Domů
Obnovitelné zdroje
Objem omezené výroby OZE v Kalifornii za poslední dva roky prudce stoupl
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Objem omezené výroby OZE v Kalifornii za poslední dva roky prudce stoupl

Americký stát Kalifornie se nejen z pohledu jednotlivých států USA řadí na přední příčky v rozvoji obnovitelných zdrojů, a to zejména solárních elektráren. Další růst instalovaného výkonu v těchto zdrojích však s sebou nese i stinnou stránku, kdy každoročně stoupá objem elektřiny, který tyto zdroje nemohly dodat do sítě. Jen v loňském roce podle tamního provozovatele soustavy objem zmařené výroby vzrostl o bezmála dvě třetiny. Téměř veškerý objem omezené výroby přitom připadá právě na solární elektrárny.

Kalifornie se v období především posledních pěti let potýká s růstem objemu omezené výroby, kterou teoreticky mohly obnovitelné zdroje dodat do soustavy. Za omezováním výroby podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) stojí buď pokles velkoobchodních cen či povel ze strany provozovatele tamní soustavy.

Podle společnosti CAISO (California Independent System Operator), která má na starost provoz kalifornské soustavy, dosáhl objem omezené výroby solárních a větrných elektráren v loňském roce hodnoty 2,4 TWh.

Ve srovnání s rokem 2021 se tak podle CAISO jednalo o nárůst o 63 %. V období mezi letošním lednem a zářím se objem omezené výroby vyšplhal již na 2,3 TWh. Vzhledem k sezónnosti výroby fotovoltaických elektráren je nárůst patrný zejména v jarních a letních měsících, kdy objem omezené výroby dosáhl letos během svého maxima již více než dvojnásobku z let 2020 a 2021.

Objemy omezené výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii, leden 2015 až červenec 2023 Objemy omezené výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii, leden 2015 až červenec 2023. Zdroj: EIA

Omezování výroby se v Kalifornii týká především solárních elektráren, na které podle CAISO připadl loni 95% podíl a během letošních prvních sedmi měsíců 94% podíl. K největšímu omezování výroby dochází v Kalifornii na jaře, tedy v období silné výroby fotovoltaik a relativně nízké spotřeby po zimě a před začátkem léta, kdy poptávka po elektřině stoupá s intenzivním využíváním klimatizací.

Za omezováním výroby běžně stojí dvě situace, a to buď nízká poptávka po elektřině či ve většině případů omezená přenosová kapacita soustavy. Elektrizační sítě totiž v minulosti zpravidla nebývaly dimenzovány na nárazovou výrobu intermitentních zdrojů.

Příčina omezování výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii v letech 2019 až 2023 Příčina omezování výroby solárních a větrných elektráren v Kalifornii v letech 2019 až 2023. Zdroj: EIA

Omezování výroby OZE se netýká pouze Kalifornie

Zkušenosti s omezováním výroby obnovitelných zdrojů má podobně jako Kalifornie i řada dalších států USA či zemí světa. Výrazně omezovat výrobu solárních elektráren musí například i stát Texas, kdy tamní provozovatel soustavy musel v loňském roce snížit výrobu větrných parků o 5 %, u solárních parků se dokonce jednalo v průměru o 9 %.

K omezování výroby OZE dochází v posledních letech i v sousedním Německu. I v tomto případě je primární příčinou nedostatečná přenosová kapacita soustavy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Emil
1. listopad 2023, 07:52

Dva bloky jaderné elektrárny Diablo Canyon přitom loni v Kalifornii pracovaly s koeficientem využití 89,3 a 89,4 %. Tolik k představám Bláhů a spol., jak budou jaderné elektrárny kvůli fotovoltaice půl roku odstavené.

hlpb
1. listopad 2023, 10:11

O každodenním snižování výroby JE ve Francii v letních z důvodů velké produkce FVE je zřejmé ze všech grafů na Energostatu a každý si to může dohledat. Minulý týden k tomu došlo i z důvodů velké produkce francouzských VTE, 29.10. byl výkon francouzských JE postupně rekordně utlumen z 40 GW na 25 GW. Stejný osud potkal i španělské JE díky větrnému počasí byl jejich výkon utlumen z 6,6 GW na 4 GW.

