé aukce na výkon a celkovou výrobu nebo PPA prakticky na totéž, tu odpovědnost za odchylku na provozovatele FVE nikdo nepřenáší a nejspíš to ani nikdo neplánuje. Zatím se jde spíše poměrně jednoznačně tím směrem, že odchylku sanuje stát. Stavba plynových elektráren v Německu.

Milan Vaněček
20. březen 2023, 17:25

Pane Mikeši proto, že Vás chci vzdělávat a vysvětlit Vám důležité detaily fotovoltaiky.

Za tím "performance ratio" kterým musíte násobit špičkový "nameplate" výkon, je obrovský vývoj, porozumění fyzice, zlepšování z historických hodnot 0,6-0,7 na průměrných 0,8 a špičkových 0,9. Je toho dosaženo především snížením teplotní závislosti účinnosti fotovoltaických článků u nejnovějších technologií výroby.

Antonín Mikeš
20. březen 2023, 20:48

Je jistě chválihodné, že nás chcete vzdělávat ale ten váš koeficient nějak není spolehlivý, zrovna teď na jaře se internet hemží meřeními od majitelů FVE, kteří ukazují jak jejich FVE umí i 110% (někdy i víc) instalovaného výkonu, jen když se sejdou podmínky.

K druhé části mého příspěvku, tedy kam dáme přebytečný výkon, jak ho tam dostaneme, kdo to všechno zaplatí a kdy se konečně přejde na "spotové výkupní ceny" nemáte nic?

Milan Vaněček
20. březen 2023, 21:17

Pane Mikeši,

to performance ratio vyhodnocuje průměr celoročního provozu, v zimě, když svítí slunce a fouká tak je účinnost vyšší než v letním bezvětří, neboť rozdíl v teplotě FV článků (zima/léto) je velmi velký. Vysoká teplota článků v létě (přes 60C) sráží účinnost oproti účinnosti laboratorně testované při 25C.

Ten Váš "přebytečný výkon" převezme rádo levné dobíjení elektromobilů, ušetří to ČR desítky miliard za dovoz ropy.

Antonín Mikeš
22. březen 2023, 22:50

Pane Vaněčku vím v čem spočívá kolísání výkonu FVE, ale nedivím se, že ten váš koeficient používáte jen vy, podle mě mu nikdo jiný ani rozumět nemůže. V zimě je sice vyšší účinnost ale zas nižší osvit, možná napište článek ve kterém popíšete co to má být vlastně za poměr.

Na to vaše "levné dobíjení elektromobilů", které asi nebude levné, protože každý bude chtít dobíjet z OZE "když je to tak hrozně IN", jistě není přichystaná síť. Pochybuji že distributor dovolí v létě v poledne každému zapnout nabíjení 10kW - a pokud to distributorovi přikáže zákon, začne posilovat síť aby to umožnil, a to budeme koukat kolik bude platba za jistič (případně za distribuci). Ale je pravda že v Německu už si na velké poplatky zvykli, tak proč ne.

hlpb
20. březen 2023, 08:25

Emile, jen připomínka, aby nezapadla má předpověď pro ropu, když byl Brent na 88 dolarech za barel, že Brent klesne k hranici 65 dolarů za barel. Už chybí jen 6 dolarů. Je fajn tomu rozumět.

Emil
20. březen 2023, 18:24

Je fajn tomu rozumět, ale to rozhodně není váš případ, Bláho. Ta vaše předpověď byla 6.12, kdy Brent nestál 88 dolarů za barel ale 79 dolarů za barel, na těch 88 dolarů vystoupala až měsíc a půl poté, co jste předpovídal ten "silný medvědí trend". Ale jestli chcete probírat vaše "úspěchy" v předpovědích, nemám s tím problém, mám v zásobě některé opravdové skvosty.

Richard Vacek
19. březen 2023, 14:34

Jak si představujete regulaci spotřeby FV pomocí chytrých sítí léto/zima?

Milan Vaněček
19. březen 2023, 15:50

Pro většinu obyvatel zeměkoule (mnohem více jich žije blíže rovníku než my) to problém není. Pro nás (50. rovnoběžka) z toho vyplývá nutnost budovat větrné elektrárny, které obvykle v EU okolo 50 rovnoběžky, dávají nejvíce elektřiny v zimním období.

Chytré sítě potřebují VtE i FVE.

Richard Vacek
19. březen 2023, 16:14

Už dnes v Německu narážejí na to, že nemají kam solární a jindy zase větrnou elektřinu posílat. Budování dalších zdrojů tento problém dále umocní. Ukládání této elektřiny do baterií vede k tomu, že "levná" elektřina se stává drahou. A vypínání těchto OZE zdrojů zase vede k tomu, že se nezaplatí, protože když bude svítit slunce, nebo foukat vítr, tak budou vypnuté. Samozžejmě, může se to řešit jako v Německu, kde se jim platí za to, že elektřinu nevyrábějí, ale i to se projeví v tom, že z takového mixu je elektřina nejdražší na světě, což už několik let vidíme. Z června je v Německu elektřina 0.492 EUR/kWh, u nás 0.341 , v USA 0.163 a v Číně 0.074.

Martin Prokš
20. březen 2023, 12:15

Dobrý den,

Pane Vaněček, zase to moc nefouká. Sice trochu svítí kolem poledne, ale furt nic moc, evidentně se občas místně honí mráčky. Tak gumáky, štafle, Severní moře, a foukat a foukat. Už tam máte stát od pátku od večera!

Heil Gréta!

