Domů
Německo
Německo muselo v prvním čtvrtletí omezit čtvrtinu výroby z mořských větrníků
Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE
Zdroj: EWE

Německo muselo v prvním čtvrtletí omezit čtvrtinu výroby z mořských větrníků

Německo
33 komentářů
3. listopad 2023, 12:20
Jan Budín

Za první tři měsíce letošního roku byla z důvodu omezení na straně přenosové soustavy omezena zhruba čtvrtina výroby německých větrných elektráren na moři. U větrných elektráren na pevnině se jednalo zhruba o 3 % produkce a u solárních elektráren o necelá 2 %. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.  

Potřeba omezovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie je v Německu dlouhodobým problémem. Důvodem je pomalý rozvoj přenosové soustavy, který zaostává za tempem výstavby zejména větrných elektráren umístěných zpravidla na severu Německa.

Podle nedávno zveřejněných informací musel být v prvním čtvrtletí letošního roku významně omezen objem elektřiny, kterou mohly německé obnovitelné zdroje dodat do elektrizační soustavy. A to zejména u mořských větrných elektráren, u kterých byla výroba omezena zhruba o čtvrtinu.

"Úzkým místem pro mořské větrné elektrárny je oblast mezi Dolním Saskem a Severním Porýním-Vestfálskem," uvedl zahraniční server Clean Energy Wire s tím, že je nepravděpodobné, že by problémy mohly skončit před rokem 2027, kdy má být zprovozněno nové vedení v této oblasti.

V Kalifornii řeší obdobný problém se soláry

Pomalý rozvoj přenosové soustavy ve srovnání s rozvojem větrných či solárních elektráren není pozorován pouze v Německu. Například americký stát Kalifornie, který se v USA řadí na přední příčky v rozvoji obnovitelných zdrojů (zejména solárních elektráren), za poslední dva roky zaznamenal prudký růst objemu omezené výroby elektřiny z těchto zdrojů.

K největšímu omezování výroby dochází v Kalifornii na jaře, tedy v období silné výroby fotovoltaik a relativně nízké spotřeby po zimě a před začátkem léta, kdy poptávka po elektřině stoupá s intenzivním využíváním klimatizací. I z tohoto důvodu se omezování výroby týká především solárních elektráren. Loni to bylo z 95 % a během letošních prvních sedmi měsíců z 94 %.

Za omezováním výroby běžně stojí dvě situace, a to buď nízká poptávka po elektřině či ve většině případů omezená přenosová kapacita soustavy. Elektrizační sítě totiž v minulosti zpravidla nebývaly dimenzovány na nárazovou výrobu intermitentních zdrojů.

Příčina omezování výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii v letech 2019 až 2023 Příčina omezování výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii v letech 2019 až 2023. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Emil
3. listopad 2023, 13:02

Výroba omezena ... a zaplacena - dvakrát. Jednou provozovateli větrníku, podruhé provozovateli konvenční elektrárny v jiném místě téže obchodní zóny.

Antonín Mikeš
3. listopad 2023, 13:53

Jak to vypadá s rozdělením obchodní zóny Německa, je v tom nějaký progres? Měli být snad až 4 oblasti ale politický je to asi v DE neprůchozí co? Možná by to měla dát direktivně nějaká evropská autorita, rozdělit dokdud nebude dostatečné propojení. Mimochodem ta stavba sítí je také solidní náklad navíc k OZE.

Emil
3. listopad 2023, 14:04

Pokud vím, Evropská komise na to tlačí, ale pro Bavorsko je to nepřijatelné.

intfor
3. listopad 2023, 14:11

Nařídit celostátně jedné "zóně" vypnout existující zdroje a pak ji oddělit?