Emil
1. listopad 2023, 10:58

Za prvé "minulý týden" není "každodenní" a za druhé je to dané jen tím, že EDF prodává v baseloadu po loňských zkušenostech méně své produkce, zbytek uplatňuje na krátkodobém trhu. Že by mohla prodávat podstatně více za ceny vysoko přes 100 €/MWh je evidentní. Není to tedy vynucené ani produkcí FVE ani produkcí VtE, jak se snažíte tvrdit. Ostatně příklady z Kalifornie nebo Texasu tuto vaši teorii celkem spolehlivě vyvrací.

hlpb
1. listopad 2023, 11:13

Emile, to že se snižuje výroba JE ve Francii nebo ve Španělsku vždy tehdy, když hodně vyrábí FVE v letních měsících přes den a nebo když hodně fouká a jedou nadměrně VTE, je zcela jasné. FVE nebo VTE vyrobí tak velké množství energie, že pro energii z JE není prostor = energie z JE není potřeba a proto musí JE svojí výrobu omezit. Když nefouká, nebo nesvítí, tak francouzské JE jedou výkonem 40 GW, protože je jejich výroba potřeba. Ve Francii fouká i dnes a výroba JE je snížena o ca 5 GW (-13%) na 35 GW, ale mohly by dodávat výkonem 40 GW. Zítra bude ve Francii foukat ještě víc, už teď je jasné, že omezení výkonu francouzských JE bude zítra ještě mnohem větší než dnes. Vše toto jde na Energostatu sledovat on-line.

hlpb
1. listopad 2023, 12:07

Emile, za cenu 100 €/MWh by nikdo dnes další energii z JE ve Francii nekoupil. Dnes díky nadvýrobě VTE se od půlnoci pohybuje cena ve Francii od 17-81 €/MWh, v Německu je to ještě méně 18-65 €/MWh. Výroba VTE stlačila cenu EE tak, že EE z JE není konkurenceschopná.

Jinak francouzské JE, které jsou letos v provozu měly vyrobit za rok cca 350 TWh, díky omezování výroby kvůli FVE a VTE to bude o desítky TWh méně. K 1.11.2023 je to 260 TWh, Příští rok to bude ještě méně, protože v EU jen letos přibude cca 75 TWh nových OZE, které budou JE výrobu omezovat. Jen Německo letos zprovozní nové FVE + VTE, které příští rok vyrobí 20 TWh.

Emil
1. listopad 2023, 19:46

Bláho, podívejte se za kolik se prodává baseload ve Francii a přestaňte se tu ztrapňovat.

Nikdo elektrárnu s prodanou elektřinou omezovat nemusí, naopak na tom může jedině vydělat, pokud je cena dostatečně nízko.

Ivan Novák
1. listopad 2023, 08:02

Si říkám, kde to vázne s elektrolýzou, když vyrábět vodík je tak snadné. Že nám ti hloupí Kaliforňané za naše know-how netrhají ruce.

Richard Vacek
1. listopad 2023, 08:46

To znám s rajčaty. V létě jich taky spoustu vyhodíme na kompost. Ale nenapadlo by nás jich zasadit více, i když v zimě by přišla vhod.

feliz navidad
1. listopad 2023, 09:14

To je asi nejtrefnější popis OZE, který jsem kdy četl.

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 09:35

Jo, letošek byl boom rajčat na zahradách i fotovoltaiky na střechách v ČR. Rajčata jsem sklízel od června až po listopad (i dnes jsem je byl otrhat, minirajčátka na salát).

No a na zimu je řešení taky jasné, dřevo, připravit co nejvíc dříví.

Co se Kalifornie týče, dimenzují si svoje FVE hlavně na léto, kdy je největší (u nich) spotřeba elektřiny - potřebují klimatizaci. To je obrovská výhoda fotovoltaiky - "palivo" zdarma, investice není vysoká. Naproti tomu v budoucnu to JE úplně zničí, po půl roku vůbec nebudou konkurence schopné...

Jiří Švarc
1. listopad 2023, 09:52

No vidíte a přitom byste mohl být milionář, stačí si jenom postavit továrnu na kečup, když vstup máte zadarmo.

Petr prochaska
1. listopad 2023, 09:35

Takže objem omezené výroby je asi 3,5% z možné celkové výroby.