Emil
19. březen 2023, 14:38

P.S.: Jaderka "u nás buď jede na 100% nebo stojí" proto, že prodá kdykoliv jakékoliv množství elektřiny je schopna vyrobit, takže nemusí svou výrobu omezovat.

Pravoslav Motyčka
19. březen 2023, 16:29

Dá se očekávat ,že panely orientované různě budou mít jiné maximum výroby ale celkové maximum bude okolo poledního při jasném dnu v létě někde mezi 0,65 maxima. To je 162GW výkonu. Nejméně 2 násobek spotřeby Německa Žádná regulace na straně spotřeby toto nebude schopná uregulovat. Ta energie se buď přemění na teplo a nebo se budou muset FVE částečně odstavit. Vodík nelze vyrábět nárazově. Na druhou stranu , když nebude jasno pak FVE dají okolo 0,15% maxima to je 32GW přes poledne. A to asi nebude problém spotřebovat. Takže když spočítáme , že rok má 4380 hodiny ,kdy je den a FVE něco dává a z toho 1000 hodin svítí slunce , přitom problematických je 300 hodin protože když svítí slunce ráno nebo večer v mrazech , jen části Německa pak výroba vysoká nebude pak máme problém v 7% času výroby FVE. ( Ve skutečnosti to možná bude více kvůli problémům s přenosovou sítí , ale je to řešitelné) Takže to není zase taková katastrofa , pokud by bylo slunce jediným nestabilním zdrojem , v praxi bude docházet k tomu ,že se bude sčítat efekt větru a slunce , takže těch problematických hodin bude více , přesto pokud přijdou investice do sítí a FVE a větrné el. se budou vypínat pak zhruba 1/4 energie co budou schopny vyrobit tyto FVE nebude moci být efektivně využita - skončí patrně v topných tělesech část nebude využita vůbec.

Milan Vaněček
19. březen 2023, 16:49

V jaderných a jiných tepelných elektrárnách se většinou nevyužívají 2/3 energie vzniklé spalováním či radioaktivním rozpadem. Ve slunečním článku jsou to 3/4 nevyužité sluneční energie, dopadající na FV panel. Ale té sluneční energie máte tolik (za 1 hodinu dopadne na Zemi sluneční energie zhruba taková co všechny elektrány vyrábí celý rok) a je zadarmo (a sluneční panel si může koupit i velmi chudý obyvatel zeměkoule). Kdežto uhlí, ropa, plyn či jaderné palivo jsou omezené, drahé komodity.

To je obrovský rozdíl.

Sluneční energii může konkurovat jen tekoucí voda, vítr, biomasa (a i to vše je ze slunečního svitu). Dohromady tedy OZE nemají výhledově ve výrobě elektřiny konkurenci. Ale CHCE TO ČAS, aby technický pokrok zvítězil bez hysterie, bez zdražování ceny elektřiny, bez buzerace obyvatelstva EU co musí (pokud možno brzy) udělat...

Zdeves Pavel
20. březen 2023, 14:39

No chtělo by to pane Vanecku jen s pomocí zelených změnit dva zákony termodynamiky a máte to doma. Protože u vás jde vše jen u klasiky a jádra jsou ty co říkají " to nejde", že.

Antonín Mikeš
20. březen 2023, 15:07

Pane Vaněčku už zase porovnáváte neporovnatelné věci.

"FVE nebude moci být efektivně využita - skončí patrně v topných tělesech část nebude využita vůbec."

"V jaderných a jiných tepelných elektrárnách se většinou nevyužívají 2/3 energie.."

Je přeci rozdíl jestli palivová elektrárna sníží výrobu a ušetří palivo (a možná i údržbu) a mezi tím když FVE vyrobenou elektřinu nedodá (protože není odbyt).

Porovnávat účinnost a využití tímto způsobem je nesprávné.

Na druhou stranu je pravda že se FVE běžně dimenzují na větší kapacitu aby byly schopny dodávat dostatek v přechodných obdobích, s tím že se přebytek v létě buď prodá nebo nevyužije (v nejhorším případě se pořídí bazén nebo další technologie, čili místo úspory další náklady). Myslím, že byste měl veřejně přiznat, že v budoucnu bude část energie z OZE nevyužita, protože pro ni nebude na trhu místo a o tuto energii snížit výrobu OZE, čili zdražit výstup EE z OZE o dané procento. Přestane platit 1kWp = 1 MWh/rok.

Milan Vaněček
20. březen 2023, 17:35

Především elektromobilita způsobí, že o tuto velmi levnou elektřinu bude zájem neustále, čím dál tím větší. A stát tím ušetří desítky miliard ročně za nákup nafty a benzinu, pane Mikeši.

Antonín Mikeš
20. březen 2023, 22:19

"že o tuto velmi levnou elektřinu bude zájem neustále, čím dál tím větší."

Vaše tvrzení je oxymoron, když je o něco rostoucí zájem, není to velmi levné.

Radekb
21. březen 2023, 16:54

Mohu poprosit o zdroj tvrzení, že jádro umí jen 0 a 100%. Děkuji.

PetrD
19. březen 2023, 17:57

Joo, tak nemci.

Meli zavazek do 2020 mit 1000 000 elektromobilu. Splnili to o rok pozdeji, a to jen diky tomu, ze tam zapocitali plugin hybridy, hybridy snad i kosacky a varni kanvice ...

Uz vidim jak z tych 7GW rocne skoci na 22GW.

To zas smrdi nejakou novou uhelkou nebo plynovou elektrarnou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se