Rostislav Žídek
4. listopad 2023, 07:38

Jak mazané, že? Pak se brutálně vyplatí kamarádíčkům investice do nového zdroje. :)

Ivan Novák
3. listopad 2023, 14:23

Spotřeba roste pomaleji než očekáváno, výstavba větrníků u pobřeží také, a vypadá to, že vnitřní slabá místa sítě Němci skutečně v blízkých letech hodně posílí (pracují na tom usilovně, zjednodušili schvalování, regulátor s uznáním nákladů nedělá problém, veřejnost neprotestuje), do té doby redispečink + konvenční rezervní kapacity ve vnitrozemí. Myslím, že raději zariskují provoz blízko limitům před technickým rozpadem sítě, než aby Německo dělili na různé obchodní zóny - tím by přiznali, že jim akce nejde podle politického zadání.

Xoor
3. listopad 2023, 14:07

A řešením je co? ano, správně milé ovce, navýšíme kapacitu o 100ky procent v následujícíh letech.

Petr prochaska
3. listopad 2023, 14:48

Ano řešení je navýšení kapacity. Bude to něco stát, ale nakonec se budovatelské úsilí vydaří. Výslekdem bude mimo jiné i to, že pokud v Německu hodně zafouká, tak u nás budemo moci vypnout uhelné elektrárny, i když u nás nebude svítit.

Emil
3. listopad 2023, 15:00

Tak to sotva, protože už teď když hodně zafouká, odpojí se spotové ceny v ČR od těch německých, další navyšování importu z kapacitních důvodů není možné (mimo jiné i kvůli kruhovým tokům z Německa do Německa) a od vypnutí uhelných elektráren jsme pořád hodně daleko.

Petr prochaska
3. listopad 2023, 17:22

Třeba dneska v noci ČR importovala 1,5 GW z Německa a 3 GW pálila v uhlí. Až se navýší kapacita sítí, tak nebude problém importovat celých 4,5 GW.

Ivan Novák
3. listopad 2023, 17:37

Mohl byste uvést zdroj, pls? Podle čísel ČEPS bylo dnes v noci saldo ČR trvale vývozní, i když malé. Největší tranzit činil mezi 8-9 h 2,7 GW, při saldu 0,7 GW vývoz (hodinové průměry). Od dopoledne pak jsme čistí dovozci, ale stále "jen" několik stovek MW.

Petr prochaska
3. listopad 2023, 18:26

Na Googlu si vyhledejte Electricitymaps. Nebudu tady dávat odkazy, protože ty většinou vyžadují schválení adminů, takže by se příspěvek zobrazil za dlouho.

Emil
3. listopad 2023, 19:17

1,5 GW to nebylo v noci ale ráno mezi 5.-7. hodinou, a jak si můžete všimnout, došlo zároveň přesně k tomu o čem jsem psal - spotové ceny se oddělily a rozdíl mezi spotem v ČR a Německu byl ve vyšších desítkách Eur. Kdyby bylo možné přenášet více, jistě by více přenášeno bylo, ty vyšší desítky Eur rozdílu si o to přímo říkají.

"Až se navýší kapacita sítí" aby bylo nebylo problém importovat 4,5 GW připomíná to známé "až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let"...

Petr prochaska
3. listopad 2023, 19:41

Co vím, tak z Německa k nám vedou dvě propojení 2x 400kV. Takže dohromady by mohly dát 4,8GW bez nutnosti stavět další propojení. Samozřejmě si to němci musí pořešit na své straně, protože nyní jsou u nich problémy s kapacitou sítě. Nicméně do budoucna to není nemožné. Třeba taková nová jaderka by nebyla dříve než za 12 let a za tu dobu je možné, že si to němci pořeší.

Emil
3. listopad 2023, 22:13

Z Německa k nám vedou dvě propojení, ale jen jedno ze severu, a z Bavorska k nám k nám asi těžko přebytky z větru přitečou, je to právě naopak, takže bez nutnosti stavět další propojení sem 4,5 GW opravdu nepřiteče když zafouká.

