Únorová aukce v Německu přinesla zvýšení ceny pro onshore vítr, pro fotovoltaiku další pokles

DomůNěmeckoÚnorová aukce v Německu přinesla zvýšení ceny pro onshore vítr, pro fotovoltaiku další pokles

Německý regulátor Bundesnetzagentur zveřejnil výsledky dalších aukcí pro výstavbu onshore větrných a solárních elektráren. V případě větrných elektráren vzrostla průměrná vysoutěžená cena oproti poslednímu kolu téměř o čtvrtinu, aukce pro fotovoltaické zdroje naopak přinesla další cenový pokles.

Na začátku měsíce v Německu proběhla první letošní kola aukcí pro výstavbu onshore větrných a fotovoltaických elektráren. Velmi očekávané byly zejména výsledky aukce pro větrné elektrárny, kde oproti loňským kolům došlo k úpravě pravidel. Zásadní byla zejména změna pravidel pro komunitní projekty, které musely mít pro účast v letošním prvním kole dopředu zajištěné povolení.

Na rozdíl od posledního kola z minulého roku, kdy objem přihlášených projektů s 2,6 GW dosáhl více než dvojnásobků nabízeného výkonu, byl zájem investorů výrazně nižší. Do prvního letošního kola, ve kterém německý regulátor nabídl 700 MW, investoři přihlásili projekty o celkovém výkonu 989 MW.

„Pokles nabídek v aukci pro onshore větrné elektrárny ukazuje, že aukce samy od sebe neporostou. Z růstu průměrné udělené ceny na 4,6 centů (regulátor později uveřejnil korekci na 4,73 centů za kWh, pozn. red.) je jasné, že u nabídek z minulé aukce, které nemusely mít povolení a měly dobu realizace 4,5 roku, byl předpokládán jiný technologický a cenový vývoj, než je u nabídek se zajištěným povolením a dobou realizace 2,5 let,“ uvedl k výsledkům aukce Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur.

Kromě nižšího zájmu první letošní kolo přineslo i zvýšení nabízených cen, a tím pádem i vyšší průměrnou vysoutěženou cenu. Zatímco v posledním loňském kole dosáhl průměr úspěšných nabídek 38 EUR/MWh, v právě proběhlém kole byl vážený průměr cen úspěšných projektů s 47,3 EUR/MWh o 24 % vyšší. První letošní aukce tak přinesla vyšší cenu, než která byla dosažena nejen ve třetím, ale i ve druhém loňském kole (42,8 EUR/MWh).

Ze 132 přihlášených projektů s celkovým výkonem 989 MW v aukci nakonec uspělo 83 projektů o výkonu 709 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly v rozmezí od 38 do 52,8 EUR/MWh. Změna pravidel se projevila i na podílu komunitních projektů – v minulém kole bylo z 61 úspěšných projektů 60 komunitních, v letošním prvním kole však bylo z 83 úspěšných projektů pouze 19 komunitních.

Další pokles cen pro fotovoltaiku

V případě aukce pro fotovoltaické elektrárny došlo, na rozdíl od větrných zdrojů, k dalšímu poklesu vysoutěžených cen. V případě aukce pro fotovoltaické elektrárny byl rovněž znát výrazně vyšší zájem investorů. Do prvního letošního kola, ve které německý regulátor nabídl 200 MW výkonu, bylo přihlášeno 54 projektů o celkovém výkonu 546 MW.

V aukci nakonec uspělo 24 projektů, z čehož 11 bude postaveno na zemědělské půdě. Výstavbě fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě otevřelo cestu druhé loňské kolo aukce, pouze však ve spolkových zemích Bavorsko a Bádensko-Württembersko, a to na půdě s nepříznivými podmínkami, tedy v málo úrodných oblastech.

Nabídky úspěšných projektů dosahovaly od 38,6 do 45,9 EUR/MWh, vážený průměr poté 43,3 EUR/MWh. V minulém, poslední loňském kole se ceny pohybovaly mezi 42,9 a 50,6 EUR/MWh, přičemž průměr dosáhl 49,1 EUR/MWh.

16 projektů regulátor musel z aukce nicméně vyřadit kvůli nedodržení termínu pro zaslání nabídek, či jiným nedostatkům.

„S poklesem ceny na 4,33 centu za kWh se aukce pro solární elektrárny opět osvědčily jako způsob pro určování ceny. Vyloučení nabídek kvůli formálním nedostatkům a nedodržení termínu je nevyhnutelné. Naše ruce jsou bohužel svázané: pokud dojde k takovýmto nedostatkům, musíme nabídky z aukce vyloučit,“ dodává Jochen Homann.