Emil
1. listopad 2023, 09:50

V Kalifornii. V Texasu "se dokonce jednalo v průměru o 9 %".

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 10:16

Fotovoltaice to nevadí. A časem lidi začnou instalovat více fotovoltaiky orientované východ/západ, bifaciální panely, ...(takže minimální výroba v pravé poledne)

Ale za cca 10-20 let to JE úplně ekonomicky zničí (ta vysoká výroba z fotovoltaiky).

hlpb
1. listopad 2023, 10:20

V Kalifornii jsou JE malý zdroj, který nestojí za řeč, cca 25 TWh/rok = podíl 9%

Emil
1. listopad 2023, 14:06

Touto "logikou" jsou ve Francii FVE malý zdroj, který nestojí za řeč, Bláho.

Emil
1. listopad 2023, 10:30

Vaněčkovy nevyžádané dojmy...

P.S.: Panely "orientované východ/západ, bifaciální panely" nemají "minimální výrobu v pravé poledne".

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 12:28

Emile, když neznáte experimentální data, jako že je na rozdíl ode mne neznáte, tak raději o fotovoltaice mlčte....

Antonín Mikeš
1. listopad 2023, 12:32

Pane Vaněčku, chce tvrdit, že panely "orientované východ/západ, bifaciální" mají přes noc větší výrobu než přes pravé poledne?

Emil
1. listopad 2023, 12:44

Vaněčku, z toho co jste napsal vyplývá, že ta data buď neznáte vy, a nebo nevíte co je minimum. Ať se vás týká první nebo druhá možnost, "raději o fotovoltaice mlčte" sám.

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 13:54

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pane Mikeši, já nemluvím o minimu nějaké funkce v nějakém intervalu. Já mluvím v jazykovém významu: minimum znalostí, maximum hlouposti , a nechci říkat o kom to říkám
.

Antonín Mikeš
1. listopad 2023, 14:32

Pane Vaněčku, chcete tvrdit, že vaše tvrzení: "Fotovoltaice to nevadí. A časem lidi začnou instalovat více fotovoltaiky orientované východ/západ, bifaciální panely, ...(takže minimální výroba v pravé poledne)" není tvrzení "o minimu nějaké funkce v nějakém intervalu"? Chcete říct, že výkon FVE není funkcí v nějakém intervalu v tomto případě ve dni

Petr prochaska
1. listopad 2023, 12:29

Orientace na východ a západ znamená, že máte o 100% větší FVE, což znamená i dražší FVE. Přitom v zimě, kdy je potřeba energie největší, tak orientace západ východ vyrobí jen 50% orientace jih. V létě je to stejně jedno, protože jsou přebytky a není potřeba tolik energie, protože se netopí.

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 14:08

Petře, časy se mění,

když jde o získání maxima peněz z provozních dotací, pak jsou samozřejmě obráceny panely pod optimálním úhlem k jihu.

Ta doba již skončila, trvá jen pro vyvolené ze solárního tunelu 2010.

Teď už jsou panely tak levné (stojí méně než je 1/4 ceny běžné FVE na střeše), že na nich nemá smysl šetřit. Takže už si jich tam dovolíte instalovat více i do neoptimálních směrů z hlediska maximalizace celoroční výroby

a instalujete místo toho panely tak, aby Vám zajistily větší výrobu elektřiny mimo dobu okolo poledne (kdy bývá elektřina dražší než v poledne).

Optimalizujete ušetřené peníze, ne vyrobenou elektřinu za rok.

Až bude bateriová akumulace mnohem levnější a dostupnější, tak se to zase trochu změní....

Princip ale zůstává stále stejný: optimalizace z ekonomického hlediska

Petr prochaska
1. listopad 2023, 19:16

Z ekonomického hlediska máte dvojnásobnou FVE. Nejde jen o cenu panelů, ale i vyšší cenu střídače, dalších prací a celkového výkonu, který lze poslat do sítě.

V létě je potřeba málo energie a FVE+baterie stačí.

hlpb
1. listopad 2023, 10:19

Omezení OZE = 2,3 TWh znamená.

Kalifornie má výrobu 290 TWh/rok

FVE + VTE dohromady vyrobí v Kalifornii = cca 100 TWh/rok

Omezily se tak pouhá 2% VTE + FVE, to nestojí ani za řeč.

