Domů
Německo
Německo pod palbou kritiky za svůj „obří“ balíček podpory ve výši 200 miliard eur
Německý kancléř Olaf Scholz
Zdroj: Preiss/MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE (licence)

Německo pod palbou kritiky za svůj „obří“ balíček podpory ve výši 200 miliard eur

Německý plán na ochranu domácností a podniků před prudkým nárůstem cen elektřiny a plynu, který na pomoc vyčlenil 200 miliard eur, byl Evropskou komisí a členskými státy EU ostře kritizován za to, že jde o samostatný, nekoordinovaný přístup. Podle německého kancléře i ministra financí je balíček přiměřený k velikosti německé ekonomiky a v souladu s opatřeními ostatních zemí EU.

S obzvláště drastickým vyjádřením přišel maďarský premiér Vitkor Orbán. "V energetické krizi může Německo pomoci svým vlastním podnikům stovkami miliard eur … To je začátek kanibalismu v EU," řekl Orbán rozhořčeně. Podle něj musí Brusel jednat, "protože to zničí evropskou jednotu". Konkrétně jde o to, že Německo podporuje podniky v takovém měřítku, že menší státy nemohou konkurovat.

Ostrými reakcemi se vyjádřili i španělští, italští či francouzští politici, kteří žádají solidaritu. Podle nich nemají všechny země EU takové finanční prostředky jako Německo a pokud by německé podniky musely platit méně za energie, měly by výhodu oproti konkurentům z jiných zemí.

"Myslím, že je nezbytné, abychom tváří v tvář energetické krizi postupovali v Evropě společně. K řešení krize potřebujeme globální hospodářskou strategii mezi zeměmi eurozóny a evropskými zeměmi. Musíme být rozhodnější, jednotnější a rychlejší v reakcích," řekl v pondělí francouzský ministr financí a hospodářství Bruno le Maire. "Bez toho nám hrozí roztříštění eurozóny," dodal.

Jen několik dní po oznámení Německa, že přijme balíček pomoci v hodnotě 200 miliard eur, se pondělní schůzka ministrů financí bloku zabývala minimalizací národních přístupů a posílením spolupráce a solidarity mezi členskými státy.

"Opatření přijatá na národní úrovni mají významný dopad na ostatní členské státy. Koordinovaný přístup na evropské úrovni je proto zásadnější než kdy jindy," uvedl minulý týden na tiskové konferenci evropský komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Gentiloni zejména poznamenal, že fiskální politika členských států by neměla komplikovat snahy bloku o snížení inflace, a naznačil, že zvýšené výdaje by byly kontraproduktivní. Gentiloni se sice nezmínil přímo o Německu a zdůraznil, že "není vhodná chvíle obviňovat tu či onu snahu jednoho členského státu".

Lindner: Opatření jsou přiměřená

"Opatření jsou úměrná velikosti německé ekonomiky a úměrná době trvání do roku 2024 a jsou také v souladu s tím, co dělají ostatní v Evropě," odmítl kritiku německý ministr financí Christian Lindner.

Německý kancléř Olaf Scholz (SPD) na úterní tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že některé další evropské země "již dělají přesně to, co jsme si předsevzali (...) s velkou podporou, s opatřeními."

Ve skutečnosti země jako Itálie a Francie již několik měsíců pomáhají občanům i malým a středním podnikům masivními zásahy do energetického trhu. Francouzi mají již rok stanoven strop pro ceny plynu. Soukromé domácnosti a malé a střední podniky platí méně a zbytek účtu platí dodavatelům energie stát. Něco podobného dělá poměrně hodně zemí.

Lindner také rád zdůraznil, že balíček ve výši 200 miliard eur nebude představovat balíček hospodářských stimulů, který je považován za kontraproduktivní a mohl by dále urychlit inflaci.

"Německo nezavádí balíček hospodářských stimulů. Německo nestimuluje poptávku. Nestimulujeme ekonomiku," zdůraznil Lindner.

Špatná komunikace a na první pohled obří rozměry balíčku

Německo při oznámení podpory na konci září doplatilo zejména na nedostatečnou komunikaci vůči evropským partnerům a nejasnosti ohledně toho, co konkrétně má být součástí balíčku.