Pravoslav Motyčka
3. listopad 2023, 18:11

ČR elektřinu prakticky nedováží nebo jen velmi málo i když v Německu fouká , pak se omezuje vývoz a cena ba burze klesá k nule , ale běžný spotřebitel to nepozná kdo má hodinové ceny , tak dnes v noci a zítra prakticky celý den má elektřinu téměř zadarmo. Ceny na burze jsou totiž minimální. Takových odběratelů z nízkého napětí je zatím málo , proto také pokles cen na burze zatím tolik nezvyšuje odběr, to se ovšem začne měnit. Jak odběratelé z NN dostanou průběhová měření budou masově přecházet na hodinové ceny a dojde k přesunu spotřeby do levnějších hodin a do víkendů , proto se ČEZ obává o svoje uhelné el.

Martin Prokš
3. listopad 2023, 20:25

Dobrý den,

Jak vidno, loňská krize spotu a krachy dodavatelů co na spot spoléhali je zapomenuta. Ono je fajn na spotu vydělávat, ale pak když spot jednou nečekaně vyletí třebas jen na pár dní nebo týdnů, tak pak "spotovému" odběrateli nezbyde nic jiného, než zhasnout a zavřít krám. Ale co, kdo chce kam...

Čímž nekritizuji Vás pane Motyčko, chápu že jen popisujete jaký vidíte trend chování obchodníků a odběratelů.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Pravoslav Motyčka
3. listopad 2023, 23:30

Máte pravdu popisujete riziko , které spot přináší , jenže co je fixace ceny ??? cena spotu + riziko obchodníka a to je vždycky větší. Já osobně se přiznám , že hodinové ceny mám a teď vám vysvětlím proč . Mám tepelné čerpadlo , cena na spotu je levná mezi 21-06 a 12-16 tedy 13 hodin denně , kdy nejsou nejnižší teploty a musí se nejvíce topit ? 21-06. V noci natopíte , ráno udělíte topnou přestávku druhou mezi 19-21 hodin. Takže pokud fix stojí 4,47kč s DPH pak burza vás vyjde při tomto využívání cca 2,72kč s DPH takže Fix je dražší o 64% než burza nebo jestli chcete pak při 10MWh ročně 17 500kč. A co proto musíte udělat - jen nastavit regulaci topení a podepsat smlouvu s měsíční výpovědní lhůtou s obchodníkem jaké nesete rizika ?? 1 měsíc drahé elektřiny pak přejdete na fix , prakticky na tom nejde prodělat a další věc je ta ,že elektřina je nejlevnější o víkendu jenže to domácnosti mají největší spotřebu , třeba zítra je elektřina téměř zadarmo. Pro levnou elektřinu najdete mnoho využití.

Někdo může nahřívat vířivku , bazén , prát péct , udit v elektrické udírně adt. nebo si jen vytopíte dílnu klimatizační jednotkou a můžete tam v teple přes víkend pracovat.

Rostislav Žídek
4. listopad 2023, 07:40

A snížíme odpor vedení taky o stovky procent? Nebo přenosové napětí zvýšíme o stovky procent? Jaký plán je tady? :)

Petr Hariprasad Hajič
5. listopad 2023, 10:49

Celosvětová dekarbonizace něco stojí. Bez investic do bateriových úložišť a ukládání vodíku to bez takových ztrát nepůjde. Kalifornie na tom pracuje a je to vidět i z grafů. Omezení jsou relativně malá. Jak Kalifornie, tak i Německo instalují bateriová úložiště. Horší situace je v ČR, kde v podstatě skoro žádná nemáme, nemáme ani přebytky z OZE (protože nemáme dost OZE) a chceme budovat elektrolyzéry, které nemáme čím napájet.

richie
3. listopad 2023, 17:31

"Úzkým místem pro mořské větrné elektrárny je oblast mezi Dolním Saskem a Severním Porýním-Vestfálskem," uvedl zahraniční server Clean Energy Wire s tím, že je nepravděpodobné, že by problémy mohly skončit před rokem 2027, kdy má být zprovozněno nové vedení v této oblasti.

to mi nejak nevychadza - do roku 2027 mozno dokoncia trasy SuedLink (~4GW) a A-Nord (~2GW) .. teda spolu cca 6GW, ale zaroven chcu do toho casu postavit na severe viac ako 30GW dalsich VTE .. teda v case vyrobnej spicky (ked neahodov dobre zafuka) budu vypinat nie 1/4 vykonu, ale rovno 3/4 vykonu (samozrejme zaplateneho dvakrat) .. a to sa oplati