Emil
1. listopad 2023, 11:04

V Kalifornii bylo zmařeno 3,5 % výroby FVE, v Texasu 9 % výroby. Jestli to "nestojí za řeč", tak proč tu neustále vyprávíte o omezování výroby jaderných elektráren ve Francii?

hlpb
1. listopad 2023, 11:23

Ve Francii omezování výroby JE znamená desítky TWh.

Celková výroba francouzských JE:

23.10. = 964 GWh (běžná výroba, když nefouká a nesvítí)

29.10. = 725 GWh

Za jediný den odepsaly JE 240 GWh.

30.10. odepsaly JE - 105 GWh.

Včera - 65 GWh

Za 3 větrné dny JE omezily svojí výrobu o 410 GWh.

Emil
1. listopad 2023, 19:40

Vaše amatérské výpočty jsou úplně mimo, Bláho.

Ivan Novák
1. listopad 2023, 10:29

Podstatná informace toho článku spočívá v praktickém potvrzení, že objem omezení roste ze dvou nezávislých důvodů - výroby, pro níž už je poptávka saturovaná, a zahlcení sítí. Při stejné poptávce (pružnosti ceny) a sítích povede růst výrobní kapacity tohoto druhu instalací k dalšímu omezení trendem, jak ukázáno na obrázcích. Rozložení v čase na obr. 1 vypovídá, že sezónnost představuje zásadní problém i v klimatizované a od ČR o šestinu poledníkového kvadrantu jižněji ležící Kalifornii.

Milan Vaněček
1. listopad 2023, 12:37

Správně dedukujete, že klima Kalifornie je odlišné od našeho, a i spotřeba elektřiny během roku je zcela jinak rozložena. U nás ten, co má fotovoltaiku na střeše se nemusí obávat, že to co na jaře vyrobí, taky nespotřebuje. Do sítě jarní výrobu posílat nebude, bude si březnu, dubnu a třeba i v květnu lehce do podlahy přitápět.

A jak jsem popsal, a co Emil nepochopil, je že rozložení výroby Vaší FVE během dne si určujete vlastník FVE při jejím návrhu.

Ivan Novák
1. listopad 2023, 13:43

Nejde jen o mraky na obloze nebo teploty vzduchu. Jejich dejme tomu malý problém je pro ČR kvůli naší poloze podstatně větší. O slunovratech trvá den v Praze 16:03 resp. 8:04 hodin, v Los Angeles 14:26 resp. 9:53 hodin, o rozdílu v úhlech nemluvě.

Oldřich Vašíček
3. listopad 2023, 08:23

Zdejší diskuse o tom, jak OZE omezují výrobu stabilních zdroj je bezpředmětná. Protože se skoro žádná přebytečná energie neskladuje, tak to co se nespotřebuje v daném čase, je ztraceno. A naopak, pokud nemám někde schovánu energii, tak pro uspokojení spotřeby musím ihned vyrábět.

Pokud mám JE (nebo jakýkoli jiný ovladatelný zdroj) s nějakými fixními náklady, které jsou hrazeny prodaným produktem, tak jakékoli omezení možnosti tento produkt prodat mi ho jednotkově zdražuje. Tzn., pokud mám předpokládanou výrobu 100 GWh/den a má nějakou cenu za GWh a omezím výrobu na 1GWh/den, tak mi cena stoupne 100x. A protože nejsem schopen tento zdroj nahradit, tak to za to musím koupit.

Obdobně to je i s OZE. Ty taky mají minimální cenu, za kterou se jim vyplácí prodávat (pokud do toho nevstupují dotace). A jejich vzájemná kanibalizace trhu může a taky omezuje, jejich vzájemnou produkci. A tím i zvyšuje jednotkovou cenu. S tím, že nemají takřka žádné vstupní náklady (minimum obsluhy a žádné palivo), tak jejich omezení je nejsmysluplnější. Omezovat a tím i prodražovat stabilní zdroj, který stejně nemám čím nahradit a v noci prostě FVE nepojede při jakékoli technologii, je ekonomicky nevýhodné. Dá se omezovat výroba v určitém rozsahu, kdy je tato ztráta vstřebána výkyvy cen na trhu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se