Balíček prozatím zmiňuje jako hlavní bod tzv. „brzdu pro nárůst cen plynu“ pro spotřebitele. Podle tohoto opatření má být určité množství plynu, označovaného jako "základní spotřeba", dotováno státem. Podrobnosti jsou stále otevřené, detaily tohoto nástroje má zveřejnit komise pro plyn, již existující skupina odborníků a zúčastněných stran.

Kritizující však nejvíce zaskočila na první pohled obří výše pánované podpory, která odpovídá více než 5 % hrubého domácího produktu Německa pro rok 2021. Alokovaná výše finančních prostředků však má být čerpána po období trvající minimálně do jara 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Rejpal
6. říjen 2022, 22:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kdyby česká vláda místo podpory války na Ukrajině a ukrajinských migrantů podporovala vlastní národ jako Maďarsko, pak by tady nemusela klesat životní úroveň Našim lidem.

.

RosMar
6. říjen 2022, 23:29

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Věřím, že Vašim lidem v Mordoru by to určitě pomohlo a tak nějak všeobecně vyhovovalo, ale většina z Čechu, Moravanů a Slezanů je ochotna snést nepohodlí, jen abychom neprohráli svobodu. Už jsme Vás tu měli. Běž domů, Ivane.
.

Rejpal
7. říjen 2022, 01:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Svobodu ? Vám už Česká televize opravdu vypláchla mozek. Dnes jsou tady lidé souzeni za názor, cenzura je na každém kroku a v médiích je propaganda horší než v 80 tých letech a jestli většina lidí touží zchudnout kvůli rozpínavosti NATO tak to si opravdu nemyslím. A pokud Vám vadil vpád Ukrajinců na Naše území v roce 68 , což - mě také , pak je ovšem vrcholem pokrytectví je když ČR dělala Afgánistánu to samé a naši vojáci se tam chovali mnohem hůře než Ukrajinci tady. Já si tu dobu na rozdíl od Vás pamatuji. Mohu Vám říct ,že politicky jsme na tom prakticky stejně jako byl komunistický režim v 80 tých letech jen jsme změnili stranu. Hospodářky ne , ale svoboda slova je prakticky stejně mizerná jako byla na konci komunismu a dál se to zhoršuje. Žijete v totalitě dnes už je tady jen 1 opoziční strana SPD a je označována za extrémistickou , protože je pro svobodu a vlastenectví. Jinak všechny ostatní strany se liší v praxi už jen názvem jinak jsou to prakticky úplně stejné strany, protože fungují podle diktátu UNIE a EU je čistá totalita - vláda nevolených úředníků a pseudoparlament bez možnosti návrhů zákona bez možnosti odvolat EK - to je obdoba Iránského volebního systému !.
.

Přemek z Mělníka
7. říjen 2022, 07:06

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jenom keci v kleci...,seš dost mimo a vůbec neznáš názory lidí....
.

Přemek z Mělníka
7. říjen 2022, 07:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Platilo pro soudruha Rosmara...,né pro Rejpala.....howgh..
.

Petr prochaska
7. říjen 2022, 01:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kdyby se Ukrajina bývala vzdala a opakoval se scénář z roku 1968. Tzn. téměř nikdo by nezemřel , žádné materiální škody by nebyly a spustil by se NS2, tak by jsme měli stejné ceny energií jako před rokem. Podobný scénář by nastal i v případě, že by nebyly zavedeny na Rusko sankce a byl by spuštěn NS2. Ukrajina si vybrala jiný scénář a vláda v ČR si místo levného plynu raději vybrala variantu 2 svetry, krach části průmyslu, další zadlužení státu a snížení životní úrovně.
.

Honza
7. říjen 2022, 06:50

Koukám, že jsou tady ty diskuze čím dál víc mimo. To už ani nemá cenu číst.

hlpb
7. říjen 2022, 07:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Sem se nechodí diskutovat, ale pobavit se, takový Rejpal, Přemek od soutoku atd. jsou lepší než Izer s Donutilem dohromady. Jsou to všichni super ruští kluci a s přibývajícími neúspěchy ruska jim jen víc tečou nervy = přestávají se ovládat a tím je tady větší sranda. NICE
.

