Domů
Německo
Německo mělo letos spustit 4 nové záložní zdroje, jejich spuštění se ovšem odkládá
Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německo mělo letos spustit 4 nové záložní zdroje, jejich spuštění se ovšem odkládá

Celkem tři nové záložní plynové zdroje a jeden na topný olej o celkovém instalovaném výkonu 1,2 GW budou opožděny oproti plánovanému datu uvedení do provozu. Zprovozněny přitom měly být do konce října letošního roku. Jejich výstavbu si v roce 2017 vyžádali němečtí provozovatelé přenosové soustavy a jejich spuštění mělo nahradit výkon v jaderných elektrárnách na jihu země, které měly být odstaveny na konci tohoto roku.

Ačkoliv se Německo rozhodlo definitivně odstavit jaderné elektrárny, již delší dobu dopředu plánovalo nahradit alespoň část chybějícího výkonu záložními zdroji. Podle informací webu Montelnews.com měly být uvedeny do provozu do konce letošního října celkem 4 elektrárny, každá o výkonu 300 MW. O výstavbu se měly postarat společnosti RWE, Uniper, ENBW a Leag z holdingu EPH.

Již nyní je jisté, že žádný ze zdrojů postaven v plánovaném termínu nebude. Jediným zdrojem, který má být postaven před definitivním uzavřením německých jaderných elektráren, je Irsching 6 společnosti Uniper. Elektrárna má být uvedena do provozu v březnu příští rok, tedy přibližně měsíc před nyní plánovaným odstavením jaderných elektráren.

Jeden z bloků moderní paroplynové elektrárny Irsching. Zdroj: Uniper

"Ve fázi výstavby došlo ke zpoždění mimo jiné kvůli pandemii onemocnění Covid-19, ale také z technických důvodů," uvedl ke zpoždění tiskový mluvčí společnosti Uniper Oliver Roeder.

Elektrárny sice měly být původně uvedeny do provozu v tomto roce, nicméně samotné aukce organizované provozovateli přenosových soustav, ve kterých se rozhodovalo o tom, kdo záložní zdroj postaví, byly několikrát opožděny. Například o elektrárně Leipheim, kterou staví Leag z holdingu EPH, se rozhodlo teprve v únoru 2021. Leipheim má být k dispozici provozovateli přenosové soustavy Amprion od 5. srpna 2023.

Německý energetický regulační úřad BNetzA již dříve k aukcím uvedl, že na jihu Německa je potřeba zajistit zdroje elektřiny o výkonu 1,2 GW. Důvodem je, že se dostatečně nerozvíjí přenosová soustava, která by zajistila přenos elektřiny ze severu na jih. Uvedení do provozu do konce roku 2022 bylo vyžadováno proto, že období mezi lety 2022 a 2025 mají být nejkritičtější.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Bačík
1. listopad 2022, 18:03

Moderní paroplynová elektrárna. Ta je moderní asi jako diplom VUMLu 16.listopadu 1989.

Zbyněk Poisl
2. listopad 2022, 14:14

Opět situace, kdy Německo nejdřív něco zruší a pak teprve dohání nějakou náhradu za zrušené. Z pohledu energetika je to naprosto jasné směřování k totálnímu BO!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se