Ivan Novák
3. listopad 2023, 17:44

Uvidí se. Modelují to všelijak, ale poměrně pečlivě. Neplete-li mne paměť, ty stejnosměrné spojky sever-jih mají být nejméně 4, poslední dobou kreslí do map další. Wahle-Mecklar 400kV rozchodili nedávno, tím několik GW protlačí taky. Přírůstek 30 GW u pobřeží pokládám za PRový tlak síťařů na regulované peníze.

Petr prochaska
3. listopad 2023, 19:32

A taky můžou něco poslat na sever nebo do UK. V oblasti se například staví Viking link, Neuconect, ... možná ještě SüdOstLink.

Karásek
3. listopad 2023, 21:09

Je na čase se víc zaměřit na vodíkové systémy, vodíkové systémy a ještě jednou vodíkové systémy. Tudy povede cesta.

Emil
3. listopad 2023, 22:21

Protože u vodíkových systémů se místo čtvrtiny zmaří dvě třetiny vyrobené elektřiny...

Rostislav Žídek
4. listopad 2023, 07:52

Možná je jen třeba spočítat né kolik se elektřiny promaří, ale za kolik se ta promařená elektřina vyrobí. Dále pak jaký bude mít vliv na globální oteplování a na závislost EU na fosilních palivech z dovozu.

no... hmm...

Mě to taky nevychází ekonomicky. Ale asi to není jen o ceně pro koncové odběratele a průmysl. A v tom bude zakopaný pes.

Milan Vaněček
4. listopad 2023, 09:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

S uranem je to ještě mnohem horší. Ve vytěženém uranu je obrovské množství energie, které se nechá uvolnit jaderným štěpením. Ale reálný proces výroby tepla v jaderné elektrárně, následijící po energeticky náročné výrobě jaderného paliva a po využití jen několika procent energie z něj v reaktoru, zbytek jde jako "vyhořelé" palivo do dočasného a nakonec do drahého trvalého úložiště, to je obrovské plýtvání, žádné 2/3 jak naříká někdo nad vodíkem, mnohem více... A to je teplo, zase se přemění z něj jen 1/3 energie na elektřinu, ostatní jde do chladících věží... Bída. Ale proč to "funguje": v jádru je obrovské množství energie a stačí využít velmi malou část. Podobně ve slunci, větru, vodě je obrovské, mnohem větší množství energie a nemusíme jí obtížně dolovat ze země. A výsledné využití té energie je mnohem vyšší než využití energie z uranu. Naučte se fyziku a nezamořujte prostor hystrickými výkřiky, prosím. Uvědomte si fakta.
.

Milan Vaněček
4. listopad 2023, 09:34

Tak to dopadne, když chce fyzik vysvětlit neco z fyziky přeměny energie laikům. Příspěvek (žádná politika, žádné jméno) odebrám....

Emil
4. listopad 2023, 11:18

Ne, Vaněčku. Tak to dopadne když prostá fakta, která se ani nesnažíte zpochybnit, označujete za "hysterické výkřiky".

Galipoli
4. listopad 2023, 12:36

To je škoda. A můžete napsat jenom závěr? Jak vám to vyšlo? A jaké jste bral vstupní parametry (včetně nákladů na transport a skladování)? Mě to totiž také moc nevychází.....

Pravoslav Motyčka
4. listopad 2023, 21:41

výroba vodíku kvůli skladování a následné výroby el. energie je energeticky neefektivní.

Baton David
6. listopad 2023, 13:37

navíc je vodík skleníkový plyn

Rostislav Žídek
4. listopad 2023, 07:54

Může redakce vysvětlilt proč míchá jabka a hrušky?

V nadpise je VTE v Německu a druhá půlka článku i s grafy popisuje FVE v Kalifornii.

To už platíte fixní poplatky za počet zveřejněných článků?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se