Ivan
7. říjen 2022, 07:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

no zato Vám trčí už jen paty z amerických zadních vrátek, tak nevím co je lepší, jestli být rudy nebo modrý.....
.

Přemek z Mělníka
7. říjen 2022, 08:21

Milá redakce...,zrušte diskuse, radím vám dobře. Sem to nemá cenu....

Ivan
7. říjen 2022, 08:50

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

pěkná cenzura v komentářích.....
.

Jirka94535
7. říjen 2022, 09:43

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Také koukám, že tu byla velice "plodná " diskuze. Škoda, že jsem nic nezachytil, ale i tak jsem se při čtení zasmál.
.

Rejpal
7. říjen 2022, 11:20

odpovídá stavu demokracie v ČR....

Jan Stehlik
7. říjen 2022, 08:55

Já se německu nedivím . Ono nechtělo válčit s ruskem a tudíž proč by si mělo likvidovat svuj prumysl . To že východ evropy bude krachovat si panáčci měli rozmyslet dříve . Teď politikum bude vystaven učet.

hlpb
7. říjen 2022, 10:20

Tak účet se dělá u voleb, u nás účtování proběhlo minulý víkend, senátní volby dopadly drtivým vítězstvím současné vlády 19:7, tzn. většina obyvatel je spokojena. Za 3 měsíce jsou další volby, tentokrát prezidentské a ani tady rozhodně nelze čekat vítězství opozice.

Jan Stehlik
7. říjen 2022, 10:51

No já mluvil o učtech co přijdou lidem a korporacím . To pak bude divení.

hlpb
7. říjen 2022, 11:25

možná jste nezaznamenal, že po zastropování je u lidí, malých a středních firem po problému, už je potřeba dořešit jen velké firmy. Před krizí lidi platili cca 6000,-Kč/1 MWh včetně distribuce, teď to bude maximálně 9000,-Kč/1 MWh. Jen poznámka cena před krizí byla nezdravě nízká, normální cena by měla být mezi 7000-8000,-Kč/1 MWh. Stejné je to u plynu. Lidi se alespoň naučí šetřit s energiemi (to už ve velkém nastalo) a alespoň se trochu otuží a tím zlepší své zdraví, toto platí hlavně u jídla (dle studií trpí 70% dospělých v ČR nadváhou nebo obezitou). Taky doufám, že díky vysokým cenám potravin zhubnu cca 5 kg. A ještě to bude mít druhotný efekt, lidi si pořídí statisíce střešních FVE. Nedávno jsem byl v Mohelnu u Dukovan a tak velkou koncentraci FVE jsme už dlouho neviděl.

Jan Stehlik
7. říjen 2022, 12:15

Hezký. V Asii je inflace 2.5% , u nás 20%. Nám ordinujete suchý chleba , oni si dají stejky. Ale trh to srovná a ukáže kde jsme v pelotonu. Nejvíc mě dojimaji řeči o naší rozežranosti. To tvrdí lidé co neví roupama co by a žijí v bohaté sociální bubline. Nechápou, že už nejsme v socialismu , kde všichni měli stejně příjmy. Ķažou vodu, pijí víno.

Michal K.
7. říjen 2022, 13:41

no len tozdiel medzi nami a Aziou je ten, ze Azia netuzi po sebazniceni.

Heap
7. říjen 2022, 14:22

Opak je pravdou. Podle vědeckých studií mají lidé s nižšími příjmy větší problémy s takzvanými civilizačními chorobami, protože si kvalitní vyvážené jídlo nemohou dovolit a cpou se tím nejlevnějším co seženou.

Omega
7. říjen 2022, 10:17

Tak tohle je nuda

Němci to celé Evropě po..li tím, že zavřeli funkční jádro a teď to doma zachraňujou opět na úkor okolí.

A celá slavná EU, místo aby pozastavili povolenky po dobu 12 měsíců, tak jen řekne tytyty a nic reálného neudělá.

Richard Vacek
7. říjen 2022, 11:24

Německý motor dlouho živil předlužené státy eurozóny (hlavně na jihu) a možná, že už to Němce přestává bavit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se